18.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parilov).
Hladké, lesklé a hebké vlasy sú snom mnohých z nás. Bohužiaľ, napriek našej snahe sú naše pramene vlasov často suché, matné a ich každodenná úprava trvá dlho. Je to spôsobené len nedostatočnou starostlivosťou o vlasy? Čo ešte ovplyvňuje stav našich vlasov a ako im vrátiť lesk?
Prečo sú vlasy suché a matné
Všetci chceme, aby naše pramene vyzerali každý deň rovnako dobre, ako po návšteve kaderníka. Starostlivosť, ktorú im venujeme, však často nemá želaný účinok a naše vlasy sú suché, matné a bez lesku. Často sa tiež stretávame s rozštiepenými končekmi, krepatými vlasmi a problémami s ich úpravou.
Suché vlasy sú zvyčajne spojené so stratou prirodzenej ochrany kutikuly vlasov. V dôsledku toho sa kutikuly otvárajú, čo umožňuje odparovanie vlhkosti smerom von. Vlasy sú potom hrubé, náchylnejšie na poškodenie a môžu začať nadmerne vypadávať.
Najčastejšie príčiny suchých a matných vlasov sú:
- používanie nevhodnej kozmetiky
- nepoužívanie termoochrannej kozmetiky
- používanie príliš horúcej vody počas šampónovania
- časté používanie stylingových prípravkov s vysokou teplotou
- chemické ošetrenie – farbenie a odfarbovanie vlasov
- nepoužívanie kozmetiky s UV filtrami
- nevyvážená strava
- nedostatočné pitie vody
- chronický stres
- kožné ochorenia
- hormonálne poruchy
Ako sa starať o suché a lámavé vlasy
Ak sú výsledky vašich testov v norme, pozrite sa bližšie na kozmetiku, ktorú používate, na vaše každodenné návyky, stravu a životný štýl a overte si, či v niektorom z týchto bodov nepotrebujete niečo zmeniť.
Venujte osobitnú pozornosť týmto bodom v starostlivosti o vlasy:
- Tvrdosť vody – môže sa stať, že príčinou matných vlasov je zlá kvalita vody. Tvrdá voda obsahuje veľké množstvo vodného kameňa, ktorý sa usadzuje na vlasoch, čo spôsobuje, že sú drsné a nemajú lesk. Samozrejme, nemáme kontrolu nad tým, aká voda nám tečie z kohútika. Ak je však extrémne tvrdá, je lepšie používať na umývanie vlasov prevarenú vodu. Na sprchovací kút si môžete nasadiť aj špeciálny filter na zmäkčovanie vody.
- Teplota vody – ak nie tvrdosť vody, tak možno teplota spôsobuje, že vaše vlasy nevyzerajú tak, ako chcete. Vlasy ani pokožka hlavy nemajú rady horúcu vodu. Aj keď ste fanúšikom horúcich kúpeľov, skúste si vlasy umývať vlažnou vodou.
- Šampón na vlasy – nezabudnite, že hlavným účelom šampónu je očistiť pokožku hlavy od usadeného mazu, prachu a nečistôt. Tento kozmetický prípravok však nemá vyživujúce ani ošetrujúce vlastnosti. Namiesto toho môže obsahovať chemikálie, ktoré vaše vlasy vysušujú. Preto si vyberajte šampóny, ktoré sú čistiace, ale šetrné k vlasom.
- Používanie kondicionérov a masiek – pri suchých, matných a lámavých vlasoch je používanie kondicionéru po každom umytí nevyhnutné. Na trhu je veľa výrobkov s expresným účinkom, takže aj keď si vlasy umývate ráno, keď nemáte veľa času, tento krok nevynechávajte. Aspoň raz týždenne si tiež skúste nájsť čas na aplikáciu vysoko vyživujúcej masky, ktorú na vlasoch nechajte pôsobiť 20-30 minút.
- Používajte prípravky na ochranu vlasov – po každom šampóne a pred rozčesávaním vlasov naneste ochranné sérum, ktoré vlasy nielen chráni pred poškodením, ale aj uhladzuje a znižuje krepovatenie. Nezabudnite tiež používať UV ochranu, najmä v lete, keď sú slnečné lúče obzvlášť silné a v kombinácii s morskou vodou alebo chlórovanou vodou v bazéne môžu vlasy veľmi vysušovať.
- Šetrné používanie spotrebičov na vlasy a stylingových produktov – nemusíte a ani by ste sa nemali vzdať používania fénu. Nedávno sa dokázalo, že sušenie vlasov fénom je menej škodlivé ako prirodzené sušenie. Snažte sa však čo najmenej používať žehličky na vlasy a kulmy, ktoré sú pre vlasy veľmi škodlivé. Taktiež sa snažte obmedziť počet používaných stylingových prípravkov, ako je lak na vlasy a pena, ktoré sú lepkavé a často obsahujú vysušujúci alkohol.
- Strava a príjem vody – ani tá najdrahšia kozmetika neudrží vaše vlasy zdravé a lesklé, ak sa o ne nestaráte zvnútra. Doplňte stravu o rastlinné tuky, nenasýtené mastné kyseliny, výrobky bohaté na vitamíny A, E, C, biotín, meď, kremík, zinok a železo. Snažte sa tiež vypiť aspoň 2 litre vody denne.
Domáce prostriedky na suché vlasy
Na obnovenie hebkosti a lesku vlasov sa oplatí používať aj domáce prostriedky, ktoré doplnia vašu existujúcu starostlivosť o vlasy. Jedným z nich je príprava octového oplachu. Je rýchla a jednoduchá. Jednoducho zmiešajte jednu polievkovú lyžicu octu v jednom litri vody a po umytí vlasov šampónom ich opláchnite.
Ocot uzatvára vlasové kutikuly a zanecháva vlasy hladké, lesklé a lepšie sa rozčesávajú. Navyše oplachovanie octom bráni rastu plesní, stabilizuje pH pokožky hlavy a chráni vlasy pred tvrdou vodou, suchým vzduchom a tiež pred škodlivinami, ktoré by sa na nich mohli usadiť.
Ďalším obľúbeným spôsobom je olejovanie vlasov teplým olejom, ktorý sa nanesie na suché vlasy a nechá pôsobiť aspoň 30 minút.
Prírodné oleje sú bohaté na vitamíny, antioxidanty a mastné kyseliny, ktoré môžu pomôcť hydratovať suché vlasy. Pomáhajú utesniť vonkajšiu vrstvu vlasov a tým napraviť poškodenie. Vďaka tomu sú zdravšie, lesklejšie a odolnejšie voči vonkajším vplyvom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kokosový olej na vlasy. Áno alebo nie? Ak patríte do tejto skupiny, radšej sa mu vyhnite
Kaderníčka mi odporučila domáci liek na lupiny. Pokožka je hladká a vlasy nadvihnuté
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.