Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada,

Nebezpečná choroba na jabloniach a hruškách. Konajte, kým nie je neskoro

28.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aleori). V mnohých záhradách rastú ovocné stromy. Aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody, musia mať vytvorené správne podmienky. Bohužiaľ, naše stromy sú...

28.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aleori).

V mnohých záhradách rastú ovocné stromy. Aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody, musia mať vytvorené správne podmienky. Bohužiaľ, naše stromy sú často vystavené mnohým hrozbám, a to tak zo strany škodcov, ako aj chorôb. Z tohto dôvodu je potrebné porasty pravidelne monitorovať na prítomnosť patogénov. Jednou z hlavných hrozieb je spála jadrovín, ktorá najčastejšie napáda jablone a hrušky. Preto je dôležité vedieť, ako rozpoznať jej príznaky a ako bojovať s touto chorobou skôr, ako zničí našu úrodu a oslabí naše stromy.

Spála je jednou z najnebezpečnejších chorôb pri pestovaní jabloní a hrušiek
Foto: shutterstock/aleori

Spála na hruškách a jabloniach


Jablone a hrušky patria medzi najbežnejšie stromy v záhradách. Stačí im venovať trochu času a pozornosti a určite sa vám odvďačia bohatou a zdravou úrodou. Ovocné stromy sa, žiaľ, často stávajú obeťami baktérií aj hubových patogénov. Jednou z najnebezpečnejších chorôb je spála jadrovín, ktorá napáda rastliny z čeľade ružovitých, vrátane jabloní a hrušiek, ako aj dule, moruše alebo hloh. Spôsobuje ju baktéria Erwinia amylovora, ktorá zvyčajne prezimuje v ranách na napadnutých konároch. Spála sa zvyčajne objavuje na jar (počas kvitnutia a rastu výhonkov) a jej rozvoju prospieva vysoká vlhkosť a teploty nad 18 stupňov Celzia. Baktérie sa dostávajú do tkanív cez prirodzené otvory (pestíky, fistuly) a mechanické poškodenie. Okrem iného sa môžu prenášať vetrom, hmyzom alebo vtákmi.

Prvé príznaky spály na hruškách a jabloniach sa objavujú v období kvitnutia. Napadnuté kvety vyzerajú, akoby boli namočené vo vode, potom rýchlo zvädnú, zhnednú a odumrú (neopadajú, ale zostávajú na strome). Na listoch si môžeme všimnúť hnedé škvrny. Zvyčajne sa objavia medzi žilkami a časom obsadia celý povrch listovej čepele. Infikované listy sa stočia dovnútra pozdĺž hlavnej žily a môžu zostať na strome počas celého vegetačného obdobia.

Napadnuté výhonky jabĺk a hrušiek získajú tmavohnedý odtieň, takže vyzerajú ako spálené (odtiaľ pochádza názov tejto choroby). Časom od špičky zvädnú a ohnú sa. Tmavohnedé škvrny sa objavujú aj na plodoch. V dôsledku toho odumierajú, ale zostávajú na výhonkoch (pripomínajú múmie). Príznaky spály sa objavujú aj na kôre – vtedy vznikajú hydratované škvrny.

Baktéria Erwinia amylovora napáda listy ovocných stromov a spôsobuje ochorenie, bakteriálne popáleniny jabloní
Foto: shutterstock/Olya Maximenko

Ako bojovať proti spále?


Spála sa šíri rýchlym tempom. Ak na jabloni alebo hruške spozorujete alarmujúce príznaky, čo najskôr zakročte. Je potrebné si uvedomiť, že ide o mimoriadne nebezpečnú chorobu – za priaznivých podmienok môže v priebehu niekoľkých týždňov zničiť všetky stromy v záhrade. Ako bojovať proti spále jadrovín? Ak sú jednotlivé výhonky napadnuté, mali by sa okamžite odstrániť (nevyhnutne s „rezervou“ – asi 50 cm pod napadnutým tkanivom). Choré konáre by sa mali spáliť. Rany po prerezávaní je dobré chrániť špeciálnou záhradníckou masťou. Takáto rastlina by sa mala každých 7-10 dní monitorovať, či sa na nej nevyskytujú príznaky spály. V prípade vysokej intenzity ochorenia môže byť potrebné zlikvidovať infikované rastliny.

V boji proti spále je mimoriadne dôležitá prevencia. V prvom rade sa oplatí zvoliť ochranné ošetrenia – najlepšie bude fungovať postrek meďnatými prípravkami (aj v období kvitnutia a rastu plodov). Okrem toho stojí za to vybrať odrody hrušiek a jabĺk, ktoré sú odolné voči spále. Po rezaní nezabudnite dezinfikovať záhradnícke náradie a prípadné rany chrániť záhradníckou masťou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy postrekovať ovocné stromy meďnatým prípravkom? Toto je najlepší dátum. Pleseň bude spomienkou

Na jar nalievam tento „koktail“ pod stromy. Choroby a červy sa potom vyhýbajú plodom


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Ako často by ste mali zalievať kaktusy? Zapamätajte si jedno pravidlo

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dragana Gordic). Mnohí ľudia, ktorí si chcú ušetriť prácu so starostlivosťou o rastliny, sa rozhodnú pestovať kaktusy. Vyžadujú minimálnu…

Praskanie paradajok je vážny problém. Záhradníci navrhujú, ako sa s tým vysporiadať

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Raksan36studio). Pestovanie paradajok nám umožňuje vychutnať si vlastné, veľmi chutné plodiny. Niekedy však aj napriek náležitej starostlivosti paradajky na…

Kvitnúce paradajky, ale bez plodov? Záhradník odhaľuje dôvody

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/emmanine). Mnohí ľudia sa rozhodnú pestovať paradajky, ktoré potom prinášajú chutné a zdravé ovocie. Stáva sa však, že hoci…

Čo ovplyvňuje chuť paradajok zo záhrady? Jednoduchá úprava pre sladšie ovocie

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HiTecherZ). Paradajky z vlastnej záhrady chutia úplne inak ako tie, ktoré kupujete v supermarkete. Vaše vlastné plody určite predčia…

Blíži sa termín dôležitej procedúry. Nezmeškajte to: rododendron čaká len na to

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gerrit Lammers). Nápadná, ale náročná na pestovanie. Rododendron je jednou z najkrajších rastlín, ktoré zdobia záhradu. Aby bujne rástol,…

Auto Trendy

Čierna skrinka v aute povinná od 7. júla. Ako funguje a čo zaznamenáva?

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Od 7. júla musí byť každé nové osobné a dodávkové vozidlo s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony, ktoré sa predáva v krajinách EÚ, vybavené záznamníkom…

Tieto uvoľnené SUV robia na trhu čoraz väčšie prekvapenie. Čísla neklamú

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Luxusné a zároveň uvoľnené vozidlá SUV značky Volvo sú naďalej hnacím motorom predaja švédskej značky. Výrobca z Göteborgu môže oslavovať nárasty nielen v Európe. Čísla…

Tesla a motor V8? Neuveríte, keď to budete počuť

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Tesla s motorom V8? Nie celkom, ale znie to rovnako. To všetko vďaka šikovnému redizajnu, ktorý sa práve dostáva na web.

Caravaning. Pre koho aký karavan? Praktický sprievodca

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Obdobie pandémie 2020/2021 mnohých z nás upozornilo na to, že dovolenku možno stráviť aj v karavanoch. Vo svete je táto forma cestovania a trávenia voľného…

Potrebujú dieselové vozidlá častejšie meniť olej?

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Medzi benzínovými a naftovými motormi je niekoľko rozdielov. Potrebujú však naftové vozidlá častejšie výmenu oleja, pokiaľ ide o údržbu?

Bude takto vyzerať ďalší GR od Toyoty? To by nám nevadilo

8.7.2024 Redakcia Auto trendy - Ďalší GR od Toyoty? Prečo nie! Pred časom sa na internete objavila fáma, že Gazoo Racing usilovne pracuje na športovejšej verzii crossoveru Toyota Crown. Takéto…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov