30.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach).
V máji a júni kvitne bielymi alebo ružovkastými kvetmi, ktoré pôsobia lákavo. V tomto období sa oplatí vyraziť na zber. Stačí si po jednom pripraviť liečivý nálev, blahodarný pri vysokom krvnom tlaku alebo vo chvíľach stresu. Na čo pomáha čaj z kvetov hlohu? Jeho vlastnosti vás možno prekvapia.
Je odolný voči suchu a drsným klimatickým podmienkam, preto je jednou z najčastejších volieb záhradkárov. Vysádza sa najmä ako okrasná drevina, ale často sa používa aj ako súčasť živého plota, pretože rastie mimoriadne husto a poskytuje ideálnu ochranu pred dotieravými pohľadmi susedov.
Často však rastie úplne divoko a je potešením na okraji lesov, ciest a hájov. V máji a júni sa mu oplatí venovať trochu viac pozornosti.
Kde nájsť hloh? Zozbierajte a rýchlo pripravte nálev
Hloh je tŕnistý ker dorastajúci do výšky približne 4 m, ktorého červené plody a mladé kvety sú známe a cenené pre svoje liečivé vlastnosti. V máji a júni kvitne bielymi alebo ružovými kvetmi a koncom septembra a začiatkom októbra vyrastajú tmavočervené alebo červenohnedé guľovité plody. Práve vtedy sa oplatí myslieť na svoje zdravie.
Hloh je rastlinná surovina, ktorej kvety a plody majú mimoriadny farmaceutický význam. Jeho zloženie obsahuje okrem iného flavonoidy, triterpenové kyseliny, prokyanidy, fytosteroly a minerálne soli, pričom plody obsahujú aj malé množstvo vitamínu C a provitamínu A. Keď teda na prelome mája a júna zbadáte pestro kvitnúce hlohy, porozmýšľajte o príprave zdravého nálevu.
Kedy piť čaj z hlohu? Zdravý a chutný
Po nazbieraní kvetov hlohu ich vysušte pri izbovej teplote maximálne 30 °C. Potom nasypte polievkovú lyžicu sušených kvetov do pohára a zalejte ich vriacou vodou. Prikryté nechajte 15 minút lúhovať a potom sceďte. Tento nálev pite dvakrát denne. Čoskoro sa poďakujete.
Hloh má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny a imunitný systém a má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti. Podobný nálev pomáha znižovať krvný tlak, pričom má priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém. Okrem toho má aj protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové účinky.
Hoci je hloh známy ako poklad zdravia, nie je pre každého. Mali by sa mu vyhýbať tí, ktorí trpia vážnymi ochoreniami, najmä tými, ktoré súvisia so srdcovým zlyhávaním. Kontraindikáciou užívania prípravkov z hlohu je aj tehotenstvo a dojčenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pohár denne a vaše problémy s vysokým cholesterolom a bolesťami kĺbov skončia
Kostihoj – zakázaný čaj. Má liečivé účinky, ale je lepšie ho nepiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.