01.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andriy Motylevskyy).
Kvitnúce orchidey na parapete už dlho nikoho neprekvapujú, no pestovať ich niekedy pre mnohých nemá zmysel. Prečo? Hlavne preto, že nekvitnú dlhé mesiace. Existuje veľa dôvodov pre tento stav, ale len málo ľudí venuje pozornosť kvetináču, v ktorom rastie. Jeho výber je kľúčový, pretože potom sa nielen zlepší stav našej orchidey a začne lepšie kvitnúť, ale budeme tiež dokonale vedieť, ako sa o ňu správne starať. Ktorý kvetináč na orchidey je najlepší? Poďme to zistiť.
Aký kvetináč na orchideu?
Odpoveď na otázku, aký je najlepší kvetináč pre orchideu, je zrejmá. Stačí sa pozrieť, v akých nádobách sa predávajú v záhradkárskych predajniach a supermarketoch. Zvyčajne ide o plastové kryty, cez ktoré je vidieť korene a to je najlepšie riešenie pre pestovanie našej orchidey doma.
Prečo? Pretože potom jasne vidíte, v akom stave sa naša rastlina nachádza. Korene prezrádzajú veľa o stave nášho domáceho exemplára, a preto sa k orchidei dokonale hodí priehľadný črepník. Okrem toho sa korene orchideí, na rozdiel od iných rastlín, radi vystavujú slnečnému žiareniu a majú prístup k vzduchu.
Pozrite sa na korene
Ak už máme pre orchideu priehľadný črepník, na začiatku ľahko vidíme, kedy potrebuje poliať. Ak jej korene vo vnútri zosivejú, znamená to, že vyžaduje poriadnu dávku vody. Zvyčajne majú tieto továrensky pridané nádoby na dne odvodňovacie otvory, čo nám len uľahčuje prácu.
Ako správne zalievať orchideu? Najlepšie je celý kvetináč vložiť do o niečo väčšej misky s vodou (ale ponorený len do polovice) a nechať 30 minút odstáť. Potom už nezostáva nič iné, len orchideu vybrať z vody a počkať, kým prebytočná voda prirodzene odtečie zvnútra. Pamätajte, že orchidey majú rady mäkkú vodu na zalievanie. Ak majú vaše kohútiky tvrdú vodu, môžete do misky pridať niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.
Čo sa dá ešte zistiť z koreňov? Potom si môžete ľahko všimnúť, že má buď čiernych pasažierov, alebo hnije. Vtedy treba rýchlo zasiahnuť a uplatniť opatrenia, ktoré zabránia vzniku plesňových ochorení a nevyhnutnému zničeniu orchidey.
Presádzanie orchidey: dôležitá poznámka
V zásade by sa orchidea nemala presádzať príliš často: môžete to ľahko urobiť raz za tri roky, ale niekedy sa to vôbec nevyžaduje, ak kvitne cyklicky. Ak však vo vnútri nádoby uvidíte príznaky choroby, teda korene v črepníku zhnednú, je to znamenie, že je potrebné vymeniť substrát aj črepník.
Dôležité upozornenie: Kvitnúcu orchideu by ste nemali presádzať, preto je lepšie počkať, kým okvetné lístky samy opadnú zo stoniek. Ak nie je iná možnosť, pretože hnije, stonky s kvetmi treba odrezať!
Ako presadiť orchideu?
Opätovná výsadba orchidey nie je náročná, ale oplatí sa vedieť, ako na to. Najprv si musíte kúpiť vhodný, priehľadný črepník a špeciálny substrát pre tieto tropické rastliny. Predtým, ako orchideu vyberiete, je lepšie ju umiestniť na hodinu do misky, aby korene zmäkli. Keď prečnievajú cez drenážne otvory, môžete nádobu opatrne rozrezať.
Ak sa nám orchideu podarilo odstrániť, je potrebné dôkladne vyčistiť starý substrát a skontrolovať korene: odstrániť všetky odumreté, nahnité alebo napadnuté plesňovými léziami a aplikovať ochranný prostriedok. Teraz už nezostáva nič iné, len orchideu umiestniť do nového črepníka tak, aby listová ružica bola v strede a do nádoby nasypať zeminu. Aby ste dosiahli na všetky časti, môžete ich pomocou drevenej paličky opatrne rozložiť medzi korienky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aká pôda je pre levanduľu najlepšia? Každý záhradník to vie. Z fialovej vás budú bolieť oči
Geniálne triky na to, aby čučoriedky a maliny plodili ako blázni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.