09.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/radoszki).
Takúto situáciu mal v živote asi každý. Siahnete po paradajke a jej povrch je pokrytý bielou alebo čiernou plesňou. Niektorí sa ju rozhodnú odrezať a zjesť zvyšok zeleniny. Bohužiaľ to nie je dobrý nápad. Paradajka so stopami plesne už nie je vhodná na konzumáciu. To neznamená, že ju musíte vyhodiť.
Plesnivú paradajku nevyhadzujte. Pozrite sa, ako ju môžete použiť
Všetci vieme, že plytvanie potravinami je obrovský problém. Ideálne by preto bolo zabrániť tomu, aby sa potraviny pokazili a museli ich vyhadzovať. Bohužiaľ to nie je vždy možné. Niekedy z náhodných dôvodov nestihneme zjesť všetko a niekedy na niektoré produkty jednoducho zabudneme. Spomíname si, až keď je neskoro.
Odstránenie plesnivých častí a zjedenie zvyšku je kontroverzná téma. Odborníci varujú, že povlak, ktorý vidíme, nie je všetko. Takýto produkt stále obsahuje hyfy mycélia, ktoré obsahujú toxíny, ktoré sú nebezpečné pre zdravie.
Ak máme čo do činenia so suchým, tvrdým jedlom, z ktorého je len malá časť pokrytá plesňou, je dovolené odrezať zhnitú časť. Ale stále je to riskantné. V prípade mäkkých výrobkov, ktoré obsahujú veľa vody, ako sú paradajky, uhorky alebo džem, by sa, žiaľ, nemali jesť, aj keď vykazujú mierne známky plesne.
Čo môžeme urobiť s plesnivou paradajkou?
Čo teda robiť s plesnivou paradajkou? Zasadiť ju. Toto je najlepší spôsob, ako zabrániť plytvaniu potravinami. Používame tú, ktorá sa už nedá zjesť. Navyše si o nejaký čas budeme môcť pochutnať na zelenine z vlastnej záhradky. Lacné, ekologické a tak uspokojivé.
Plátky paradajok alebo najlepšie len semená by ste mali umiestniť na vlhkú pôdu. Na začiatok dobre poslúži aj obyčajná vata. Rastlina potrebuje na klíčenie veľa vody, veľa slnka a tepla. S ich výsadbou je najlepšie začať na prelome marca a apríla. Pamätajte, že kým sa neoteplí, nechávame si ich doma. Voliteľne ich môžete počas dňa vyniesť aj na balkón. V noci sa však musia vrátiť do izby.
Takto vyzerajú vysadené paradajky na samom začiatku.
Treba byť trpezlivý a semienka nechať pokojne vyklíčiť. Dbajte na to, aby pravidelne dostávali dostatok slnka a vody. Po určitom čase sa nádoba začne zelenať.
Ďalšou fázou bude presadenie našich paradajok do väčšieho kvetináča (odporúčame 10-litrové vedro na farbu) alebo do zeme v záhrade (ak je už dostatočne teplá). Najlepšie by bolo, keby teplota v noci neklesla pod 14 stupňov Celzia. Ak je chladnejšie, rast môže byť zastavený. Zvyšuje sa aj riziko vzniku chorôb rastlín.
Pri presádzaní je dôležité naše paradajky rozdeliť. Najlepšie by bolo zasadiť každý výhonok samostatne. Doma to však nie je vždy možné. Jednoducho nie vždy máme toľko miesta a nechce sa nám plytvať a vyhadzovať naklíčené rastlinky.
Paradajky by sa totiž mali vysádzať na prelome marca a apríla. Ale nebojte sa, ešte nie je neskoro. Ak sa do toho pustíte hneď, je šanca, že sa dočkáte vlastných plodov. A nemusíte čakať, kým paradajka splesnivie. Z paradajky, ktorú budete jesť, jednoducho odstráňte dužinu a semienka a položte ich do zeme alebo na vatu. A zvyšok zeleniny stačí použiť na sendvič alebo šalát. A nič nevyjde nazmar.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyťahujte ich z trávnika. Táto burina dokáže veľa
Ako umyť jahody? Doteraz som to robila zle. A robíte to isté, len si ničíte zdravie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.