10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SofikoS).
S pribúdajúcim vekom sa potreby našej pleti menia. Najmä po päťdesiatke si mnohé ženy všimnú výrazné zhoršenie stavu pleti. Pokožka je tenšia, menej pevná a pružná a je na nej vidieť čoraz viac vrások. Ako sa starať o zrelú pleť? Aké zložky pokožka potrebuje a môžu ich poskytnúť domáce masky?
Ako sa mení vaša pleť po päťdesiatke?
Hoci proces starnutia pleti začína oveľa skôr, po 50. roku života sa zintenzívňuje. Je to samozrejme, Prispôsobené najmä plynutím času a hormonálnymi zmenami, ku ktorým dochádza v ženskom tele v dôsledku menopauzy. Odhaduje sa, že po 50. roku života sa produkcia kolagénu a elastínu, vlákien zodpovedných za pevnosť a pružnosť pokožky, znižuje až o 30 %, takže pokožka je ochabnutá a menej napnutá. Väčšina žien potom pozoruje čoraz viditeľnejšie vrásky, ovisnuté líca, vačky pod očami a zmenu tvaru tváre.
Zrelá pokožka tiež často trpí suchosťou, pretože začína strácať svoj prirodzený hydrolipidový plášť, čím sa rýchlo dehydruje a ťažšie si udržiava živiny. Chýba jej žiarivosť. Je tiež náchylnejšia na škodlivé účinky vonkajších faktorov a UV žiarenia, ktoré môžu spôsobiť zmenu farby. Ako sa teda starať o pleť po päťdesiatke?
Starostlivosť o zrelú pleť
Čas a ani zmeny, ku ktorým dochádza na vašej pleti, nedokážete zastaviť. Môžete však spomaliť rýchlosť ich vzniku pomocou vhodne zvolenej viacstupňovej starostlivosti.
Aké zložky by ste mali hľadať v kozmetike určenej pre zrelú pleť?
- Retinol – je zložka, ktorú sa rozhodne oplatí zahrnúť do starostlivosti o zrelú pleť. Táto látka pôsobí proti starnutiu, výrazne regeneruje pokožku, stimuluje tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, redukuje sfarbenie pleti.
- Kyselina hyalurónová – je chemická zlúčenina prirodzene sa vyskytujúca v našom tele, ale jej hladina sa vekom znižuje. Pri pravidelnom používaní hĺbkovo hydratuje pokožku, dodáva jej pružnosť a žiarivosť a vrásky sú menej viditeľné.
- Peptidy – viditeľne zlepšujú pružnosť a tonus pleti. Bojujú proti voľným radikálom, regenerujú pokožku a stimulujú tvorbu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej.
- Vitamín C – je silný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály zodpovedné za starnutie pleti. Vitamín C redukuje zafarbenie, rozjasňuje a vyrovnáva tón pleti a zlepšuje jej pevnosť.
- Oleje – zrelá pleť potrebuje mnoho živín, z ktorých väčšinu možno nájsť v prírodných olejoch. Ich pravidelné používanie podporuje regeneráciu pokožky, zabraňuje strate vody a pomáha pri obnove hydrolipidového plášťa. Oleje sú vhodné aj na vykonávanie omladzujúcich masáží pleti.
- Kyseliny – oplatí sa ich zaradiť do rutinnej starostlivosti o zrelú pleť. Kyseliny exfoliujú odumretú pokožku, zlepšujú tón pleti, pomáhajú redukovať hyperpigmentácie a vyhladzujú vrásky.
Domáce masky pre zrelú pleť
Každodennú starostlivosť o zrelú pleť môžete doplniť používaním domácich masiek. Ich pravidelné používanie, pripravené podľa osvedčených receptov a s použitím produktov bohatých na živiny, môže výrazne zlepšiť vzhľad vašej pleti.
Kvasnicová maska na zlepšenie pevnosti pleti
Je dokázané, že kvasnice čistia, upokojujú a znižujú podráždenie a začervenanie. Zlepšuje pružnosť pokožky a jemne redukujú výskyt mimických vrások.
Zloženie:
- 1 polievková lyžica teplého mlieka
- ¼ kocky droždia
Spôsob prípravy:
- Rozpustite droždie v teplom mlieku. Miešajte do hladka.
- Zmes nechajte chvíľu odstáť, aby droždie začalo pôsobiť a uvoľnili sa účinné látky, ktoré obsahuje.
- Naneste tenkú vrstvu masky na tvár a krk a nechajte ju pôsobiť približne 15 – 20 minút.
Hydratačná maska s medom a kokosovým olejom
Zrelá pleť je zvyčajne suchá a dehydrovaná, a preto je ešte náchylnejšia na tvorbu vrások alebo podráždenie. V starostlivosti o pleť by ste preto mali používať čo najviac vyživujúcich a hydratačných zložiek. Dobrým spôsobom, ako posilniť hydrolipidovú bariéru, sú masky na báze medu, ktoré sú bohaté na hydratačné látky a upokojujú podráždenie a suchosť. Ďalšia zložka masky, kokosový olej, tiež pomôže zvýšiť hydratáciu pokožky, vyživí ju, zlepší jej pružnosť a pomôže redukovať aj hlboké vrásky.
Zloženie:
- 2 lyžice medu
- 1 PL kokosového oleja
- kvapka vody, ak sa konzistencia masky ukáže ako príliš hustá
Spôsob prípravy:
- Zmiešajte med a kokosový olej, kým nezískate hladkú konzistenciu.
- Ak je zmes príliš hustá, pridajte trochu vody.
- Masku naneste na očistenú tvár a nechajte pôsobiť približne 15 – 20 minút.
- Masku zmyte vlažnou vodou a potom naneste svoj obľúbený krém.
Avokádová maska proti vráskam
Avokádo patrí medzi takzvané „superpotraviny“. Je mimoriadne bohaté na zdravé tuky, vitamíny A, C, E a K. Hydratuje pokožku, zlepšuje jej jemnosť a pružnosť, znižuje zápaly a stimuluje tvorbu kolagénu. Citrónová šťava je zasa silný antioxidant, ktorý chráni pokožku pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Okrem toho má rozjasňujúce vlastnosti, redukuje zafarbenie a dodáva pleti jas.
Zloženie:
- 1 zrelé avokádo
- 1 PL citrónovej šťavy
Spôsob prípravy:
- Dužinu avokáda roztlačte vidličkou na hladkú kašu.
- Pridajte lyžicu citrónovej šťavy a dôkladne premiešajte.
- Masku naneste na vyčistenú tvár, vyhnite sa oblasti očí a nechajte pôsobiť približne 15 – 20 minút.
- Masku opláchnite vlažnou vodou a potom ju natrite obľúbeným krémom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Botox z ľanových semienok na tvár. Maska bude fungovať ako najdrahšia liečba
Mrkvové pleťové masky. Naneste ich na tvár a účinok uvidíte po 10 minútach
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.