04.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/rauschenberger Pixabay/avantrend).
Mrkva je obľúbená zelenina, ktorá sa dychtivo pestuje v domácej zeleninovej záhrade. Poteší sladkou chuťou, no na jej udržanie treba rastlinu poriadne prihnojiť. Vďaka tomuto postupu zvyšujeme aj množstvo úrody. Pozrite si recept na bezplatné hnojivo na mrkvu.
Chuť mrkvy závisí od pestovanej odrody. Hlavný vplyv na tento faktor má však spôsob, akým zeleninu pestujeme. Plodina môže byť preto sladká alebo môže obsahovať nežiaduce horkosti.
Horká chuť mrkvy a riedka úroda sú výsledkom našej nedbalosti, čo sa starostlivosti týka. Hovoríme o kyslej pôde, napadnutí škodcami a hubami, ako aj o nedostatočnom hnojení. Preto sa oplatí venovať pozornosť všetkým týmto faktorom.
Pestovanie mrkvy. Najdôležitejšie pravidlá starostlivosti
Mrkvu pestujeme na slnečnom stanovišti. Ak sa k nej dostane veľa slnečného svetla, budeme zbierať sladké plodiny. Okrem toho by reakcia pôdy mala byť neutrálna – čím kyslejšia je pôda, tým horkejšia bude chuť zeleniny.
Pri pestovaní tejto rastliny je dôležitá aj pravidelná zálievka. Intenzívnejšie ju polievame v čase vzchádzania a vo fáze rastu. Pamätajme aj na to, aby sme mrkvu nesadili na miesto, kde sa predtým pestovala koreňová zelenina.
Domáce hnojivo na mrkvu. Môžete si ho pripraviť zo šupiek lacnej zeleniny
Hnojenie je ďalšou dôležitou starostlivosťou o mrkvu. Má zásadný vplyv ako na chuť, tak aj na hojnosť úrody rastliny. Preto sa oplatí pripraviť si domáce hnojivo z cibuľových šupiek. Ako to urobiť?
100 g cibuľových šupiek musíme zaliať 2 litrami vody. Odložíme na 2-4 týždne na teplé miesto za občasného miešania.
Po ukončení fermentačného procesu musíme hnojivo precediť cez sitko a zriediť vodou v pomere 1:10. Takto pripravenou živinou kŕmime mrkvu každé 3-4 týždne v období intenzívneho rastu.
Cibuľové hnojivo obsahuje vitamín C, vitamín E a tie zo skupiny B. Rastline dodáva dôležité minerálne látky, ako je fosfor, železo, draslík, mangán, meď, vápnik a selén. Vďaka týmto živinám budeme zbierať početnú a sladkú úrody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sadím v záhrade, kde sa len dá. Nemám žiadne problémy so škodcami
Zalievate záhradu hnojivom zo žihľavy? Pozor, tieto rastliny to neznesú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.