8.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dan Race).
Ekologické domáce ovocie nemá konkurenciu. Kedy teda vysádzať jahody? Záhradkársky kalendár uvádza jeden termín – najlepšie je to urobiť po tzv. troch zamrznutých. Vtedy mrazy nezničia úrodu a kríky prinesú krásne a sladké ovocie.
Máj je pre mnohých záhradkárov rušným obdobím. Vtedy sa do zeme vysádza veľa sadeníc, ale zároveň prebieha aj obdobie prvej úrody. Ako uvádza kalendár záhradkárov, je to aj najlepší čas na výsadbu sadeníc jahôd. V skorších termínoch totiž hrozia nízke teploty, a tým aj riziko vymrznutia rastlín.
Kedy sadiť jahody? Urobte to po „troch zamrznutých“
Pestovanie jahôd na Slovensku je veľmi populárne. Tieto ekologické, sladké a bacuľaté plody sa nachádzajú v mnohých záhradách, na pozemkoch a tiež na balkónoch. Predtým, ako sa pre to rozhodnete, však stojí za to poznať predispozície rastliny a dbať na niekoľko detailov. Začnite výberom sadeníc alebo prípravou záhonu, ale najdôležitejší je termín výsadby do zeme. Stojí za to vedieť, že jahody nie sú odolné voči mrazu a pokles teploty môže úplne zrušiť vašu prácu a rastlinu pomrznúť.
Jahody sa môžu vysádzať od skorej jari. Ak to urobíte v marci a apríli, môžete si byť istí rýchlou úrodou, ale je tu vysoké riziko mrazu, preto sa sadenice potom uchovávajú v skleníku alebo sa prikryjú agrofóliou. Najlepší čas je preto máj, presnejšie po „troch zamrznutých““, t. j. po 14. máji. Vtedy je už riziko mrazov malé a vaše jahody budú krásne a bujne rásť.
Výsadba jahôd nemusí byť vôbec zložitá. Naučte sa niekoľko detailov a vychutnajte si ekologické ovocie
Keď už poznáte najvhodnejší čas na výsadbu do zeme, môžete prejsť k ďalším podrobnostiam pestovania jahôd. Nemenej dôležitá je príprava pôdy alebo nájdenie vhodného miesta. Ovocné kríky majú rady slnečné miesto chránené pred vetrom. Treba dodať, že ovocie nemá rado tieň – potom bude úroda oveľa menšia. Potom je potrebné odstrániť burinu a korene všetkého druhu, aby mali jahody priaznivé podmienky.
Nie je na škodu používať ani prírodné prostriedky na ochranu proti škodcom. Na ochranu rastlín pred slimákmi sa okrem iného odporúča čadičová múčka. Pôda pre jahody by tiež mala byť bohatá na humus a živiny. Ideálne je preto hnojenie hnojom, kompostom alebo hnojivom zo žihľavy. Prvé plody možno zbierať už po siedmich týždňoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záchrana chradnúcej úrody jahôd. Vykonajte jednoduché ošetrenie, určite prinesie ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.