10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Amarita).
Výroba domácich masiek sa v poslednom čase stala veľmi populárnou. Okrem toho, že domáca kozmetika neobsahuje farbivá, konzervačné a vonné látky, má ešte jednu výhodu. Pri jej príprave znovu objavíme ingrediencie, na ktoré sme zabudli alebo sme nevedeli o ich výnimočných vlastnostiach. Jednou z takýchto zložiek sú nepochybne ľanové semienka.
Ľanové semienko – zabudnutá superpotravina
Móda zdravého životného štýlu a stravy bohatej na takzvané „superpotraviny“, ktorá je tu už niekoľko rokov, viedla k tomu, že sa na pultoch supermarketov a na našich stoloch sa objavili produkty ako chia semienka, bobule goji, surové kakao a spirulina. Ich blahodarné a zdravie podporujúce účinky na náš organizmus sú nepopierateľné. Aj medzi našimi vlastnými vypestovanými produktami nájdeme také, ktoré z hľadiska vitamínov a minerálov v ničom nezaostávajú. Jedným z takýchto produktov sú ľanové semienka. Tieto nenápadne vyzerajúce malé semienka sú jedným z najbohatších zdrojov omega-3 mastných kyselín, polyfenolov, vlákniny a polysacharidov, preto sú skutočnou vitamínovou bombou.
Oplatí sa ich zaradiť do každodenného jedálnička, pretože pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, májú antiaterosklerotické, protizápalové a protirakovinové účinky. Sú nápomocné pri žalúdočnom refluxe, zápaloch tráviaceho traktu, žalúdočných a dvanástnikových vredoch, regulujú a zlepšuje činnosť tráviaceho systému, zabraňujú zápche.
Ľanové semienka sa odporúčajú najmä v strave žien, pretože pomáhajú pri hormonálnych problémoch, zmierňujú príznaky spôsobené príliš vysokou alebo nízkou hladinou estrogénu a potláčajú osteoporózu.
Ľanové semienka ako kozmetická zložka
Ľanové semienka sú bohaté na omega-3, omega-6, omega-9 mastné kyseliny a zinok, takže pomáhajú pri liečbe psoriázy, akné alebo ekzémov. Obsahujú aj vitamín C, ktorý rozjasňuje pleť, odstraňuje farebné zmeny, pomáha vyrovnávať tón pleti a dodáva jej žiarivosť, hladkosť a odpočinutý vzhľad.
Ľanové semienka a ich účinnosť na vrásky
Ak sa vám na tvári objavili vrásky, mali by ste do svojej starostlivosti o pleť natrvalo zaradiť masku z ľanových semienok. Vitamín E, ktorý obsahujú, chráni pred poškodením voľnými radikálmi a spomaľuje proces starnutia pleti. Vitamíny skupiny B dodávajú pleti pevnosť a hladkosť a zabezpečujú jej správnu hydratáciu.
Ľanové semienko obsahuje polyfenoly, ktoré majú antioxidačné účinky a pôsobia proti starnutiu.
Ako používať ľanové semienka na tvár
Ľanové semienka, bohaté na vitamíny a minerály, môžeme zaradiť do každodennej starostlivosti o pleť ako dodatočný hydratačný prípravok proti starnutiu.
Najjednoduchší domáci spôsob použitia je uvariť semienka alebo zaliať mleté ľanové semienka vodou a počkať niekoľko minút, kým nedosiahnu konzistenciu podobnú želé. Potom ich stačí naniesť na vatový tampón a raz alebo dvakrát denne ním pretrieť vyčistenú pokožku tváre. Ľanové semienka sa môžu používať aj vo forme masky.
Na čo slúži pleťová maska z ľanových semienok
Predovšetkým má hydratačný, vyživujúci a regeneračný účinok. Má spevňujúce vlastnosti, redukuje vrásky a zabraňuje tvorbe nových. Rozjasňuje pleť, navracia jej prirodzený lesk a zároveň predchádza kožným problémom, ako sú akné alebo zápaly. Taktiež uvoľňuje póry.
Ako si vyrobiť pleťovú masku z ľanových semienok
Existuje mnoho receptov na domáce pleťové masky s použitím ľanových semienok. Z nich sme vybrali tie najobľúbenejšie. Ich výroba je jednoduchá a rýchla a ingrediencie na ne určite nájdete aj u vás doma.
Uvedené recepty obsahujú aj informácie o tom, ako často masku z ľanových semienok aplikovať. Pred použitím akejkoľvek masky si nezabudnite najprv urobiť alergický test, najmä ak je vaša pokožka citlivá a náchylná na podráždenie.
Hydratačná maska z ľanových semienok
Zloženie:
- 1 PL ľanových semienok, môžu byť mleté alebo celé
- pol šálky vody
- čajová lyžička medu
Príprava:
- Ľanové semienka zalejte vodou a nechajte 10 minút odstáť. Ak ich používate celé, uvarte ich v množstve vody uvedenom v recepte a nechajte vychladnúť.
- Po vychladnutí pridajte med a všetko spolu premiešajte.
- Naneste na čistú a suchú tvár a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Po uplynutí tejto doby zmyte vlažnou vodou.
Maska je vhodná pre osoby so suchou a citlivou pleťou. Pridanie medu jej dodáva antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Aplikujte dvakrát týždenne.
Ľanové semienka a jogurtová maska na aknóznu pleť
Zloženie:
- 1 polievková lyžica mletých ľanových semienok alebo 2 čajové lyžičky celých semienok
- 125 ml vody
- 1 polievková lyžica prírodného jogurtu
- Trocha citrónovej šťavy
Príprava:
- Ľanové semienka zalejte vodou a nechajte 10 minút odstáť. Ak ich používate celé, uvarte ich v množstve vody uvedenom v recepte a nechajte vychladnúť.
- Do vychladnutého základu masky pridajte lyžicu prírodného jogurtu a kvapku citrónovej šťavy.
- Dôkladne premiešajte a potom naneste na tvár a nechajte pôsobiť až 15 minút.
Pridaním prírodného jogurtu do masky, ktorý je bohatý na vápnik, zinok, kyselinu mliečnu a vitamíny skupiny B, sa reguluje vylučovanie kožného mazu a zmierňuje akné a zápaly. Citrón zasa rozjasní pleť a zníži jej zafarbenie.
Maska je skvelá pre tých, ktorí majú mastnú, zmiešanú a aknóznu pleť. Používajte raz týždenne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kúzlo ľanového semena. V tele robí zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.