27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/vecstock).
Pri zakladaní zeleninovej záhrady s chutnými odrodami paradajok sa oplatí postarať sa o vhodné sprievodné plodiny pre sadenice, aby v susedstve záhonov poskytovali najlepšie podmienky pre rast a vývoj. Mnohé rastliny v šikovných medziplodinách umožňujú napríklad znížiť používanie ochranných chemikálií v záhrade, pretože vylučujú látky a pachy, ktoré odpudzujú škodcov. To však ešte nič neznamená, pretože niektoré vzájomne zlepšujú chuť plodín. Čo zasadiť medzi paradajky, aby mali šťavnaté plody? Tu je spoľahlivý spoločník pre vaše kríky – vďaka nemu budú vaše paradajky rozprávkovo voňať a ešte lepšie chutiť.
Výsadba paradajok – až po 15. máji
Základným pravidlom správneho pestovania rastlín v zeleninovej záhrade bez ohľadu na druh alebo odrodu je dodržanie termínu výsevu alebo výsadby. Každý, kto sa aspoň raz pokúsil pripraviť sadenicu, dostať ju do zeme a postarať sa o jej adaptáciu a zakorenenie, presne vie, prečo je to také dôležité. Ak sa náchylná rastlina dostane do zeme príliš skoro, nad vašimi záhonmi bude visieť strašidlo nočných mrazov a na šťavnaté a chutné plody môžete zabudnúť.
Najlepší a najbezpečnejší termín na výsadbu paradajok je koniec mája. S vysádzaním otužilých rastlín je možné začať aj o niečo skôr, ale oplatí sa dodržať zmluvnú hranicu „troch zamrznutých“. Pred 15. májom môže byť počasie veľmi nepredvídateľné a výsledky môžu byť pre vašu úrodu naozaj zlé. Znamená to, že posledné dva májové týždne neprinášajú žiadne riziko nočných mrazov?
Neexistuje žiadna istota, že sa záporné teploty aspoň na chvíľu nevrátia. Za najrizikovejšie sa však už roky považuje obdobie medzi 10. a 17. májom, tzv. ide o jav charakteristický pre stredoeurópske oblasti, keď po niekoľkých teplých dňoch teploty prudko klesajú – barická níž a s ňou studené vzduchové hmoty prichádzajúce z polárnych oblastí. Pre rastliny je bezpečnejšie tento náročný okamih prečkať a vysádzať paradajky až po 15. máji, keď je už počasie stabilné a slnko záhony skutočne prehreje.
Čo zasadiť medzi paradajky, aby mali šťavnaté plody?
V kvetináčoch a balkónových debničkách nemusíte mať dostatok priestoru na pestovanie medziplodín. V záhrade, v skutočnej zeleninovej záhrade, sa však oplatí zabezpečiť paradajkám vhodný doplnok, pretože nielenže zabezpečí lepšie podmienky pre vývoj sadeníc, ale aj rôznymi spôsobmi zlepší ich výnos.
Samozrejme, hlavnou podporou pre mladé rastliny je solídne hnojenie „pod koreň“ v čase výsadby. Len tak sa v pôde udrží toľko živín, koľko paradajky potrebujú počas zakoreňovania a vývoja listov. Žravosť paradajok však nepominie a s ich rastom sa stáva stála podpora dôležitejšou. Preto je okrem správnej starostlivosti dobré poskytnúť rastlinám aj dobré susedstvo inej zeleniny.
Správne spojenie rastlín stimuluje vzájomnú výživu, ochranu a zlepšenie kvality plodín. Tu sú konkrétne tipy, ktoré mi dal priateľ záhradkár. Držím sa ich už druhú sezónu a paradajky rastú čoraz lepšie. Chcete vedieť, čo vysádzať medzi paradajky, aby mali šťavnaté plody, nepodliehali tak ľahko infekciám a poskytovali nechutné sústo pre bežných škodcov? Stavte na:
- aksamietnicu a kapucínku – obe rastliny účinne odpudzujú vošky,
- cesnak a cibuľu – pomáhajú znižovať riziko hubových ochorení vašej úrody,
- petržlen a kôpor – zlepšujú chuť a vôňu dozrievajúcich paradajok,
- rumanček, bazalka, šalvia a mäta – ich charakteristická vôňa pôsobí odstrašujúco na rôznych škodcov a v období intenzívneho kvitnutia samotné rastliny priťahujú užitočný hmyz, ktorý ochotne opeľuje blízke rastliny paradajok.
Výsadba paradajok, skorej kapusty, špargle, zeleru vedľa seba prináša vzájomné výhody a v rámci striedania sa oplatí umiestniť sadenice do záhonu po póre, kalerábe alebo cibuli. Kríky paradajok ľahko čerpajú živiny z hlbších vrstiev pôdy, takže ak chcete využiť voľný priestor v prospech rastlín, vysaďte ich tam, kde predtým kraľovala plytko koreniaca zelenina.
Prečo by sa paradajky nemali sadiť pred mrkvou?
Pravidlá pre pestovanie medziplodín a vynechanie určitých kombinácií zeleniny sú jasne definované a vyplývajú okrem iného z biochemických medzidruhových vzťahov. Je užitočné vedieť, prečo by sa paradajky nemali vysádzať pred mrkvou, vedľa zemiakov alebo pozdĺž radu červenej repy. Nebyť priateľa, nemal by som o tom ani potuchy.
- Paradajky by nemali byť predplodinou pre mrkvu, pretože ako extrémne „žravý“ druh účinne znižujú pôdnu bohatosť.
- Nesaďte vedľa seba zeleninu z rovnakej čeľade, napr. paradajky a zemiaky, pôsobia na seba veľmi negatívne.
- Rastliny, ktoré čerpajú živiny z rovnakých pôdnych vrstiev, radšej nesaďte vedľa seba, pretože si budú úzko konkurovať.
- Paradajky a uhorky sa neodporúča vysádzať vedľa seba najmä z dôvodu ich rozdielnych požiadaviek na živiny: dusík, fosfor a draslík a ich hnojenie.
Taktiež sa odporúča držať tekvice a cukety ďalej od paradajok – nejde tu o žiadny chemický vplyv, tieto rastliny jednoducho rastú tak veľké, že vytvárajú na záhone skutočnú tlačenicu a vďaka svojmu charakteristickému habitu a veľkosti obmedzujú prístup nižších druhov k slnku. Dokonca aj vyššie druhy paradajok môžu byť prehlušené cuketami, preto je lepšie poskytnúť obom rastlinám potrebný priestor.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?
Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.