30.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tricky_Shark).
Melóny sú chutné ovocie, ktoré má značné nároky na pestovanie, ale s trochou trpezlivosti ich môžete pestovať aj vo svojej záhrade. Najskôr však zistite, kedy je najvhodnejší čas na ich výsev, a oboznámte sa s najdôležitejšími požiadavkami tejto rastliny, aby vaše úsilie nevyšlo nazmar. Nebude trvať dlho a všetci vaši susedia budú s úžasom pozerať na bohatú úrodu vo vašej záhrade.
Melóny sú rastliny z čeľade tekvicovitých, ktoré si môžete bez obáv vychutnávať počas leta, pretože sú veľmi zdravé. Obsahujú veľa vitamínu C a majú nízky obsah kalórií. Ak máte chuť, môžete sa rozhodnúť pestovať melóny aj vo vlastnej záhrade. V rozpore so zdaním to naozaj môže fungovať.
Najskôr si však musíte kúpiť semená v obchode. Ich cena sa pohybuje od 0,79 do 2 eur za balíček, čo nie je veľa a je to určite oveľa lepšia možnosť, ako sa pokúšať vypestovať ich zo semienok ovocia z obchodu. Tie totiž nie sú selektované a chránené proti hubovým patogénom.
Odrody melónov, ktorým sa darí v slovenskom podnebí
Pri prezeraní tovaru v záhradkárskych obchodoch si nevyberajte prvú lepšiu odrodu melóna, pretože nie každá dostupná odroda je vhodná na pestovanie v slovenskom podnebí. Najlepšou voľbou budú:
- Klondike – tmavozelená, podzemná bez výrazných pruhov so sladkou dužinou.
- Bingo – s veľkými, šťavnatými plodmi, ktoré sa považujú za jedny z najchutnejších.
- Crimson Sweet – svetlozelená, vajcovitého tvaru a nenáročná na údržbu.
- Rosario F1 – malá odroda melóna, ktorá veľmi skoro rodí a je nenáročná na pestovanie.
- Janosik F1 – odroda melóna, pôvodom z Poľska, so zaujímavou žltou dužinou, ktorá je veľmi sladká.
Výsadba melónov. Kedy ich zasiať?
Výsadba melónov priamo do zeme nie je v slovenskom miernom podnebí najlepším nápadom. Tieto plody totiž potrebujú teplo, aby sa mohli vyvíjať. Semená nevyklíčia, ak je vonkajšia teplota počas dňa nižšia ako 21 stupňov. Najskôr 4-6 týždňov pred presunom rastlín von, preto ich vysaďte na záhon a udržiavajte ho v interiéri.
Najlepší čas na výsadbu melóna na trvalé miesto býva jún alebo dokonca júl, keď sa už počasie stabilizuje. Nezabudnite im poskytnúť priestor na rast, pričom dodržiavajte rozostupy približne 90 – 100 cm. Sadenice v kvetináčoch by sa mali pred umiestnením do zeme otužovať. V opačnom prípade môžu uhynúť. Pôda by mala byť dobre prehriata.
Pestovanie melónov. Toto sú podmienky, ktoré im musíte poskytnúť
Pri pestovaní melónov musíte vybrať správnu pôdu. Pôda by mala byť úrodná a bohatá na živiny, s pH v rozmedzí 5,5 až 6,0. Musí byť tiež zbavená buriny a dôkladne prekyprená.
Miesto na pestovanie melónov by malo byť chránené pred vetrom a musí mať dobrý prístup slnečného svetla. Rastlina potrebuje teplo a dostatok svetla, aby sa jej darilo.
Starostlivosť o melón. Majte na pamäti tieto postupy a určite budú rásť
Zalievanie a hnojenie sú dve najdôležitejšie procedúry v starostlivosti o melóny, ktoré musíte dodržiavať. Tieto rastliny potrebujú mať vždy mierne vlhkú pôdu, ale nie premočenú. Ak sa voda zdržiava v blízkosti koreňov, pestovanie melónov môže zlyhať.
Melóny je najlepšie hnojiť organickými živinami. Ešte pred vložením semien do pôdy ju nezabudnite obohatiť kompostom alebo hnojom. Tie dodajú rastlinám vitamíny a minerálne látky, ktoré potrebujú na to, aby sa im darilo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jedli ste ovocie? Vypestujte si obrovský strom úplne zadarmo
Kúpili ste si banánovník v kvetináči? Zistite, ako ho pestovať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.