23.4.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nahhana).
Hoci k nám prišla z Južnej Ameriky, v našich záhradách sa udomácnila. Kvety kapucínky väčšej zdobia priestor svojimi pestrými okvetnými lístkami a vyzerajú krásne na záhonoch, v kvetináčoch, altánkoch a plotoch. Nie každý však pozná liečivé vlastnosti kapucínky väčšej, ktorá sa niekedy označuje ako žerucha kapucínska. Navyše sa dá úspešne použiť ako jedlá dekorácia na taniere.
Teplomilná kapucínka väčšia kvitne dlho
Najobľúbenejším druhom pestovaným v našich záhradách je kapucínka väčšia. Zvyčajne kvitne koncom júna a okvetné lístky v odtieňoch od žltej po tehlovočervenú vydržia až do novembra. Krásne kontrastujú so sýtozelenými listami. Hoci nie je náročná na pestovanie, je dôležité zabezpečiť jej slnečné stanovište.
Keď sa v 16. storočí dostala do Európy, bola považovaná za rastlinu hodnú šľachtických záhrad. Dnes si každý môže dovoliť pozvať na svoj pozemok kapucínku väčšiu a estetické hľadisko nie je jediným dôvodom, ktorý by vás mal presvedčiť, aby ste tak urobili.
Rastlina odpudzujúca slimáky
Mäkkýše, ktorých apetít sa zdá byť neobmedzený, sú pre záhradkárov skutočnou pohromou. Ako sa ich zbaviť? Priaznivci prírodných spôsobov, ako sa zbaviť slimákov, by mali priaznivo hľadieť na kvitnúce rastliny. Má niekoľko vlastností, ktoré z nej robia ochrannú bariéru. Vôňa kapucínky pôsobí na slimáky ako odstrašujúci prostriedok. Na druhej strane horkosť listov spôsobuje, že sú pre nich menej chutným sústom.
Odporúča sa vysadiť ju na okraji záhrady alebo vedľa rastlín, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú korisťou votrelcov. Vytvoríte tak prirodzený štít, ktorý odradí slimáky od návštevy vašich záhonov.
Kapucínka väčšia na tanieri
Nie každý vie, že kvety kapucínky sú jedlé. Vyznačujú sa pomerne intenzívnou, korenistou chuťou. V tomto ohľade ich možno prirovnať k rukole. Navyše sa stanú veľmi chutnou a netradičnou ozdobou jedál. Nič vám nebráni naaranžovať ich na sendviče s čerstvou zeleninou alebo ich použiť ako korunu sezónnych šalátov a misiek. Kvety kapucínky sa hodia aj k syrovým a vaječným pokrmom.
Zdravá strava priamo zo záhrady – vlastnosti kapucínky väčšej
Keď sa dozviete o liečivých vlastnostiach kvetov kapucínky, budete sa na nich pozerať s ešte väčším nadšením. Sú pokladnicou mikroživín, najmä zinku. Odhaduje sa, že 100 g kvetov pokrýva viac ako 70 % dennej potreby tohto prvku pre dospelého človeka. Kvety obsahujú aj železo, horčík, draslík, fosfor a vápnik. Treba spomenúť aj vitamín C a mnohé antioxidanty. Ako konzumácia kvetov kapucínky prospieva vášmu zdraviu?
- V prírodnej medicíne sa používali na liečbu bronchitídy a angíny. V modernej dobe tiež pomôžu posilniť imunitu a odstrániť príznaky prechladnutia a ochorení dýchacích ciest. Čaj z listov kapucínky je vhodný aj na zmiernenie kašľa, chrapotu a bolesti v krku.
- Extrakt z kvetov kapucínky má žlčopudný účinok, ktorý podporuje pečeň a celý tráviaci systém.
- Farebné okvetné lístky obsahujú luteín, ktorý nielen neutralizuje účinky voľných radikálov na organizmus, ale predovšetkým chráni pred makulárnou degeneráciou a je mimoriadne dôležitý pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení.
- K liečivým vlastnostiam kvetov kapucínky patria aj antibakteriálne a fungicídne účinky. Tieto vlastnosti sa oplatí využívať aj v starostlivosti o telo, najmä pri pleti postihnutej akné a lupinami. Oplachy s nálevom z kapucínky urýchľujú rast vlasov.
Kedy vysievať kapucínku väčšiu?
Ak chcete začať, semená môžete vysievať do nádob už začiatkom apríla. S ich presádzaním do pôdy sa však neponáhľajte. Bol by to zbytočný pokus o prežitie mladých a teplomilných jedincov, ktorý by nemusel dopadnúť dobre. Najopatrnejší záhradníci odporúčajú urobiť to v druhej polovici mája, aby sa predišlo mrazom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najzdravšia zelenina na svete. Omladzuje telo a podporuje pečeň
Málokto vie, že urýchľuje rast vlasov. Budú husté a bujné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.