1.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alexander Knyazhinsky).
Cena paradajok v obchodoch je už nejaký čas desivá, čo spôsobilo, že sa veľa ľudí rozhodlo pestovať si ich na domácej záhrade. Aj keď si od vás vyžadujú prácu a pozornosť, nie je nič chutnejšie ako voňavé paradajky priamo z kríka. Počasie v vás vyvolalo otázku: Kedy paradajky zasadiť do zeme?
Mnohí záhradníci snívajú o plodiacich vetvách plných kvitnúcich paradajok. Je to pravdepodobne veľmi uspokojujúci pohľad, keď po období starostlivosti a ošetrovania vyrastú sadenice paradajok na bujné kríky prinášajúce bohatú úrodu. Aby sa tak však stalo, je dôležité dodržiavať termíny v kalendári a všetko pestovanie robiť podľa nich.
Kedy zasadiť paradajky do zeme? Tradične po „troch zamrznutých“
Väčšina záhradkárskych príručiek vás nabáda, aby ste zeleninové plodiny nesadili do zeme pred 15. májom, t. j. pred “tromi zamrznutými“. Predpokladá sa, že noci v polovici mája sa začnú otepľovať a už nehrozia mrazy. Predtým, ako sa sadenice paradajok vložia do zeme, musia sa najprv riadne otužiť. Je to veľmi dôležitý postup, ktorý mladým rastlinám pomôže zvyknúť si na vonkajšie počasie. Prvé 2 dni vynášajte sadenice na 1 – 2 hodiny von na tienisté miesto. Počas nasledujúcich dní postupne predlžujte ich pobyt vonku. Potom ich vystavte slnku a na konci obdobia otužovania ich nechajte vonku aj cez noc. Po tomto ošetrení ich môžete zasadiť do zeme.
Na čo musíte myslieť pri sadení paradajok do zeme? Niekoľko užitočných tipov
Pestovanie paradajok nie je veľmi náročné. Ak sa o ne budete starať správnym spôsobom, odmenia sa vám nádhernými kríkmi plnými ovocia. Tu je niekoľko podmienok, ktoré je potrebné splniť.
- Vhodné počasie. Aby mali sadenice tie najlepšie podmienky na uchytenie, zabezpečte, aby bola pôda vyhriata. Odporúča sa teplý deň bez dažďa, ale treba sa vyhnúť plnému slnku.
- Substrát. Pôda by mala byť dôkladne prekopaná a obohatená kvalitným organickým hnojivom. Na tento účel sa oplatí použiť hnojivo z čerstvého konského hnoja.
- Hĺbka výsadby. Vykopte jamy do hĺbky zodpovedajúcej polovici dĺžky rastliny. To umožní zakorenenie celej zakopanej stonky a rastlina bude mať väčšiu plochu na čerpanie živín z pôdy.
- Zavlažovanie. Musíte dbať na to, aby mali sadenice neustále vlhký substrát. Nedovoľte, aby v horúcom počasí vyschli. Aby sa zabránilo šíreniu hubových chorôb, treba dbať na to, aby sa listy a stonky rastlín nezmáčali.
Po takejto starostlivosti nám nezostáva nič iné, len čakať na plody našej práce.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripravujete sadenice paradajok? Vysejte medzi sadenice, plody budú šťavnatejšie a aromatickejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.