8.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatevosian Yana).
Kapusta je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny, pretože sa dá v kuchyni použiť na mnoho rôznych spôsobov. Jej pestovanie nie je príliš zložité, ale pre bohatú úrodu je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Odporúčame, kedy kapustu vysádzať do zeme.
Kapusta sa považuje za skutočnú vitamínovú bombu. Obsahuje kyselinu listovú, železo, vápnik, draslík a vitamíny A, B, C, E a K. Podľa dĺžky vegetačného obdobia sa rozlišuje niekoľko odrôd: skorá, stredne skorá, stredne neskorá a neskorá. Zelenina nemá žiadne špeciálne nároky, preto je v našich záhradách taká obľúbená. Ak sa o ňu budete dobre starať, odmení sa vám štedrými hlávkami.
Kedy sadiť kapustu do zeme? Všetko závisí od odrody
Biela kapusta sa radí medzi dvojročná rastlina. V prvom roku vytvára hlávku s veľkými, stočenými zelenými listami. V druhom roku vytvára semenné výhonky a plodí. Zelenina má vysoko vyvinutý koreňový systém, ktorý siaha až do hĺbky 1,5 m. Pestuje sa zo sadeníc, ktoré sa vopred pripravia v dobre osvetlenej miestnosti.
V záhradách sa najčastejšie pestujú skoré odrody kapusty, ktoré sa najlepšie hodia na prípravu šalátov a polievok. Vysádzajú sa do zeme v prvej polovici apríla na vzdialenosť 40×40 cm alebo 50×40 cm. Stredne skoré odrody sa vysádzajú v máji na vzdialenosť 50×40 cm a stredne neskoré a neskoré odrody od polovice mája do polovice júna na vzdialenosť 60×60 cm.
Prírodné hnojivo na kapusty. Vyrobte si domácu výživu z týchto rastlín
Semená skorých odrôd kapusty sa vysievajú v januári a februári, stredne skoré odrody v marci a neskoré odrody v apríli. Produkcia trvá približne dva mesiace. Úroda sa zbiera od júna do konca októbra. Hlávku odrežte až vtedy, keď je pevná a správne sformovaná. Pôda, do ktorej zeleninu vysadíte, by mala obsahovať bór, dusík a molybdén. Nedostatok týchto živín môže spôsobiť, že listy budú žlté, krehké a tuhé. Okrem toho je dobré rastlinu podporovať pravidelným hnojením. Veľmi dobre funguje žihľavové, prasličkové alebo bazové hnojivo. Obsahuje draslík, fosfor, železo a dusík, ktoré kapusta veľmi potrebuje.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa? Budete zbierať obrovské hlavy, ale buďte opatrní
Zalejte tým mrkvu. Neminiete ani cent a vypestujete viac ako vaši susedia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.