29.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tatevosian Yana).
Zalievanie uhoriek je jednou z najdôležitejších úloh pri údržbe. Pozostávajú najmä z vody a na správny rast jej potrebujú pomerne veľa. Aké chyby nerobiť, aby ste im neublížili. Poradíme vám ako pestovať uhorky. Prinesie vám to solídnu úrodu.
Uhorky sú jednoročné rastliny z čeľade tekvicovitých. Vyznačujú sa osviežujúcou chuťou. Na Slovensku sú veľmi obľúbené pre svoje široké využitie v kuchyni. Hodia sa ku všetkému. Správna starostlivosť o ne vám prinesie bohatú úrodu. Budú krásne a zdravo rásť. Jedným z najdôležitejších úkonov údržby je zalievanie uhoriek. Ako to však robiť správne?
Pestovanie uhoriek a ako sa o ne správne starať
Uhorky potrebujú na zdravý rast svetlé, ale zároveň polotienisté miesto. Musia mať prístup k dostatku svetla. Nesmie byť príliš ostré ani intenzívne. Pôda má byť neutrálna s pH 6,5 – 7,0. Uhorky sa najlepšie pestujú v priepustnej, teplej a na humus bohatej pôde. Rastliny by mali byť umiestnené asi 20 cm od seba. Zabezpečí im to priestor na voľný rast.
Pre zdravie uhoriek je dôležité správne hnojenie. Na to použite domáce alebo zakúpené hnojivá. Výborne fungujú hnojivá zo sódy bicarbóny alebo banánové hnojivo. Ich výroba je jednoduchá a ingrediencie máte často už doma. Zalievanie je tiež dôležité. Uhorky sa skladajú z 90 % vody. Ich potreba vody sa zvyšuje v období kvitnutia a nasadzovania plodov. V lete počas horúceho počasia je potrebné dbať na to, aby bol substrát vždy mierne vlhký. Budete mať úspešnú úrodu.
Ako zalievať uhorky? Nerobte tieto chyby
Zalievanie uhoriek je mimoriadne dôležitá činnosť. Je ľahké urobiť chyby. Negatívne sa potom ovplyvní stav úrody. Pôda, v ktorej uhorky rastú, musí byť mierne vlhká a v žiadnom prípade mokrá. Plodina začne hniť a budú sa v nej vyvíjať plesne. Tým pádom sa môžete rozlúčiť s bohatou úrodou. Preto ju neprelievajte. Nezabudnite kontrolovať stav vlhkosti pôdy. Keď sa vám vidí suchá, až vtedy uhorky zalejte.
Uhorky nikdy nezalievajte na listoch. Mali by ste sa zamerať na korene. Zavlažujete preto len substrát. Rastliny by sa tiež nemali polievať uprostred dňa. Vyhýbajte sa studenej vode. Správna voda by mala byť vlažná a uhorky sa ňou zavlažujú ráno a večer. Vyhnete sa tak spáleniu rastliny od slnka. Nezabudnite tiež pravidelne odstraňovať burinu v okolí uhoriek a kontrolovať prítomnosť škodcov. Prinesie vám to bohatú úrodu uhoriek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce hnojivá pre uhorky. Kríky budú rásť ako bláznivé a uhorky budú pevné a chrumkavé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.