7.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kristine Rad).
Ríbezle sú kríky, ktoré môže mať každý vo svojej domácej záhrade, aby sa tešil z prístupu k chutným a cenným plodom. Hoci sú tieto rastliny nenáročné, niekedy sa stane, že napriek vašej snahe neprinesú plody. Zaujíma vás, prečo sa to stáva? Zistite, ako podporiť plodenie ríbezlí. Poradíme vám, čím ich na jar zalievať.
Prečo ríbezle neplodia?
Čierne, červené a biele ríbezle patria k najobľúbenejším plodom, ktoré si môžete nazbierať vo vlastnej záhrade. Sú ideálne na prípravu dezertov, konzumáciu surových plodov, ale aj na prípravu rôznych druhov zálievok. Mnohí záhradkári sa rozhodnú vysadiť na svojom pozemku aspoň niekoľko ríbezľových kríkov, aby si zabezpečili prístup k dostatku týchto chutných plodov. Nie vždy sa však úroda ukáže byť taká uspokojivá, ako ste pôvodne očakávali.
Niekedy ríbezle nemajú plody alebo ich majú veľmi málo. Čo je toho príčinou? Kríky neprinášajú ovocie z viacerých dôvodov, tu sú tie najčastejšie:
- Jarné mrazy – hoci sú kríky v závislosti od druhu viac či menej odolné voči mrazu, pri silnom poklese teploty sa môžu poškodiť ich kvetné púčiky, čo má za následok menej plodov. Okrem toho nezabudnite, že aj keď kvety nie sú počas jarných mrazov poškodené, opeľujúci hmyz je v takýchto podmienkach menej aktívny, čo má za následok nižšiu úrodu. To je problém pre tých, ktorí pestujú staré, neopeľujúce sa odrody ríbezlí;
- Chyby v starostlivosti – na jar ríbezle potrebujú hnojenie, ale nesmiete to preháňať. Jednou z najčastejších chýb je použitie príliš veľkého množstva dusíka, čo spôsobuje, že kríky vytvárajú veľa zelených listov a zhrubnutých výhonkov, zatiaľ čo plody nasadzujú neskoro a dozrievajú nerovnomerne. Ríbezle prehnojené dusíkom sú tiež náchylné na hubové choroby. A nezabúdajte, že ak zanedbáte systematický rez ríbezlí, bude každý rok menej plodov.
- Nevhodné podmienky pre pestovanie – ríbezle zle rodia, ak sú vysadené príliš husto, pretože si potom navzájom konkurujú v boji o živiny, vodu a prístup k slnku. Pri výsadbe kríkov nechajte medzi rastlinami aspoň 120 – 150 cm priestoru a medzi radmi asi 180 cm. Ríbezle majú menšiu pravdepodobnosť, že budú plodiť, ak sa pestujú na úplne zatienenom mieste. Na takomto mieste sú bobule malé a pomaly dozrievajú;
- Choroby a škodcovia – tieto obľúbené kríky môžu byť napadnuté viacerými nebezpečnými patogénmi a škodcami, ktorí ovplyvňujú množstvo a kvalitu plodov. Medzi nich patrí napríklad americká múčnatka, antraknóza, hrdza ríbezľová, vlnovník rybízový, roztočec chmeľový alebo vošky.
Ako stimulujete ríbezle, aby priniesli ovocie?
Ríbezle nie sú veľmi náročné kríky, ale ak chcete, aby prinášali veľa plodov, musíte im poskytnúť optimálne podmienky na rast a správne sa o nich starať. Nezabudnite, že tieto rastliny majú rady slnečné a tienisté stanovištia, ako aj ľahkú pôdu s pH od 6,0 do 7,0. Substrát by mal byť bohatý na organické látky, preto sa oplatí vybrané miesto pohnojiť kompostom. Nezabudnite kríky pravidelne zalievať, pretože zle reagujú na vysychanie.
Na jar, keď ríbezle potrebujú nielen vodu, ale aj živiny, ich môžete prihnojovať jednoduchým živným roztokom vyrobeným z kuchynských zvyškov. Na tento účel použite zemiakové šupky, ktoré sú bohaté na draslík, horčík a kyselinu askorbovú, ktoré pomáhajú kríkom nasadiť viac plodov. Ako si pripraviť kondicionér pre lepšie rodenie ríbezlí? Tu je jednoduchý recept:
- Zemiakové šupky rozložte na papierovú utierku a nechajte ich 2-3 dni na vzdušnom mieste. Ak vás tlačí čas, môžete ich sušiť v sušičke na huby (približne 4 hodiny) alebo v rúre pri teplote 120 °C (2 – 3 hodiny v závislosti od hrúbky šupky);
- Suchými šupkami naplňte litrovú nádobu. Odmerané množstvo šupiek nasypte do veľkého vedra a zalejte ich 10 l vriacej vody;
- Premiešajte, prikryte a odložte na 2 – 3 dni.
Potom kondicionér preceďte a oddeľte nasiaknuté zvyšky. Každú ríbezľu zalejte 3 l tekutiny, aby ste podporili tvorbu plodov. Ošetrenie opakujte každých niekoľko dní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší spôsob ochrany ríbezlí a egrešov pred chorobami a škodcami. Nič nestojí
Plánujete schudnúť? Toto ovocie sa oplatí zaradiť do vášho jedálnička
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.