2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Floki).
Problém buriny sa týka každého záhradkára, či už pestujete zeleninu alebo máte väčšinu pozemku pokrytú trávnikom. Boj s týmito rastlinami môže byť náročný a prácny. Preto sa oplatí vyvarovať sa chýb, ktoré vedú len k väčšiemu rozšíreniu buriny v záhrade. Najčastejšie chyby pri odstraňovaní buriny.
Prečo by sa mali záhony a trávnik opeliť?
Za burinu sa považujú samonáletové rastliny, ktoré rastú na miestach, kde ich záhradník vôbec nevysadil. Často ide o expanzívne rastliny, ktoré sa veľmi rýchlo šíria do ďalších častí záhrady aj vďaka svojmu podzemnému a nadzemnému rastu.
Buriny sú odolnejšie rastliny voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, suchu alebo záplavám ako väčšina zeleniny alebo okrasných rastlín pestovaných v záhrade. Na záhonoch sa rozmnožujú a stávajú sa vážnym konkurentom užitočných rastlín v boji o živiny alebo svetlo. Z tohto dôvodu by sa mali odstraňovať, aby ste ochránili rastliny pred úhynom.
Najčastejšie chyby pri odstraňovaní buriny
Kontrola burín je dlhodobý proces, ktorý sa musí vykonávať počas celého vegetačného obdobia rastlín v záhrade. Najväčšou chybou, ktorej sa záhradníci dopúšťajú, je práve nedostatočná pravidelnosť. Jednorazové vytrhnutie buriny nestačí. Záhony a trávnik musíte pravidelne kontrolovať, aby ste odstránili mladú burinu skôr, ako ovládne plochu.
Ďalšou častou chybou pri odstraňovaní buriny je nedostatočná dôkladnosť. Je dôležité si uvedomiť, že mnohé lúčne rastliny sa šíria do strán vďaka podzemným rizómom. Vytrhnutím len vrchnej vrstvy rastliny ju vôbec neodstránite, ba dokonca ju môžete ešte viac stimulovať k rastu rizómov a rozširovaniu jej územia. Burinu vždy vytrhávajte od koreňov.
Mnohí záhradkári robia chybu už pri zakladaní zeleninových záhonov alebo trávnika. Zlá príprava pôdy vedie k rýchlemu rastu a množeniu buriny. Ak plánujete založenie zeleninového záhonu alebo výsev trávnika, najprv pôdu poriadne prekopte a odstráňte všetky buriny aj s koreňmi. Zabránite tak rýchlemu opätovnému rastu týchto rastlín.
Pri plánovaní záhonov a kvetinových záhonov nenechávajte medzi rastlinami príliš veľa miesta – len toľko, koľko si daný druh vyžaduje. Príliš veľa voľného priestoru je pozvánkou pre burinu. Na obmedzenie rastu burín môžete pôdu v záhonoch mulčovať kôrou alebo použiť dekoratívne kamene.
Ručné odstraňovanie buriny z trávnika je často neúčinné. Husté buriny znamenajú, že vytrhnete len nadzemnú časť rastlín, pričom koreň zostane v zemi. Z tohto dôvodu sa mnohí záhradníci obracajú na herbicídy, ktoré podľa výrobcov poskytujú okamžité výsledky. Žiaľ, pri používaní chemikálií sa často robia chyby pri nesprávnom pomere látok alebo postreku. To vedie k spáleniu nielen buriny, ale aj celého trávnika alebo užitočných rastlín rastúcich v blízkosti.
Chybou je postrekovať počas veterných a daždivých dní. Nevhodné počasie spôsobuje, že prípravok sa prenáša na iné rastliny alebo môže byť rýchlo spláchnutý do zeme.
Ako účinne odstrániť burinu?
Nástroje na odstraňovanie buriny môžu byť účinné. Pomocou nich sa dostanete hlboko do pôdy a odstránite burinu spolu s koreňovým systémom.
V prípade trávnikov je dobré používať mulčovanie. burina rozprestretá po trávniku vyživuje trávu, ktorá sa zahusťuje a nenecháva priestor pre burinu.
V boji proti burine je však najúčinnejšia pravidelnosť, dôkladnosť a prevencia. Vďaka tomu bude odstraňovanie buriny menej náročné. Okrem toho sa vyhnete negatívnym účinkom prílišného rastu poľných a expanzívnych rastlín v záhrade. Nezabúdajte preto pravidelne pleťte svoje záhony a vytrhávajte burinu aj s koreňmi. A ak je to možné, používajte preventívne opatrenia v podobe mulčovania alebo vrstvy kameňov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabíja burinu a vyrobíte ho za pár minút. Moja teta ho používa už roky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.