1.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Przemek Iciak).
Kliešte u psov sú častým problémom. Kliešťom sú vystavení nielen ľudia, ale aj zvieratá. Hoci sa kliešte najčastejšie spájajú s rozsiahlymi zelenými plochami, v skutočnosti ich možno nájsť kdekoľvek, aj počas každodenných prechádzok. Čo môžete urobiť, aby ste ochránili svojho domáceho miláčika pred kliešťami?
Uhryznutie kliešťom – váš pes je voči nim veľmi zraniteľný. Ako môžete svojho domáceho miláčika ochrániť pred kontaktom s kliešťom?
Aké následky môže mať uhryznutie kliešťom u psa? Pes, rovnako ako človek, je vystavený kliešťom, ktoré môžu mať nebezpečné zdravotné následky. Kliešte sú prenášačmi choroboplodných zárodkov, preto by sa tento „nepriateľ“ nemal v žiadnom prípade podceňovať.
Kliešte sa najčastejšie ukrývajú v hustých húštinách v lesoch, parkoch, ale aj v domácich záhradách. Napadnutie kliešťom je prakticky nepozorovateľné. Kliešť je slepý a svoju korisť rozpoznáva okrem iného aj podľa čuchu. Kliešte útočia najmä ráno a popoludní, preto na minimalizovanie rizika stretnutia s kliešťom je vhodné zvoliť si na prechádzku so zvieraťom podľa možnosti iný čas. Za pozornosť stojí aj to, aby ste si na prechádzku nevyberali divoké, neobľúbené miesta, pretože riziko stretnutia s kliešťom je tam oveľa väčšie. Treba tiež poznamenať, že kliešte nemajú rady slnečné miesta a ich obľúbeným biotopom sú husté kríky v tienistých polohách, najlepšie s vodnou plochou v blízkosti.
V záujme ochrany vášho domáceho maznáčika pred kliešťami sa vyhýbajte takýmto miestam a radšej si vyberajte otvorené, slnečné miesta. Ak máte doma záhradu, dbajte na pravidelné kosenie trávnika a udržiavajte záhradu bez hustého porastu. Mohli by ste tiež zvážiť vysadenie rastlín odpudzujúcich kliešte vo vašej záhrade, vrátane vratiča obyčajného, aksamietnice, kocúrnika a cesnaku. Na ochranu vášho domáceho maznáčika pred kliešťami sa oplatí investovať do špeciálnych antiparazitárnych prípravkov pre psov, napríklad vo forme ochranných sprejov, tabliet, kvapiek alebo obojkov proti kliešťom.
Ako odstrániť kliešťa u psa? Oplatí sa to vedieť
Ako odstránite kliešťa zo svojho psa? Treba mať na pamäti, že aj napriek rôznym ochranným opatreniam nie je vždy možné vyhnúť sa stretnutiu s kliešťom. Ak na svojom psovi spozorujete kliešťa, treba ho čo najskôr odstrániť. Načasovanie je veľmi dôležité, pretože k prenosu patogénov do tela obete dochádza zvyčajne 24 hodín po prisatí.
Na vlastné odstránenie kliešťa u psa možno použiť napríklad pinzetu. Pred odstránením kliešťa zo psa sa odporúča použiť ochranné rukavice, aby sa znížilo riziko kontaktu s výlučkami pavúkovca. Pri odstraňovaní kliešťa treba dbať najmä na to, aby ste nevyvíjali príliš veľký tlak. To môže spôsobiť vyvrhnutie kliešťa a následné uvoľnenie patogénov.
Kliešte u psa by sa mali odstrániť celé. Ak sa kliešť odtrhol, treba z povrchu tela zvieraťa odstrániť všetky jeho časti. Miesto prisatia by sa malo tiež vydezinfikovať. Ak nemáte skúsenosti alebo si nie ste istí, ako odstrániť kliešťa z vášho psa, mali by ste požiadať o radu veterinára.
Babezióza – príznaky u psa
Babezióza je pre zvieratá jednou z najnebezpečnejších chorôb prenášaných kliešťami. Najčastejšie sú babeziózou postihnuté psy, hoci niekedy sa toto ochorenie diagnostikuje aj u mačiek. Za vznik babeziózy sú zodpovedné prvoky v slinách kliešťa. Pri zahryznutí do tela obete kliešť nielenže nasaje krv z obete, ale do rany pustí aj svoje sliny. Následkom toho sa do tela zvieraťa dostanú prvoky, ktoré napádajú červené krvinky a vedú k vzniku anémie. Ďalším dôsledkom vstupu patogénnych organizmov do tela psa (alebo mačky) je vylučovanie škodlivých toxínov do krvi zvieraťa, ktoré môžu spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov, okrem iného obličiek a pečene.
Infekcia babeziózou si vyžaduje urgentný veterinárny zásah. Problém však spočíva v tom, že choroba nevyvoláva charakteristické príznaky a je ľahké prehliadnuť prvé prejavy. Za znepokojujúce sa považujú najmä zmeny v správaní psa, ako je pomalosť a nedostatok energie, ako aj únava a nechuť k hre. Často sa vyskytujú gastrointestinálne príznaky, ako je hnačka a zvracanie. Najtypickejším príznakom babeziózy je tmavý, niekedy hnedý moč. Ak vás správanie vášho psa znepokojuje alebo spozorujete vyššie uvedené príznaky, okamžite navštívte veterinára.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto zelenina odpudzuje kliešte. Len málokto o tom vie
Čo na kliešte? Účinné metódy odpudzovania pavúkovcov pre psy, mačky a ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.