25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Joanne Dale shutterstock/Yuphayao Pooh’s).
Hoci je soľ v kuchyni nepostrádateľná, pretože zlepšuje chuť potravín a pôsobí ako prírodný konzervačný prostriedok, málokto si uvedomuje, že sa dá použiť aj na starostlivosť o plodiny. Pri správnom použití účinne reguluje škodcov a pomáha odstraňovať burinu. Ako používať kuchynskú soľ v záhrade?
Kuchynská soľ: ako ju používať v záhrade?
Jedlá soľ, ktorá sa hojne využíva v gastronómii, má mnohostranné využitie aj mimo kuchyne. Je známa predovšetkým vďaka svojim konzervačným vlastnostiam, ktoré pomáhajú predĺžiť trvanlivosť potravín, a vďaka svojej schopnosti zvýrazniť chuť jedál. Okrem kulinárskeho využitia zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní správnej rovnováhy vody v ľudskom tele a pri regulácii krvného tlaku. Uplatňuje sa aj v mnohých iných oblastiach vrátane domácej záhrady.
V záhradníctve je kuchynská soľ prekvapivo účinným prostriedkom v boji proti rôznym problémom. Pri správnom použití môže pomôcť odstrániť burinu, ochrániť rastliny pred škodcami a odstrániť machy a lišajníky z ťažko prístupných povrchov. Soľ sa používa aj na odstraňovanie mravenísk. Je však dôležité používať ju s mierou a opatrne, pretože môže poškodiť rastliny a viesť k presoleniu pôdy.
Ako používať soľ na ochranu pred škodcami?
Jedným z účinných spôsobov použitia kuchynskej soli v záhrade je ochrana proti slimákom. Tieto mäkkýše pri hľadaní potravy pravidelne poškodzujú rastliny. Aby ste ich odradili, môžete okolo ich obľúbených plodín (napr. šalát, kapusta, mrkva) navŕšiť bariéru zo soli. Jednoducho vytvorte okolo chráneného záhonu malú cestičku (približne 2 x 2 mm). Slimáky ju neprejdú. Bariéra z kuchynskej soli je účinná aj proti mravcom. Po rozptýlení vo vybranej oblasti sa jej hmyz začne vyhýbať veľkým oblúkom.
Počas kontroly škodcov by sa malo zabrániť priamemu kontaktu soli s chránenými rastlinami, pretože to negatívne ovplyvňuje ich zdravie a rast. Dôležité je tiež sledovať zrážky, ktoré rozpúšťajú soľ a spôsobujú jej prenikanie do pôdy. Z tohto dôvodu by ste toto ošetrenie nemali vykonávať príliš často. Avšak v období maximálnej aktivity slimákov a mravcov, t. j. od apríla do júna a od septembra do októbra, dobre funguje bariéra z kuchynskej soli.
Ako používať soľ na ničenie buriny?
Jedlá soľ je tiež účinným nástrojom na ničenie burín. Jedným zo spôsobov je priame posypanie buriny rastúcej v prasklinách na chodníkoch, dlažobných kockách alebo iných spevnených plochách soľou. Malé množstvo soli by sa malo posypať priamo na listy a korene buriny, čo vedie k jej dehydratácii a úhynu. Soľ by sa mala aplikovať presne, aby sa zabránilo kontaktu s plodinami a pôdou, ktorá sa môže použiť na výsadbu iných plodín.
Alternatívne sa soľ môže použiť ako roztok, čo umožňuje kontrolovanejšiu a rovnomernejšiu distribúciu. Na prípravu roztoku na ničenie buriny rozpustite približne jednu šálku kuchynskej soli v dvoch litroch teplej vody. Takto pripravený prípravok môžete naliať do fľaše s rozprašovačom a postriekať burinu. Použitie soľného roztoku je obzvlášť účinné pri odstraňovaní rastlín na štrkových alebo piesčitých záhradných chodníkoch.
Ako používať soľ v záhrade?
Používanie kuchynskej soli v záhrade môže byť účinným spôsobom boja proti burine a škodcom, ale vyžaduje si značnú opatrnosť. Nadmerné množstvo soli vedie k degradácii pôdy, najmä tým, že sťažuje rastlinám prijímanie vody. Aby sa predišlo týmto problémom, soľ by sa mala používať v minimálnom množstve, len na miestach, kde je jej účinok skutočne potrebný.
Aby bolo používanie soli v záhrade bezpečné a účinné, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. V prvom rade je potrebné obmedziť množstvo použitej soli na absolútne minimum a vyhnúť sa priamemu kontaktu s rastlinami. Odporúča sa dodržiavať vzdialenosť aspoň jeden meter od chránených rastlín, aby sa zabránilo náhodnému poškodeniu. Okrem toho soľ neaplikujte tesne pred predpokladaným dažďom, pretože dažďová voda soľ zmyje, zníži jej účinnosť a spôsobí jej preniknutie do pôdy.
Kuchynská alebo epsomská soľ: čo je lepšie pre záhradu?
Epsomská soľ sa výrazne líši od kuchynskej soli. Pozostáva najmä zo síranu horečnatého, ktorý jej dodáva jedinečné vlastnosti. Na rozdiel od kuchynskej soli je epsomská soľ cenená pre svoje zdravotné a kozmetické vlastnosti. V záhradníctve sa často používa ako prírodné hnojivo. Jej vysoký obsah horčíka a síry podporuje rast rastlín, zlepšuje fotosyntézu a pomáha pri tvorbe chlorofylu. Je obzvlášť prospešné pre rastliny, ako sú paradajky, paprika a ruže.
Používanie kuchynskej soli si vyžaduje väčšiu opatrnosť vzhľadom na riziko zasolenia pôdy a poškodenia rastlín. Na druhej strane, epsomská soľ je bezpečnejšou alternatívou vďaka vysokému obsahu horčíka a síry. Zároveň treba mať na pamäti, že bude menej účinná pri odpudzovaní škodcov a regulácii burín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nočná mora každého záhradkára. Pomocou týchto trikov sa rýchlo a efektívne zbavíte buriny
Najrýchlejšie spôsoby čistenia grilu. Buďte pripravení skôr, ako hostia zaklopú na dvere
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.