9.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).
Pri muškátoch v záhrade chceme, aby naše kvety boli veľké a krásne. Na to je nevyhnutné hnojenie. Na tento účel sa zvyčajne obraciame na výrobky z obchodu. Je to rýchle a pohodlné riešenie. Vyžaduje si to však daň pre naše vrecko a ekológiu. Ak chcete ušetriť peniaze a zároveň sa postarať o životné prostredie, pozrite sa, ako si vyrobiť domáce hnojivo na muškáty. Všetko potrebné máte vo svojej kuchyni.
Muškáty sú kvety, ktoré veľmi často vidíme na slovenských terasách, balkónoch alebo v záhradách. Ich pestrofarebné kvety môžete obdivovať od mája do októbra. Aby však zdobili dom čo najdlhšie, je potrebné ich správne hnojiť. Na to sú ideálne domáce hnojivá.
Ako často by ste mali hnojiť muškáty? Ich hnojenie je veľmi dôležité
Muškáty sú rastliny s veľmi vysokými nárokmi na výživu. Veľmi rýchlo odoberajú živiny z pôdy, čím ju vyčerpávajú. Využívajú ich na intenzívnu tvorbu mladých listov a veľkého množstva kvetov.
Z tohto dôvodu začíname muškáty hnojiť hneď po ich vysadení. To sa vykonáva v prvej polovici mája. Neskôr dodávame rastline živiny v podobe hnojiva už 2 týždne po výsadbe. V nasledujúcich mesiacoch kvitnutia sa pôda podporuje výživným hnojivom každý jeden alebo dva týždne.
Najlepšie domáce hnojivá pre muškáty. Prísady máte vo svojej kuchyni
Hnojivá nie je potrebné kupovať a je jednoduché a zároveň lacné pripraviť si ich doma. Všetko, čo potrebujete na to, aby vaše muškáty hojne a dlho kvitli, už vlastne máte doma a nemusíte nič kupovať. Využite odpad z potravín a nápojov.
Prvým domácim hnojivom pre muškáty budú vaječné škrupiny. Sú bohaté na vápnik, ktorý je pre správny rast rastlín nevyhnutný. Stačí, ak šupky vysušíte, rozdrvíte ich na jemný prášok a potom nasypete na pôdu muškátov. Rozdrvené škrupiny môžete tiež na niekoľko dní namočiť do vody. Získate tak roztok na zalievanie kvetov.
Kávová usadenina je tiež užitočná na hnojenie muškátov, ktorým doplníte potrebu dusíka a draslíka. Okrem toho okyslí pôdu a udrží správnu úroveň pH. Po uvarení kávy posypte zeminu rastlín kávovou usadeninou. Môžete ju tiež zmiešať s vodou a použiť na zalievanie.
Muškáty môžete tiež zásobovať výživou pomocou banánových šupiek. Vyznačujú sa vysokým obsahom draslíka, ktorý zlepšuje kvitnutie. Živinu vyrobíte vysušením banánových šupiek a ich následným zomletím. Rozsypte zomletú zmes na pôdu alebo postupujte rovnako ako pri vaječných škrupinách, zalejte vodou, nechajte niekoľko dní odstáť a pôdu pravidelne výsledným roztokom zalievajte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť muškáty? Stavte na tento dátum. Na balkóne budú kvitnúť až do októbra
Tieto rastliny nevysádzajte vedľa tují. V opačnom prípade rýchlo uhynú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.