28.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena_Gr).
Najčastejšími škodcami v záhradách sú húsenice, a nie chrobáky, larvy chrústov, chrústiky, larvy nosánikov, tipule kapustové alebo krtonôžky obyčajné. Títo votrelci sú dokonale prispôsobení na maskovanie sa v bujných trávach, z ktorých útočia na plodiny dozrievajúce na slnku. Ak v záhrade zbadáte niekoľko húseníc, ihneď sa pustite do ich vyháňania. Skvele poslúži jednoduchý postrek, ktorý stojí pár drobných, ale dokáže zázraky.

Foto: shutterstock/Elena_Gr
Čím sa živia húsenice?
Začína to niekoľkými náhodnými dierami na listoch rastlín, ktorých počet sa každým dňom zvyšuje. Časom začnú dobre ošetrované a vyživované plodiny chradnúť alebo vädnúť. Akí škodcovia to v záhrade spôsobujú? Najčastejšími vinníkmi sú húsenice. Jednotlivé húsenice sa môžete pokúsiť odstrániť mechanicky, ale je to málo účinné.
Čo presne sú húsenice? Nie sú ničím iným ako larvami motýľov a moľ. Dospelé formy vo všeobecnosti rastlinám neškodia, živia sa najmä nektárom. Najnebezpečnejšie sú mladé húsenice, ktoré majú hryzacie a žuvacie ústne časti. Pomocou nich konzumujú veľké časti rastlinného tkaniva. Hoci sa živia predovšetkým listami, nepohrdnú aj:
- kvetmi,
- plodmi,
- rastovými špičkami.
Na čo slúži sprej z paliny?
Neohlásený útok húseníc je situácia, ktorej sa obávajú začínajúci aj skúsení záhradníci. Niekedy si votrelcov do záhrady privediete sami. Veľmi často sa pred pozornými očami skrývajú v zákutiach rastlín predávaných v záhradných centrách alebo na blízkych trhoch. Invázia votrelcov môže v priebehu niekoľkých dní spustošiť aj tie najbujnejšie porasty a úplne zničiť niekoľkomesačné alebo dokonca niekoľkoročné úsilie. Neustály prístup k potrave je pre nich nevyhnutný vzhľadom na ich potrebu premeniť sa do ďalšej formy. Ako bojovať proti húseniciam?

Foto: shutterstock/Auhustsinovich
Zástancom ekologickej ochrany rastlín odporúčame úplne prírodný postrek z paliny. Účinne bojuje proti nevítaným škodcom bez toho, aby poškodil životné prostredie alebo okolité plodiny. Ako sa zbaviť húseníc pomocou paliny? Stačí, ak zmiešate 100 g sušenej paliny a jeden liter vriacej vody. V ďalšom kroku necháte nálev vylúhovať celých 24 hodín. Pred prvým použitím zmes zriedite vodou v pomere 1:5 a pokračujete v opatrnom postreku.
Domáca príprava na boj proti húseniciam
Hoci je postrek z paliny veľmi účinný, vo vašej záhrade nemusí fungovať. Alternatívnym riešením je príprava odvaru na báze ½ čajovej lyžičky jedlej sódy, jednej čajovej lyžičky tekutého sivého mydla a jedného litra teplej vody. Po dôkladnom premiešaní ingrediencií ich nechajte úplne vychladnúť.
Prípravok izbovej teploty môžete naliať do fľaše s rozprašovačom a pustiť sa do odpudzovania húseníc. Skúsení záhradníci odporúčajú postrekovať porasty výdatne, najlepšie večer, a medzi jednotlivými aplikáciami dodržať odstup troch dní. Už približne po týždni si všimnete, že je na listoch čoraz menej jamiek, a po ďalších siedmich dňoch sa húsenice zo záhrady úplne odsťahujú.

Foto: shutterstocK/MaCross-Photography
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento zápach húsenice nenávidia. Prevarte a postriekajte rastliny. Hneď sa zo záhrady odsťahujú
Slimáky vo vašej záhrade? Rozsypte okolo rastlín. Žiadny škodca neprežije
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.