1.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/V.iann).
Mnohí z nás radi pestujú uhorky v domácej záhrade. Či už sa ich rozhodnete ihneď vysiať na trvalé miesto, alebo z nich vytvoríte sadenice na okennom parapete, musíte sa o sadenice postarať. Vďaka malému úsiliu, ktoré vynaložíte na starostlivosť o sadenice, bude tohtoročná úroda mimoriadne úspešná. Pozrite si, ako si vyrobiť domáce hnojivo na uhorky pomocou kurkumy – je to najlepší spôsob, ako zeleninu v počiatočnom štádiu rastu prihnojiť.
Ako sa starať o sadenice uhoriek?
Uhorky sú jedným z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v našej krajine. Ich starostlivosť nie je nijako zvlášť zložitá, ale ak dúfate v úspešnú úrodu, musíte mať na pamäti, že ide o teplomilnú rastlinu. V dôsledku toho ich môžete vysievať do pôdy bez prikrývky až v druhej polovici mája. Niektorí záhradníci sa rozhodnú vysievať semená uhoriek ako sadenice, aby nielen ochránili sadenice pred jarnými mrazmi, chorobami a škodcami, ale aj urýchlili zber úrody až o 2 – 3 týždne. Sadenice pripravujte doma v apríli.
Treba mať na pamäti, že vznikajúce sadenice sú chúlostivé a náchylné na choroby. Nemajú rady najmä nadmernú vlhkosť pôdy alebo podchladenie, ktoré môžu spôsobiť vädnutie a následné odumretie mladých rastlín. Musíte im vytvoriť optimálne podmienky na rast a primerane sa o ne starať. Ako sa starať o sadenice uhoriek?
- Uhorky potrebujú na zdravý rast vlahu, ale nemôžu rásť vo vlhkej pôde. Zalievajte ich malými dávkami vody tak, aby bola pôda neustále mierne vlhká. Nezabudnite, že voda by mala byť vlažná, aby rastliny nedostali teplotný šok. Vyhnite sa namáčaniu listov uhoriek;
- Sadenice uhoriek potrebujú dusík a fosfor najmä pri raste výhonkov a listov. Mladé rastliny hnojte prírodnými hnojivami, aby sa podporil ich rast a posilnila ich odolnosť voči chorobám a škodcom;
- Rastliny vysadené ako sadenice musia mať teplotu aspoň 18 °C, kým sa v druhej polovici mája nepresunú na svoje trvalé miesto v záhrade (najlepšie teplotné podmienky pre sadenice sú 22-24 °C). Pred výsadbou uhoriek do zeme by sa mali týždeň otužovať. Tento postup spočíva v tom, že sa sadenice počas teplých dní umiestnia na niekoľko hodín von.
Domáce hnojivo na uhorky
O dobrú kondíciu uhoriek sa starajte už pri zakladaní úrody. Na to majú vplyv nielen podmienky pestovania a zalievanie rastlín, ale aj vhodné hnojenie. Správnu tvorbu výhonkov a listov uhoriek, ako aj vývoj silného a zdravého koreňového systému možno podporiť dodávaním potrebných mikro- a makroprvkov rastlinám. V počiatočnej fáze rastu uhoriek je najdôležitejšie dodávať sadeniciam dusík a fosfor, ako aj účinné látky zvyšujúce ich odolnosť. Až neskôr, počas kvitnutia a plodenia, budú uhorky potrebovať najmä draslík. Vďaka správnemu hnojeniu na začiatku budú rastliny silné a nasadia veľa kvetných pukov, čo prinesie bohatú úrodu.
Sadenice uhoriek je dobré hnojiť hnojivami, aby boli chránené pred rozvojom chorôb a napadnutím škodcami. Jednu takúto výživu si môžete ľahko pripraviť sami. Vyrobte si domáce hnojivo na uhorky z dvoch ingrediencií, ktoré má väčšina z nás v kuchyni. Tu je recept:
- Do misky pridajte po 1/2 čajovej lyžičky mletej kurkumy a sódy bikarbóny;
- Zalejte pohárom teplej vody a odložte na 2 hodiny;
- Po uplynutí tejto doby pridajte do roztoku 1,5 l vody a premiešajte.
Týmto hnojivom zalievajte sadenice uhoriek raz za dva týždne. Rastliny ním môžete prihnojiť aj neskôr, keď kvitnú a plodia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aplikujte ihneď po výsadbe uhoriek. Úroda bude dobrá a chutná
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.