27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Floki).
Odstraňovanie buriny je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o záhradu. Vyžaduje si však určitú zručnosť a starostlivosť. Aj tí najskúsenejší záhradníci robia chyby, ktoré sťažujú udržiavanie čistoty a poriadku na vašom pozemku. Odporúčame vám, čomu sa pri pletí príjazdovej cesty a záhonov vyhnúť, aby ste zabezpečili zdravý vývoj okrasných a kultúrnych rastlín.
Odkladanie pletia záhrady sa nevypláca
Od jari do jesene nie je v záhrade o prácu núdza. Napriek tomu by sa niektoré záhradnícke práce nemali odkladať na neurčito. Odkladanie odstraňovania buriny vedie k jej rýchlemu šíreniu a trvalému usadeniu sa v záhrade. Čím viac sa rozrastajú, tým ťažšie bude ich odstránenie a pohľad na zarastené záhony pôsobí na mnohých ľudí ešte demotivujúcejšie.
Čo oči nevidia, srdce nebolí?
Niektorí sa rozhodnú vytrhávať burinu ručne. Pomerne časovo náročná metóda, ale umožňuje vám priebežne vyhodnocovať a sledovať účinky vašej práce. Bohužiaľ, v tejto oblasti je ľahké byť nepresný. Odstránením len nadzemnej časti buriny sa problém s votrelcami v zeleninových záhonoch alebo dlažbe nevyrieši.
Korene ponechané pod zemou vedú k regenerácii. Z tohto dôvodu sa ručné odstraňovanie buriny považuje za jednu z najmenej účinných metód.
Nedostatočná príprava nástrojov je chybou
Ak sa napriek tomu rozhodnete vytrhávať burinu vlastnými rukami, musíte si zabezpečiť podporu. Samotné rukavice nestačia. Musíte používať čisté a ostré nástroje. Pomocou nich odstránite nežiaducu burinu spolu s koreňmi. Nenechávajte ani tie najmenšie úlomky, z ktorých burina ľahko vyrastie.
Prečo postreky proti burine nefungujú?
Pri používaní chemických prípravkov musíte venovať osobitnú pozornosť návodu na použitie. Príprava správnej koncentrácie a dodržiavanie odporúčaných dávok sú absolútnym základom úspešného zbavenia sa buriny.
Podobná situácia býva aj v prípade domáceho postreku. Je tiež potrebné byť presný, aby sa na okrasné a pestované rastliny neaplikovali špecifiká. V boji proti burinám musíte dávať pozor na počasie. Pri postreku počas daždivých dní vyjde všetka práca nazmar. Ošetrenie by sa nemalo vykonávať za veterného počasia – prípravky sa môžu ľahko odniesť a rýchlo poškodiť ostatné plodiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.