25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Grandpa).
V mnohých záhradách môžete vidieť živé ploty z tují alebo mohutné živé ploty vysadené ako solitéry. Sú to krásne rastliny, ktoré, žiaľ, strácajú všetko svoje čaro, keď začnú žltnúť. Príčin tohto javu je viacero, pričom veľmi častým je nedostatok dôležitého prvku v pôde – horčíka. Ak včas zareagujete, vitálny živý strom získa späť svoj zdravý vzhľad. Čo by ste mali robiť, ak vám tuja žltne a vädne? Tu je niekoľko tipov, ako ju zachrániť.
Prečo tuja žltne a vädne?
Tuje sú obľúbenou voľbou pre domáce záhrady. Tieto všestranné rastliny sú ideálne na vytváranie hustých vždyzelených živých plotov a symetrických radov, hoci dobre vyzerajú aj samostatne vysadené. Patria k odolným druhom, ale niekedy sa ich kondícia náhle zhorší. Žltnutie a vädnutie je častým problémom, s ktorým sa pri pestovaní tují stretávate.
Zhoršenie vzhľadu vitálneho stromu nie je vždy príznakom choroby. Príčina môže byť úplne prirodzená, hoci zvyčajne sú nežiaduce zmeny dôsledkom chýb pri starostlivosti o rastliny. Dôvody chradnutia vitálnych tují môžu byť rôzne a v každej situácii musíte reagovať inak. Preto je mimoriadne dôležité správne identifikovať zdroj problému v poraste. Prečo tuje žltnú? Tu sú uvedené najčastejšie príčiny:
- ročné obdobie – na jeseň ihličie tuje žltne a hnedne, čo je prirodzená fyziologická reakcia rastliny;
- fyziologické sucho – tuje ako vždyzelené rastliny je potrebné polievať po celý rok. Ak na to zabudnete v zime, na jar začnú tuje usychať;
- napadnutie hubami – hubové ochorenia, ako je fytoftóra, odumieranie stoniek a koreňová hniloba, vedú k žltnutiu a často aj k úhynu tují;
- moč zvierat – psy a mačky môžu poškodiť tuje tým, že na ne močia;
- nadmerné hnojenie – nadbytok živín vedie k zasoleniu pôdy, čo následne poškodzuje korene tuje, ktorá začne usychať;
- nedostatok živín – tuje žltnú, keď im chýba najmä horčík.
Resuscitácia tují – cesta z vädnutia a žltnutia
Žltnúce a vädnúce tuje možno zachrániť, ak sa vám podarí identifikovať príčinu problému. Tieto rastliny pomerne zriedkavo napádajú huby, oveľa častejšie sú príčinou zhoršenia ich vzhľadu chyby v starostlivosti, preto by ste ich mali odstrániť. Najdôležitejšie je zamerať sa na správnu zálievku a hnojenie vitálnych rastlín. Zároveň si musíte uvedomiť, že pre tieto rastliny je nebezpečný tak nadbytok živín v pôde, ako aj ich nedostatok.
Ak chcete zistiť, že tuje trpia nedostatkom horčíka, musíte v laboratóriu otestovať vzorku pôdy zo záhrady. Keď ste si istí, že ide o príčinu žltnutia a vädnutia rastliny, môžete použiť vhodné hnojivo. Najlepšie bude fungovať epsomská (horká) soľ alebo síran horečnatý, ktorý sa často používa na prevenciu hnednutia ihličnanov. Takáto výživa dodá tuje potrebný horčík – stavebný prvok chlorofylu, ktorý je zodpovedný za zelenú farbu rastliny.
Ako použiť epsomskú soľ na záchranu žltnúcej tuje spôsobenej nedostatkom horčíka?
- zvädnutú tuju výdatne zalejte;
- posypte rastlinu epsomskou soľou, pričom dbajte na to, aby ste ju neposypali na kmeň. Použite dávkovanie odporúčané výrobcom výrobku;
- znovu zalejte veľkým množstvom vody.
Nezabudnite takto hnojiť tuje len počas slnečného dňa, pretože pri silných dažďoch sa živiny dodané rastline vyplavia z pôdy. A nezabudnite, že epsomská soľ pomôže len v prípade nedostatočného množstva horčíka v tuje. Ak je príčinou niečo iné, napr. rastlina bola prehnojená, ošetrenie bude mať opačný účinok – tuje ešte viac oslabíte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešajte s vodou a zalejte tuje. Budú rásť sviežo a zdravo. Neutratíte ani cent
Tuja tento postup miluje. Urobte to ešte pred výsadbou a budú bujne rásť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.