8.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alfotokunst).
Sú najväčším nepriateľom domácich ľalií, ale nielen ich. Žerú listy, ničia celé porasty a rozmnožujú sa alarmujúcou rýchlosťou. Boj s nimi môže byť veľmi náročný, ale nie je nemožný. Zapamätajte si tieto pravidlá, aby ste nakoniec svoje kvety úplne nezničili.
Ľalie sú krásne kvety, ktoré sa dajú pestovať nielen vo vázach, ale aj v záhrade. Bohužiaľ, starostlivosť o ňu nie je najjednoduchšia, pretože rastlina sa často stáva obeťou istého úporného škodcu – ľaliovníka obyčajného. Ide o malého červeno-čierneho chrobáka dosahujúceho dĺžku 6 až 8 mm. Živí sa listami ľalií a v dôsledku toho na nich zanecháva veľké diery, ktoré nielenže kazia vzhľad kvetov, ale vedú aj k ich oslabeniu. Aby ste tomu zabránili, musíte konať okamžite. Ako sa dá zlikvidovať ľaliovník obyčajný?
Ktoré chrobáky sa živia ľaliami? Boj proti tomuto škodcovi je ťažký a namáhavý
Ľaliovník obyčajný napáda najmä ľalie, ale nielen ich. Môže napadnúť aj korunovku, konvalinky a kokoríky. Na druhej strane iný škodca z tej istej čeľade, nazývaný ľaliovník cibuľový, napáda rôzne cibuľové druhy, napríklad cibuľu, pažítku a špargľu. Škodcovia sa rozmnožujú mimoriadne rýchlo, preto je potrebné konať rýchlo. Ľaliovník cibuľový kladie oranžové vajíčka na spodnú stranu listov, ktoré sa zhromažďujú v skupine až niekoľkých desiatok. Po niekoľkých dňoch sa z nich vyliahnu larvy, ktoré sa najťažšie kontrolujú. Chráni ich tzv. slizovitá hromádka, vďaka ktorej sú odolné voči všetkým postrekom. Prítomnosť škodcov sa dá zistiť aj podľa charakteristického zvuku podobného piskotu. Je určený na odradenie iných druhov, takže ho možno počuť hneď, ako sa priblížite ku kvetom. Čo by ste mali robiť, ak ľaliovník napadne vaše plodiny?
Ako sa zbaviť ľaliovníka obyčajného? Takto odstránite tvrdohlavého škodcu
Prítomnosť škodcov sa dá zistiť podľa:
- dlhé červené stopy vytvorené z vajíčok na spodnej strane listov,
- slizké čierne výrastky, t. j. larvy,
- okrúhle otvory.
Škodcovia ľalie napádajú už začiatkom apríla, preto rastliny pozorne sledujte počas celej jari a leta. Najlepšie je z času na čas dôkladne skontrolovať listy, najmä na spodnej strane, kde sa nachádzajú vajíčka. Ak ich zbadáte, jednoducho ich odstráňte rukou a potom ich zmačkajte. Rovnako postupujte aj v prípade lariev. V prípade dospelých jedincov je najlepšie použiť špeciálny postrek. V obchodoch nájdete mnoho chemických prípravkov, ale ak dávate prednosť ekologickejším metódam, použite cesnakový extrakt. Stačí olúpať niekoľko strúčikov, potom ich zaliať vriacou vodou a počkať 24 hodín. Po uplynutí tejto doby nalejte odvar do fľaše s rozprašovačom a postriekajte ním rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasadiť ľalie do zeme? Do akej pôdy a ako hlboko sadiť ľalie?
Práve vychádzajú zo zeme, aby zničili záhrady. Neignorujte prvé príznaky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.