24.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/congerdesign).
Mnohí ľudia sa rozhodnú pestovať vlastné ovocné stromy, aby si neskôr mohli vychutnať chutnú a šťavnatú úrodu. Často sa však stáva, že naše ovocie je napadnuté červami. To môže prispieť nielen k zničeniu úrody, ale aj k oslabeniu stromu. Zistite, ako tomu predísť a čo by ste mali urobiť už v apríli, aby ste ochránili svoju slivku.
Každý záhradkár si je dobre vedomý problému červivosti ovocných stromov. Môžu zničiť nielen samotnú úrodu, ale aj oslabiť celé stromy. To isté platí aj pre slivky, ktoré sa často stávajú obeťou škodcov. Zistite, ako tomu zabrániť a aké preventívne opatrenia by ste mali prijať už v apríli.
Prečo červy napádajú ovocie?
Červy na slivkách sú častým problémom záhradkárov. Zvyčajne je táto situácia dôsledkom kŕmenia larvami malého motýľa so sivými krídlami. Dospelí jedinci sa objavujú v prvej polovici mája, po nich koncom júla nasleduje druhá generácia.
Vajíčka, ktoré sa objavujú skôr, sú, žiaľ, sotva viditeľné, ale deň alebo dva pred vyliahnutím lariev ich už dokážeme spozorovať. Plody s larvami vo vnútri majú charakteristický otvor na uhryznutie. Larva má podobu húsenice, ktorá je spočiatku biela a v poslednom štádiu vývoja sa stáva intenzívne ružovou. Dosahuje maximálnu dĺžku 11 mm a jej hlava je čiernohnedá a počas vývoja nemení farbu.
Aké sú dôsledky červov na slivkách?
Červy na slivkách ohrozujú nielen úrodu, ale aj celú rastlinu, pretože keď je slivka napadnutá, stáva sa náchylnejšou na choroby a slabšou.
Larvy a húsenice, ktoré sa živia plodmi, sú pre stromy obzvlášť škodlivé. Prvými príznakmi ich prítomnosti sú poškodené listy a plody roztrhnuté na dve polovice. Húsenice sa zvyčajne nachádzajú vedľa kôstky. Plody napadnuté červotočmi dozrievajú oveľa rýchlejšie a opadávajú z konárov, ale nie sú vhodné na spracovanie.
Ako chrániť ovocie?
Ak chceme zabrániť výskytu červov na našich slivkách, najlepšie je použiť preventívne domáce prostriedky. V prvom rade by sme mali na jar zabaliť kmeň stromu vlnitým papierom. Umiestnite ho asi 30 až 50 cm nad zemou.
To zabezpečí, že všetky druhy chrobákov si na tejto textúre vytvoria svoje úkryty, takže stačí raz za niekoľko týždňov papier vymeniť, aby ste sa zbavili problému. Okrem toho je dobré od apríla zakryť pôdu okolo ovocných stromov plastovou fóliou alebo tenkým rúnom. Tým sa červom sťaží prístup k zemi a zabráni sa im klásť ďalšie vajíčka.
Ak sa vám však nepodarí slivku úplne ochrániť, je dobré neskôr pozbierať opadané púčiky a zrelé plody s larvami prvej generácie. Tým sa zníži početnosť druhej generácie škodcu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Superovocie priamo vo vašej záhrade. Poznáte skvelé účinky sliviek?
Ľudia sa trasú pri pohľade na slivky s povlakom. Nevedia, čo to naozaj je
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.