15.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni).
Pestovanie cukiet zaberá veľkú časť záhrady. Rastlina dorastá do obvodu viac ako jeden meter a potrebuje veľa priestoru, aby mohla nerušene rásť. Niekoľko kríkov preto zaberie plochu niekoľkých metrov štvorcových, čo uberie veľa miesta pre iné plodiny. Ako môžete ušetriť miesto v zeleninovej záhrade bez toho, aby ste sa vzdali svojej obľúbenej zeleniny? Na pomoc nám prichádza alternatíva vertikálneho pestovania cukiet. Nie je zložitá a má oveľa viac výhod ako len praktickú organizáciu priestoru. Odporúčame, na čo si dať pozor pri vertikálnom pestovaní cukiet, aby ste si zabezpečili bohatú úrodu.
Vertikálne pestovanie cukiet – ako na to?
Vertikálne pestovanie cukiet sa osvedčí v zemi aj v nádobách. To otvára možnosť pestovania tejto zeleniny aj pre majiteľov balkónov alebo terás. Tento alternatívny nápad poteší aj majiteľov malých pozemkov. Cuketa pestovaná vertikálne by mala mať približne pol metra priestoru horizontálne a niečo vyše metra smerom nahor. Hneď od začiatku si zelenina bude vyžadovať opory, ktoré musia byť o niečo masívnejšie ako tie, ktoré zvyčajne používate na paradajky alebo fazuľu. Dôvodom je skutočnosť, že cukety sú ťažšie, a to tak z hľadiska hmotnosti zelene, ako aj plodov. Prirodzenú tendenciu tejto rastliny vznášať sa na zemi je potrebné hneď od začiatku eliminovať priviazaním už tak malej stonky k podperám a potom pokračovať v jej priväzovaní, keď rastie. Okrem toho sa vertikálne pestovanie cukiet veľmi nelíši od horizontálneho pestovania a výhody tejto metódy sú mnohé.
Výhody vertikálneho pestovania cukiet
Výhody vertikálneho pestovania cukiet sú oveľa väčšie ako len úspora miesta. Celá rastlina bude vďaka tomu oveľa čistejšia. Pri ležaní na zemi sa často stáva, že zbierate zablatené alebo pieskom zanesené rastliny. Listy alebo plody ležiace priamo na pôde častejšie hnijú, čomu sa pri vertikálnych kultúrach vyhnete. Lepšia cirkulácia vzduchu medzi listami poskytuje rastline viac možností na rast. Ďalšou výhodou vertikálneho pestovania cukiet je plná kontrola nad množstvom plodov. Pri vyvýšených rastlinách nie je možné vynechať žiadny klas, takže nehrozí žiadne hnitie ani preplnenie. A v neposlednom rade má cuketa rastúca nahor značnú okrasnú hodnotu. Jej veľké listy a žlté kalichovité kvety budú ozdobou každej záhrady alebo terasy.
Ako pestovať cukety vertikálne – krok za krokom
Ak chcete ušetriť miesto v záhrade alebo pestovať cukety na balkóne, nič vám nebráni vyskúšať tento alternatívny spôsob. Najdôležitejšia je pri ňom príprava pôdy a kolov a vyviazanie rastliny. Vysvetlíme vám, ako pestovať cukety vertikálne krok za krokom:
- pripravte si nádobu s objemom najmenej 20 l;
- pripravte pôdu: dno nádoby vyplňte štrkom, naň dajte centimetrovú vrstvu zeminy, ktorú zakryte dvojcentimetrovou vrstvou hnoja alebo kompostu, nádobu zasypte zeminou;
- ak cukety sadíte do zeme, vykopte jamu, dno jamy vyplňte kompostom alebo hnojom a zasypte zeminou;
- pred výsadbou zapichnite do pôdy kolíky, aby ste nepoškodili korene rastliny. Koly by mali mať hrúbku 3 – 4 cm a výšku jeden a pol metra. Mali by byť zatlčené hlboko, aby mohli poskytnúť oporu mohutnej cukete;
- medzi koly vložte odrezky cukety;
- zasadené rastliny dôkladne zalejte.
Po výsadbe každý deň sledujte, ako sa objavuje, a keď sa objaví stonka, ihneď ju priviažte ku kolíku. Nepoužívajte povrázok, ktorý môže stonky poškodiť, siahnite po širších pásoch bavlny alebo starých pančuchách. Pri každom raste vyviažte stonku vyššie, v určitom okamihu prestane rásť. Cuketa vysadená vertikálne potrebuje podobnú starostlivosť ako cuketa, ktorá leží na zemi. Na rast potrebuje dostatok vody a slnka ako všetky rastliny z čeľade tekvicovité.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vedľa týchto rastlín sadím papriky a každý rok zbieram obrovskú zeleninu. Nemusím používať hnojivo
Čo môžete pripraviť z cukety? Siahnite po tvarohu a vykúzlite večeru pre celú rodinu za 15 minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.