6.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/rawf8).
S príchodom teplých mesiacov sa každoročne objavujú komáre, ktoré môžu zmeniť nejeden večer na nočnú moru. Ako sa pred nimi chrániť vo vlastnom dome? Recept je jednoduchý: stačí do balkónových debničiek alebo parapetných kvetináčov zasadiť rastliny, ktoré produkujú oleje odpudzujúce tento hmyz. Je dobré pripraviť sa už teraz.
Komáre začínajú útočiť pred súmrakom a zostávajú aktívne do 21.00-22.00 h. Ráno sa prebúdzajú okolo 5.00-6.00 h a útočia pred poludním. Keď je však vlhko a zamračené, môžu byť aktívne počas celého dňa. Neznášajú silné slnko a suchý vzduch. Odpudzuje ich aj vôňa niektorých rastlín. Tu sú:
Levanduľa úzkolistá
Ide o jednu z najúčinnejších rastlín odpudzujúcich komáre. Komáre ju cítia z veľkej diaľky a vyhýbajú sa oblasti, kde rastie. Levanduľa nie je náročná a dobre znáša sucho, takže jej údržbu zvládne aj amatér. Rastlina kvitne počas celého leta, takže nás bude dlho chrániť pred uštipnutím.
Plektrant ťahavý – kadidlo
Zaujímavá okrasná rastlina s dlhými visiacimi listami. Často zdobí vaše balkóny bez toho, aby ste si uvedomovali jej úžasné vlastnosti. Jej charakteristická vôňa odháňa komáre tam, kde rastie piepor čierny. Musíte len pamätať na to, že táto rastlina má rada jemne tienisté miesta a neznáša premokrenie. Najlepšie vyzerá v závesných nádobách.
Pelargónia
Kráľovná balkónov a terás. Nádherné kvety pelargónie vzbudzujú obdiv, ale estetické vlastnosti nie sú jej jedinou výhodou: je to vynikajúci štartér pre nepríjemné komáre. Vyberte si odrody s vôňou citróna alebo pomaranča – éterické oleje, ktoré vyžarujú, vás potešia a komáre sa k vášmu oknu ani nepriblížia. Pelargónie potrebujú pravidelnú a pomerne výdatnú zálievku, najmä počas horúcich dní. To zabezpečí, že budú bohato kvitnúť.
Kocúrnik záhradný
Jeho vôňa odpudzuje komáre a čierne mušky, ale je veľmi príťažlivý pre … mačky, pre ktoré má takmer narkotický účinok. Zvyčajne, keď mačka zacíti vôňu kocúrnika, začne sa v ňom váľať, chytať ho labkami, hrýzť ho, olizovať a hlasno mrnčať a mňaukať. Dôvodom tohto správania je nepetalaktón obsiahnutý v rastline, ktorý sa považuje za mačací feromón. Našťastie je jeho koncentrácia v tejto odrode dostatočne nízka, takže pravdepodobne neprilákate všetky mačky v okolí a komáre sa nám vyhnú. Kocúrnik záhradný kvitne v máji a bude zdobiť váš balkón alebo parapet až do septembra.
Muškát omamný
Známa aj ako voňavá pelargónia. Mnohí ľudia ho majú doma na liečebné účely. Gerániový olej je skvelým liekom na choroby dýchacích ciest. Má silné antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Podporuje tiež regeneráciu a procesy hojenia rán. V lete sa ho oplatí vyložiť na balkón alebo terasu, aby ste sa ochránili pred komármi. Listy pelargónie majú charakteristickú vôňu, pripomínajúcu zmes ruže a citróna – účinný spôsob boja proti nežiaducemu hmyzu.
Bazalka
Nielenže odpudzuje nepríjemný hmyz, ale je aj aromatickým a zdravým korením. Staroveké civilizácie ho považovali za veľmi účinnú liečivú rastlinu. Bazalka má blahodarný účinok na náš organizmus a zlepšuje nám náladu. Jej výrazná aróma obohacuje chuť šalátov a možno ňou posypať aj teplé jedlá. Čerstvá bazalka však nemá rada teplo, preto by sa mala používať len ako záverečná prísada.
Mäta pieporná
Možno nevyzerá veľmi atraktívne, ale produkuje silné éterické oleje, ktoré komáre nemajú radi. Tie ich budú držať ďalej od miest, kde ju zasadíte. Akoby to nestačilo, mäta sa výborne hodí aj na letné varenie: môžete z nej pripraviť osviežujúce čaje, pridať ju do dezertov a iných jedál. Keďže rastlina rastie veľmi rýchlo a búrlivo, odporúča sa vysádzať ju do veľkých kvetináčov alebo truhlíkov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Naplňte tým pohár a položte ho na parapet. Taliani takto bojujú s komármi. Je to rokmi overené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.