01.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Ieva_K).
Máte na záhrade kríky malín a čučoriedok, alebo možno len uvažujete o ich pestovaní? Hoci tieto rastliny nie sú veľmi náročné, každý záhradník sníva o bohatom plodení. Čo robiť, aby sa kríky prehýbali pod ťarchou krásnych plodov? Existujú dva šikovné triky, ktoré menia hru.
Radi jeme maliny a čučoriedky, no čoraz častejšie nás ich ceny na trhoch a v obchodoch nabádajú, aby sme si začali pestovať vlastné. Zaujímavosťou je, že nemusíte mať vlastný pozemok alebo záhradu, tieto ovocné kríky sa dajú pestovať aj vo veľkej debničke na balkóne. Oplatí sa im však venovať trochu času, aby sa vám v lete odvďačili množstvom ovocia, na ktoré čakáme.
Brilantné hnojivo na maliny
Aby maliny plodili ako bláznivé, stačia domáce a ekologické opatrenia. Ukazuje sa, že geniálne hnojivo pre maliny je to, ktoré sa pripravuje z banánových šupiek. Táto živina je plná draslíka a ďalších živín, za ktoré sa vám maliny poďakujú.
Všetko, čo musíte urobiť, je nakrájať banánové šupky na malé kúsky a vysušiť ich. Môžete ich nechať na slnku alebo ich sušiť pri nízkej teplote v rúre. Rozdrvte sušené šupky na prášok; v tejto úlohe vám pomôže kuchynský mixér. Jednoducho posypte toto domáce hnojivo okolo kríkov malín a prášok zľahka premiešajte s vrchnou vrstvou pôdy. Hotovo.
Druhým spôsobom je príprava tekutého hnojiva na zálievku. Stačí hodiť čerstvé banánové šupky do vedra, zaliať vodou a odložiť na 24 hodín. Po tomto čase môžete rastliny zalievať touto ekoživinou.
Aby ste maliny efektívne pohnojili, musíte dodržiavať určité termíny, inak nedosiahnete želané výsledky. Maliny hnojíme trikrát do roka: skoro na jar, na prelome mája a júna a koncom augusta.
Prvé hnojenie pomáha rastline začať rásť po zimnom kľude. Druhé dáva silu počas obdobia kvitnutia a dokonale vyživuje kríky, keď prinášajú ovocie. Posledné hnojenie posilňuje po vyčerpávajúcej sezóne a pomáha pripraviť sa na zimný odpočinok.
Trik, aby čučoriedky plodili ako blázni
Čučoriedky vedia byť rozmarné a veľa ľudí sa pýta, čo robiť, aby plodili správne. Vyvolanie mykorízy je jednoduchý spôsob, ako rozbehnúť našu rastlinu. Ak vytvorenie správnych podmienok veľmi nepomáha, určite vyskúšajte tento trik!
Mykoríza je symbiotický vzťah medzi koreňmi rastlín a prospešnými mykoríznymi hubami nachádzajúcimi sa v pôde. Takáto úprava prináša obom stranám mnoho výhod a pre nás oveľa viac želaného ovocia. Huby uľahčujú koreňom príjem vody a minerálnych solí obsiahnutých v pôde a samy dostávajú viac živín, ktoré si nedokážu vyrobiť.
Bohužiaľ, takéto duá sa v prírodných podmienkach vytvárajú veľmi zriedkavo. Do istej miery sťažujeme vznik symbiózy používaním rôznych hnojív a prípravkov na ochranu rastlín. Riešenie je veľmi jednoduché, stačí si v záhradkárstve kúpiť substrát s mykorízou alebo rôzne prípravky na vytvorenie mykorízy.
Ako funguje mykoríza?
V prípade čučoriedok bude výsledný efekt lepšie plodiť, ale to nie je jediná výhoda zavlečenia mykorízy. Ako to ovplyvňuje krík?
- Zvyšuje odolnosť čučoriedok voči obdobiam sucha,
- zlepšuje odolnosť voči nesprávnemu pH pôdy,
- chráni rastlinu pred niektorými chorobami,
- podporuje rast,
- znižuje spotrebu vody,
- zvyšuje odolnosť rastliny po presadení.
Ako zaviesť mykorízu?
Ak si chcete čučoriedky len zasadiť, najlepšie je pred zasadením kríka do zeme namočiť korene do mykorízy. Ak však chcete naočkovať mykorízu do už vysadených rastlín, vykopte vedľa rastliny hlbokú jamu – dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene. Potom zaveďte mykorízu do otvoru.
Táto metóda funguje najlepšie na mladých rastlinách a používa sa na jar. Mykoríza sa môže očkovať od marca do mája, vtedy budú mať huby najlepšie podmienky pre rozvoj.
Dôležité je, že pred výsadbou nových rastlín v záhrade alebo na pozemku sa oplatí zakúpiť mykorízu a chrániť ňou korene. Príroda veľmi dobre vie, čo funguje najlepšie, preto sa oplatí použiť toto riešenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nenechajte sa uniesť malinami a skontrolujte, kedy ich zasadiť. Správny moment je rozhodujúci
Pivonky sa posypú kvetmi. Stačí ich zaliať „babským“ hnojivom. Budú kvitnúť ako nikdy predtým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.