13.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Miller_Eszter).
Častým problémom pri pestovaní papriky je pomalý rast rastlín – majú málo zelenej hmoty a v neskorších obdobiach aj málo kvetov. Dôvodom je nízky obsah humusu a živín v pôde. Preto záhradníci odporúčajú jeden zo spôsobov, ako zabezpečiť paprike dostatok živín na správny rast. Prečítajte si o ňom a už nikdy sa nesťažujte na slabú úrodu.
Kedy pestovať papriku pod krytom a kedy v záhonoch?
Sadenice papriky vysádzajte do záhonov po 15. máji. V chladných oblastiach sa oplatí počkať aj do začiatku júna. Papriky nie sú odolné voči mrazu, preto sa neoplatí riskovať, že im posledné mrazy ublížia.
Do nádob, skleníkov a fóliovníkov však môžete papriky vysádzať skôr – dokonca už v prvej polovici mája. Ak sa predpovedajú mrazy, papriky v týchto priestoroch môžete prikryť agrofóliou, vedrami alebo kartónovými krabicami.
Výsadba papriky – najdôležitejšie pravidlá
Pred výsadbou paprík do zeme ich nesmiete zabudnúť otužovať. Kontajnery so sadenicami približne 7 až 10 dní pred výsadbou treba vyniesť von. Najlepšie je umiestniť ich na tienisté miesto a chrániť pred plným slnkom. V prípade chladných nocí sa sadenice umiestnia dovnútra. Počas tohto procesu si mladé rastliny zvyknú na teplotné výkyvy, vietor a tiež silné slnečné svetlo.
Skôr ako sadenice umiestnite do pôdy, starostlivo naplánujte ich rozmiestnenie. Musíte pamätať na dodržanie správnych vzdialeností medzi rastlinami. Tie by mali byť 50 – 60 cm medzi radmi a 30 – 40 cm v rade. Papriky vysádzajte do podobnej hĺbky, v akej rástli v črepníku, alebo o niečo hlbšie.
Keď sú papriky v zemi, jemne ich zasypte zeminou a výdatne zalejte. Musíte mať na pamäti, že rastlina je veľmi citlivá na sucho. Z tohto dôvodu nezabúdajte na jej pravidelné zalievanie.
Aby ste pôdu obohatili o humus a aby sa voda príliš rýchlo neodparovala, mali by ste papriky po výsadbe uložiť na záhon. Pôdu je dobré raz za 2 až 3 týždne obohatiť prírodnými hnojivami.
Aká je najlepšia pôda pre papriku?
Paprika je rastlina s vysokými nárokmi na pôdu. Najlepšie je vysádzať ju na mieste, ktoré bolo minulý rok prekopané hnojom. Musíte pamätať na to, že pôda by mala byť bohatá na humus, nie príliš ťažká a mala by mať reakciu blízku neutrálnej.
Od typu pôdy závisí skorosť a veľkosť úrody. Na ľahkých pôdach, ktoré nie sú bohaté na humus, paprika plodí skôr a horšie. Na pôdach bohatých na živiny možno očakávať veľkú a peknú úrodu.
Čo dať pod koreň papriky, aby mala veľa plodov?
Aby ste zabezpečili, že vaše sadenice budú mať správne množstvo živín vrátane dusíka, draslíka, fosforu, horčíka a síry, je dobré dať do výsadbovej jamy kompost. Dobre poslúži tradičný aj horúci kompost.
Ak chcete, aby mal pozitívny vplyv na papriku, musíte zabezpečiť, aby bol zložený z takých živín, ktoré budú pre rastlinu užitočné, najmä v prvých fázach vývoja. Kompost by mal byť obzvlášť bohatý na dusík a uhlík.
Záhon s paprikou možno obohatiť aj biohumusom. Ako zdroj dusíka možno použiť aj kávovú usadeninu, ktorú možno podobne ako kompost alebo biohumus nasypať pod rastliny papriky. Dbajte však na to, aby neboli umiestnené priamo pod koreňmi.
Papriky, podobne ako paradajky, bývajú náchylné na hubové ochorenia. Jednou z najčastejších je suchá hniloba špičiek. K nej dochádza, keď sa do rastliny dodáva príliš málo vápnika. Preto by ste mali výsadbovú jamu obohatiť rozdrvenými vaječnými škrupinami, najmä v prípade druhov papriky, ktoré sú citlivé na nedostatok vápnika.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte papriky vedľa nich a v lete budú vaši susedia závistlivo pozerať. Úroda bude rekordná
Toto je najlepší čas na výsev papriky. Ak chcete mať bohatú úrodu, dodržiavajte tieto pravidlá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.