26.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mahirov9).
Slivky sú chutné, zdravé a pomerne ľahko pestovateľné ovocie. Niet divu, že sa mnohí ľudia rozhodnú zasadiť si strom, aby si mohli vychutnať úrodu z vlastnej záhrady alebo pozemku. Bohužiaľ, práve tu vzniká problém, pretože slivky majú tú vlastnosť, že môžu byť často červivé. Našťastie sa tomu dá predísť, ak budete konať hneď.
Jar je najlepší čas na ochranu sliviek pred budúcim napadnutím plodov hmyzom. Máme pre vás prekvapivú, ale účinnú metódu, ktorú môžete vyskúšať. Apríl je najlepší čas na ochranu vašich stromov.
Problémové chrobáky
Problém chrobákov napádajúcich ovocné stromy je dobre známy každému záhradníkovi. Títo škodcovia môžu nielen zničiť úrodu, ale aj oslabiť stromy, čo sa prejavuje najmä v prípade sliviek.
Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa záhradníci stretávajú, sú červivé slivky. Tento stav je zvyčajne dôsledkom kŕmenia larvami obaľovača slivkového – malého motýľa so sivými krídlami. Dospelí jedinci sa objavujú v prvej polovici mája a druhá generácia vylieta koncom júla.
Vajíčka, ktoré sú znesené skôr, sú, žiaľ, zle viditeľné. Deň alebo dva pred vyliahnutím lariev ich však už dokážete spozorovať. Plody s larvami vo vnútri majú charakteristický otvor na uhryznutie. Larva má podobu húsenice, ktorá je spočiatku biela a v poslednom štádiu vývoja sa stáva intenzívne ružovou. Dosahuje maximálnu dĺžku 11 mm a jej hlava je čiernohnedá a počas vývoja nemení farbu.
Prvými príznakmi ich prítomnosti bývajú poškodené listy a plody roztrhnuté na dve polovice. Húsenice sa zvyčajne nachádzajú vedľa kôstky. Plody napadnuté obaľovačmi slivkovými dozrievajú oveľa rýchlejšie a opadávajú z konárov, ale nie sú vhodné na spracovanie.
Ako ochrániť slivku pred napadnutím škodcami?
Ak chcete zabrániť výskytu červov na slivkách, najlepšie je použiť preventívne domáce prostriedky. V prvom rade by ste mali na jar obaliť kmeň stromu vlnitým papierom asi 30 až 50 cm nad zemou. To umožní červotočom vytvoriť si na tejto textúre úkryty, takže neskôr vám bude stačiť vymeniť papier raz za niekoľko týždňov, aby ste sa zbavili problému.
Okrem toho je dobré od apríla prikryť pôdu okolo ovocných stromov fóliou alebo tenkým rúnom. Tým sa červom sťaží prístup k pôde a zabráni sa im klásť ďalšie vajíčka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Určite to urobte v apríli v sade. Červivé slivky budú už len spomienkou
Superovocie priamo vo vašej záhrade. Poznáte skvelé účinky sliviek?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.