25.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/vvoe).
Krušpány nazývané aj buxusy sú jedným z najobľúbenejších kríkov v slovenských záhradách, ako aj v parkoch a na námestiach. Sú nenáročné na pestovanie a nevyžadujú veľa práce ani nezvyčajné podmienky. Čoraz častejšie sa však stáva, že sa stávajú obeťou škodcov, ktorí sa k nám pred pár rokmi dostali z Ázie. Buxusový moľ dokáže ostrihať nielen buxusy, ale aj iné listnaté kríky už za pár dní. Ako sa s tým vysporiadať?
Krásna záhrada je jabĺčkom oka každého záhradkára. Staráme sa o ňu najlepšie ako vieme. Napriek tomu nie vždy dokážeme rastliny ochrániť pred všetkými nebezpečenstvami, ktoré na ne čakajú. Ukazuje sa, že vijačka krušpánová (buxusový mol) bola v posledných rokoch obrovským problémom. Hoci sa najradšej živí krušpánom (buxusom), možno ju nájsť aj na iných listnatých kríkoch, napr. obľúbený vavrínovec lekársky či cezmína.
Vijačka krušpánová známa aj ako buxusový mol pochádza z Ázie a rýchlo ovládla slovenské záhrady
Vijačka krušpánová (buxusový mol) je relatívne novou hrozbou pre slovenské záhrady. Z Ázie sa k nám dostala asi pred 10 rokmi. Odvtedy sa nekontrolovane šíri po celej Európe. Spočiatku v našom prostredí nemala prirodzených nepriateľov, no postupom času sa o ňu začali zaujímať vrabce, sýkorky, sliepky a niektoré druhy ôs. V prípade invázie vijačky krušpánovej sme však na to sami. Ako ju odhaliť a ako s ňou bojovať?
Vijačka krušpánová vyzerá – no – ako mol. Najväčšou hrozbou sú však jej larvy. Na listoch môžeme vidieť početné zelené húsenice, ktoré ich rýchlo požierajú. Charakteristické sú aj tenké vlákna priadze a zelené hrudky exkrementov. Mladé larvy žerú chúlostivejšie okraje listov, zatiaľ čo staršie jedia všetko, čo môžu. To môže dokonca viesť k smrti celej rastliny.
Ako bojovať proti vijačke krušpánovej?
V obchodoch si môžeme kúpiť rôzne produkty na boj proti invázii krušpánu (buxusu). Patria sem postrekové a feromónové lapače. Tie sú však niekedy drahé a vyžadujú si cestu do obchodu. Ďalšou možnosťou je mechanické zotrasenie koľají rukou alebo vodným prúdom. Toto riešenie je však krátkodobé. Ukazuje sa, že to, čo už doma máme, bude na boj s týmto škodcom dokonale fungovať.
Veľmi účinný je proti vijačke krušpánovej prášok do pečiva. Stačí ním posypať listy kríkov, na ktorých ste spozorovali spomínané príznaky kŕmenia húseníc. Pre zvýšenie účinnosti (prášok lepšie priľne na listy) a úsporu peňazí (spotrebujeme ho menej) sa oplatí pripraviť postrek.
Stačí zmiešať prášok do pečiva s vodou v pomere: jeden balíček prášku (15 g) na liter vody. Touto zmesou by mali byť kríky postriekané niekoľkokrát do dvoch týždňov. Po uplynutí tejto doby bude problém vyriešený.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Robíte tieto chyby pri hnojení? Môže to zabíjať vaše rastliny! Babičkine triky prichádzajú na pomoc
Chcete lesklé a udržiavané rastliny? Siahnite do chladničky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.