24.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/silvia.cozzi).
Banánovník je rastlina, ktorá rastie v horúcom tropickom podnebí. Ukázalo sa, že sa dá pestovať aj doma. Ak ste si kúpili banánovník, je nevyhnutné, aby ste sa naučili hlavné zásady jeho starostlivosti. Ak sa oň budete správne starať, bude zdobiť váš domov krásnymi listami, ktoré originálnym spôsobom ozdobia každý interiér.
Banánovník je trváca rastlina z čeľade banánovníkovitých. Má krátke, hrubé stonky a dlhé, kopijovité listy intenzívnej zelenej farby. Trpasličí banánovník možno pestovať doma a dosiahne výšku až 2 m. Po niekoľkých mesiacoch správnej starostlivosti môže produkovať jedlé banány, ktoré však nie sú také chutné ako tie z trópov. Spoznajte tajomstvo pestovania tejto exotickej rastliny a ozdobte si zimnú záhradu alebo obývačku.
Kde zasadiť banánovník? Výber kvetináča, substrátu a miesta
Pre banánovník vyberte veľký kvetináč s drenážnymi otvormi, ktoré zabezpečia odvodnenie. Substrát musí byť úrodný, priepustný a s obsahom živín. Môžete si kúpiť hotové zmesi pre tropické rastliny alebo zmiešať zeminu s rašelinou a perlitom.
Rastlinu umiestnite na slnečné miesto, ale s rozptýleným svetlom. Priame lúče môžu spáliť jej listy. V lete ju môžete premiestniť von.
Ako sa starať o banánovník v kvetináči po výsadbe? Najdôležitejšie pravidlá
Banánovník v kvetináči nemusí vždy prinášať ovocie, ale aj bez ovocia zaujme svojím exotickým vzhľadom. Pri dodržiavaní najdôležitejších zásad starostlivosti bude oku lahodiť ešte mnoho rokov. Ako teda pestovať banánovník?
- Zalievanie
Banánovník by sa mal polievať pravidelne, ale nie príliš, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov. Zalievajte ho, keď vrchná vrstva substrátu vyschne, ale nenechajte ho vyschnúť.
- Hnojenie
Ďalšou dôležitou zásadou starostlivosti je hnojenie. Táto exotická rastlina potrebuje živiny najmä počas kvitnutia. Môžete použiť univerzálne hnojivá s vyváženým zložením alebo hnojivá určené pre tropické rastliny. Dávajte však pozor, aby ste to s hnojením nepreháňali a nehromadili tak v pôde soli.
- Postrekovanie
Banánovník si vyžaduje aj kropenie listov, najmä keď je v miestnosti sucho. Je dobré použiť zvlhčovač vzduchu alebo umiestniť kvetináč na stojan s vlhkými kamienkami.
- Strihanie
Rastlinu možno stimulovať, aby vytvárala nové listy. Za týmto účelom jej zastrihnite suché a poškodené listy a odstráňte bočné výhonky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Banánovník v kvetináči. Ako sa oň starať
Banánovník – tropická rastlina, ktorá je skutočným interiérovým hitom. Ako sa o ňu starať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.