26.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Virginia Reid).
Snívate o dokonale zelenom trávniku, no nechcete tráviť veľa hodín vytrvalou starostlivosťou? Ideálne riešenie nájdete v kombinácii trávy a mikroďateliny. Vysoká odolnosť proti zošliapnutiu, bezpečná pre deti a domáce zvieratá, ako aj minimálne nároky na údržbu. Kedy zasiať mikroďatelinu a ako sa o ňu starať? Dáme vám tip.
Kde využiť trávnik s mikroďatelinou?
Pôda chudobná na živiny, slabá a slabo zavlažovaná môže mať problémy s podporou rastúceho trávnika. Ak sa však nechceme vzdať mäkkého koberca v záhrade, zvoľte zmes trávy s mikroďatelinou. Toto riešenie bude perfektne fungovať všade tam, kde nechceme alebo nemôžeme venovať dostatok času starostlivosti.
Záhradkári odporúčajú vyberať mikroďatelinu najmä starším a zaneprázdneným ľuďom. Dôvodom používania mikroďatelinového trávnika nie je len minimálny rozsah údržbárskych prác, ale predovšetkým nízke náklady na údržbu.
Takto pripravený substrát nevyžaduje ani zálievku, ani prihnojovanie. Obľúbené trávniky vyžadujú po zime presiatie, aby sa zamaskovali „plešaté“ miesta pôdy. Mikro ďatelina nás od takejto povinnosti oslobodzuje.
Kedy zasiať trávu s mikroďatelinou?
Špecialisti uvádzajú, že mikroďatelinu možno ľahko siať počas väčšiny roka, dokonca aj v tých najnáročnejších pôdach. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, oplatí sa túto aktivitu vykonávať dvakrát do roka, konkrétne na jar alebo na jeseň. Ak sa rozhodnete pre výsev po zime, počkajte, kým pôda úplne nerozmrzne.
Princíp výsevu trávnika mikroďatelinou je veľmi podobný kladeniu bežného trávnika. Rozdiel je v príprave pôdy. Musí mať primerané zdroje a musí byť vybavený špeciálne vybraným zdrojom napájania. Odborníci odporúčajú mikroďatelinu vysievať ako jeden druh alebo ju miešať s trávnikovými zmesami.
Ďalšou dôležitou fázou je pravidelné zavlažovanie a kropenie. Najlepšie je pokračovať v zalievaní až do prvého vzídenia. Za priaznivých podmienok sa objavia 7-10 dní po zasiatí.
Je potrebné kosiť mikroďatelinu?
Ak chceme udržať náš mikroďatelinový trávnik v perfektnom stave, nesmieme zabúdať na pravidelné kosenie. Táto činnosť sa nebude opakovať príliš často, no netreba ju úplne vylúčiť. Vhodný čas na prvé kosenie je, keď vysadené rastliny dosiahnu výšku približne 8 cm. Ľudia s bohatými záhradníckymi skúsenosťami upozorňujú, že rez bude drastický.
Po pokosení by mikroďatelina nemala byť dlhšia ako 3 cm. Aké sú účinky kosenia trávnika s mikroďatelinou? Trávnik bude účinne stimulovaný k ďalšiemu rastu a bude pekne zatrávnený. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch je vhodné trávnik zastrihnúť na výšku 5 cm. Frekvencia kosenia závisí predovšetkým od toho, či chceme nechať ďatelinu kvitnúť.
Starostlivosť o mikroďatelinu v záhrade
Samotné kosenie nestačí na to, aby váš trávnik vyzeral perfektne. Zoznam krokov starostlivosti, ktoré sa určite oplatí zapamätať, zahŕňa vertikutáciu. Pravidelným vykonávaním sa odstraňujú odumreté časti rastlín a podporujú sa lepšie prevzdušnenie koreňov. Mikro semená ďateliny potrebujú veľa vody, aby správne rástli. Na tento účel bude okrem iného perfektné: zachytená dažďová voda.
Vysoko vyvinutá schopnosť mikroďateliny samostatne fixovať dusík zo vzduchu znamená, že rastlina nevyžaduje hnojenie. Je to skvelý spôsob, ako ušetriť značné množstvo peňazí počas nasledujúcich mesiacov alebo dokonca rokov. Trávnik s mikroďatelinou husto pokryje aj ten najmenší domáci priestor.
Z tohto dôvodu sa nemusíme obávať rozšírenia buriny. Ak však nežiaduce rastliny prerazia mikroďatelinovú stenu, stačí proti nim mechanicky bojovať alebo použiť bežne dostupné chemikálie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vezmite z kuchyne, choďte do záhrady a posypte ním krušpán. Invázia húseníc sa skončí raz-dva
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.