25.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/showcake).
Kapusta je v slovenskom kulinárskom umení mimoriadne dôležitou zeleninou. Je to nielen všestranný produkt, ale aj lacný a zdravý, takže vám nič nebráni chrúmať ju surovú po celý rok. Samozrejme, netreba zabúdať, že nielen čerstvá kapusta ponúka cenné minerály a vitamíny, pretože aj stará dobrá kyslá kapusta by mala byť na našom jedálnom lístku 12 mesiacov. Poďme preskúmať dôvody, prečo jesť kapustu čo najčastejšie.
Čo všetko môžete pripraviť z kapusty?
Halušky s kapustou alebo fliačky s kapustou, plnené kapustové závitky a čalamáda. Toto sú jedlá slovenskej kuchyne, ktoré si vyžadujú použitie bielej hlávkovej kapusty. Samozrejme, môžete siahnuť napríklad aj po červenej alebo čínskej kapuste, ale práve biela kapusta, ktorá je dostupná v každom obchode a je najlacnejšia, je univerzálnou položkou. V skutočnosti sa z kapusty dá vykúzliť veľa jedál a nemusíme sa obmedzovať. Na jar na stoloch kraľuje mladá pečená kapusta, ale aj šaláty, polievky a halušky chutia vynikajúco po celý rok. Nezabudnime na kyslú kapustu. Fakt: najčastejšie nás zachraňuje v zime, keď je nedostatok zeleniny zo spoľahlivých zdrojov, ale aj ona nám ponúka toľko dobrôt, že sa ju oplatí jesť celých 12 mesiacov.
Aké sú výhody konzumácie kapusty?
Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že kapusta nehrá v slovenskej kuchyni kľúčovú úlohu a je vždy v pozadí. Je načase prelomiť toto presvedčenie, pretože táto obľúbená zelenina ponúka veľa. Je obrovskou pokladnicou cenných živín, takže jej konzumáciou sa rýchlo doplnia prípadné nedostatky. Stojí za zmienku, že obsahuje tri cenné vitamíny: tie zo skupiny B, ako aj K a C. Tie prvé majú holistický účinok na celý organizmus, preto sa jej prostredníctvom môžete tešiť z lepšieho stavu obehového, nervového a tráviaceho systému. Druhé majú vynikajúci vplyv na zrážanie krvi a posilňujú kostný a kĺbový systém. Kyselina askorbová má zasa skvelý vplyv na našu imunitu, ale nielen na ňu: robí cievy pružnejšími, čo sa prejavuje normalizáciou krvného tlaku, a tiež pomáha syntetizovať kolagén, čo zlepšuje našu pleť.
To však nie je všetko, pretože v menšom množstve sa v nich nachádza vápnik (zabraňuje osteoporóze), draslík (posilňuje srdce) a horčík (podporuje činnosť mozgu). Kapusta je zelenina, ktorá má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, navyše je bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú čistiť telo od toxínov a zabraňujú vzniku civilizačných ochorení.
Chudnete? Kapusta na chudnutie
Ak nás trápi niekoľko nadbytočných kilogramov a plánujeme ich zredukovať, kapusta by mala byť na jedálnom lístku. Prečo? Stačí sa pozrieť na obsah kalórií, pretože v 100 gramoch je len 24 kcal. Okrem toho má nízky glykemický index (GI = 15), čo znamená, že ju môžu úspešne konzumovať diabetici, ale pomáha aj pri udržiavaní zdravej hmotnosti. Nižší glykemický index sa prejavuje aj v menšej chuti na občerstvenie medzi jedlami.
Ale nie je to len obsah kalórií v kapuste, ktorý uľahčuje chudnutie. Je to aj vďaka vláknine, ktorá je v tejto zelenine obsiahnutá. Práve táto látka udržiava pocit sýtosti a pomáha kontrolovať záchvaty hladu. Vláknina v kapuste pomáha čistiť črevá, pomáha zbaviť sa usadenín a podporuje kardiovaskulárny a imunitný systém.
Kyslá kapusta: nejedzte ju len v zime
Kyslá kapusta je produkt, ktorý by sa nemal konzumovať len v zime, keď sú žiadané aj kyslé uhorky. Čo v nej nájdete? V prvom rade je to to, čo nájdete v bežnej kapuste, ale je v nej viac vitamínu C, a ako vieme, ten výborne pôsobí na imunitu, srdce a náš vzhľad. Kyslá kapusta je tiež prírodné probiotikum, čo znamená, že pomáha udržiavať črevnú mikroflóru v správnej forme. Posilňuje imunitu človeka a celý tráviaci systém funguje lepšie. Nielen samotná kyslá kapusta by mala byť povinne na jedálnom lístku počas 12 mesiacov, ale aj šťava, ktorá sa najčastejšie vylieva do drezu.
Tekutina obsahuje prírodné elektrolyty, čo znamená, že je ideálna pre športovcov, ale aj pre všetkých, ktorí podstupujú náročnú duševnú námahu. Dávajte si však pozor na množstvo vypitej šťavy z kyslej kapusty, pretože obsahuje veľa soli a jej nadbytok môže poškodiť srdce a zvýšiť krvný tlak.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto zelenina je na jar skutočným pokladom zdravia. Jedzte ju do sýtosti
Prišla jar a priniesla špargľu. Nevarte, nepečte, hoďte na panvicu. 10 minút a máte hotovo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.