9.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Katerininamd).
Najzdravšia zelenina sú všetky zelené druhy. Za svoju farbu vďačia chlorofylu, ktorý prospieva nášmu telu, a obrovská dávka kyseliny listovej je v každodennej strave nevyhnutná. Kráľom s obrovskou korunou je brokolica, ktorú často nenávidia už tí najmenší; kým ju ochutnajú, už im nechutí. Dokážte v kuchyni zázraky a presvedčte svoje dieťa, že brokolica je jednoducho skvelá.
Ako každá zelenina s intenzívnou zelenou farbou, aj brokolica obsahuje množstvo zložiek, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie a telesné funkcie. Našťastie pre nás ju môžeme jesť po celý rok. Je zdravým doplnkom každého jedla a mala by sa na našich tanieroch objavovať čo najčastejšie. Ponúknite svojej rodine tento nákyp a už nikdy nebudete počuť: „Mami! Neznášam brokolicu“.
Za čo milujeme brokolicu?
Hoci väčšina zeleniny má na náš organizmus blahodarný účinok, brokolica je skutočnou baňou vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre našu každodennú stravu. Obsiahnutý sulforafán je silný antioxidant a má silné protirakovinové vlastnosti. Tá istá zložka môže chrániť aj pred žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi. Skutočným pokladom ukrytým v korune brokolice je draslík; 100 g varenej zeleniny obsahuje až 295 mg tohto prvku. Jeho vysoký obsah pomáha sťahovať cievy, čo následne prispieva k znižovaniu krvného tlaku.
Brokolica sa tiež stará o vaše kosti a kĺby vďaka vysokej dávke vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu v tele. Okrem toho obsahuje luteín, zeaxantín, vitamín B2 a vitamín C – látky, ktoré chránia pred poruchami zraku súvisiacimi s vekom. Okrem toho majú nízky obsah kalórií a vlákniny, ktorá zaplní žalúdok a dodá pocit sýtosti, čo v konečnom dôsledku zabraňuje maškrteniu.
Ako pripraviť brokolicu
Brokolica pôsobí na náš organizmus najlepšie v surovej forme, ale keď ju chcete variť, oplatí sa zeleninu najprv poriadne opláchnuť a potom nožom odkrojiť všetky ružičky. Stonka sa dá tiež použiť, stačí ju olúpať od listov a odrezať suchý koniec. Treba si uvedomiť, že zažltnutá brokolica získa horkú chuť, aj keď z jej povrchu odstránite žlté škvrny. Na druhej strane kvitnúca brokolica nie je vhodná na konzumáciu.
Ak už teraz viete, že chcete siahnuť po brokolici na pripravovaný pokrm, vyskúšajte tento chutný nákyp, ktorý pomôže presvedčiť najmladších členov domácnosti, aby si túto zeleninu zamilovali.
Ingrediencie:
- 100 g údenej slaniny,
- 1 celá brokolica,
- 2 vajcia,
- balenie cherry paradajok,
- 1 mozzarella,
- 400 g krátkych cestovín alebo farfalle,
- 40 gramov strúhaného parmezánu,
- malé balenie 18-percentnej kyslej smotany,
- soľ a korenie podľa chuti.
Príprava krok za krokom:
- Predhrejte rúru na 180 stupňov, ak máte rúru, nastavte ju na termo.
- Cestoviny uvarte tak, aby boli al dente, z času uvedeného na obale sa oplatí ubrať dve minúty.
- Slaninu nakrájajte na kocky, ružičky brokolice vykrojte a rozdeľte na menšie kúsky. Malé paradajky nakrájajte na štvrtiny.
- Ružičky brokolice vložte do samostatného hrnca s vriacou osolenou vodou a niekoľko minút varte odkryté.
- Slaninu opečieme na panvici.
- Do misky nalejte smotanu, rozklepnite dve celé vajcia, premiešajte a podľa potreby pridajte soľ a korenie.
- Uvarené a scedené cestoviny vložíme do rúry, pridáme paradajky, slaninu z panvice a scedenú brokolicu. Potom všetko zalejte zmesou smotany a vajec.
- Mozzarellu nakrájajte na kocky a pridajte do nákypu. Všetky prísady dôkladne premiešajte, dochuťte soľou a korením. Vrch posypte strúhaným parmezánom.
- Vložte do rúry, najprv pečte asi 10 minút pri teplote 180 °C (termo), potom asi 5 až 10 minút pri teplote 200 °C (funkcia grilu). Asi po 20 minútach je naše jedlo hotové!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nakrájala som a zmiešala s týmito prísadami. Tieto fašírky vyšli lepšie ako klasické
Oui! Táto francúzska špecialita sa príjemne rozplýva na jazyku. Je tak dobrá, že u la la
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.