31.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ralf Geithe shutterstock.com/Skowis-Foto).
Najčastejšími stopami po kunách sú rozhryzené káble a neporiadok. Zostanú po nich aj mŕtvoly vtákov či trus. Ak vás už unavujú opakujúce sa problémy s kunami, prezradíme vám, ako si s nimi môžete poradiť. Riešením je naozaj detská hra.
Kuny, hoci sa nezdajú byť nepriateľskými tvormi, dokážu v skutočnosti narobiť poriadny neporiadok. Ak sa vo vašej oblasti vyskytujú ničivé cicavce, skontrolujte, čo môžete urobiť, aby ste im zabránili, aby sa priblížili k vášmu pozemku a nezadusili sa elektroinštaláciou v aute.
Kuna borovicová a kuna domáca. Ako sa líšia a ktorá z nich predstavuje väčšiu hrozbu?
Kuna borovicová žije najmä medzi stromami. Nachádza sa v trsoch kríkov, norách alebo koreňových výbehoch. Na rozdiel od svojej blízkej príbuznej – kuny skalnej (zastarano: domácej) – sa vyznačuje žltou škvrnou okolo pŕs a čiernym nosom. Pre človeka nepredstavuje veľkú hrozbu. Lasicovité zvery sú zvyčajne veľmi plaché zvieratá. To však nebráni tomu, aby sa kamenina túlala po pivniciach, povalách a garážach. Kuna domáca je najčastejšie aktívna v noci, preto je ľahké ju lokalizovať, pretože pri prehľadávaní jednotlivých miestností nevenuje pozornosť tomu, že spíme.
Zviera dosahuje dĺžku 50 cm (bez chvosta) . Nos je biely, rovnako ako golier okolo krku, ktorý siaha až po predné labky. Cicavce sa živia hlavne vtákmi – z tohto dôvodu ich často vídať v kurníkoch. Jedáva aj ovocie a jej vegánska strava zahŕňa čučoriedky, slivky, čerešne a hrušky.
Najčastejším dôvodom návštev kuny v našich domácnostiach alebo pod kapotou áut je teplo. Hľadajú bezpečný prístav, kde si bez väčších prekážok budú môcť založiť rodinu. Neznie to krásne? Dokonca veľmi, ale bohužiaľ nie sú bezproblémovými nájomníkmi. Pozrite sa, čo môžete urobiť, aby sa vyhli vášmu domovu.
Odpudzovač kún. Ako sa doma zbaviť nechcených nájomníkov?
Bežne známy spôsob, ako odradiť kuny od prežúvania elektroinštalácie auta, je umiestniť záchodový blok pod kapotu vozidla. Áno, je to osvedčený spôsob, ale aj nám dosť škodí. Ponúkame zdravšiu náhradu, ktorá bude zároveň oveľa príjemnejším riešením.
Mustelidae nemajú rady intenzívne pachy, preto na prípravu pasce, ktorá ich odpudzuje, budeme potrebovať akúkoľvek vôňu esenciálneho oleja a plsti. Materiál pokropte tekutinou a umiestnite tam, kde sa kuny najčastejšie objavujú.
Ďalším prirodzeným spôsobom je ponechať zvieracie chlpy – mačky alebo psa – na určených miestach. Keď ich kuna vycíti, nebude riskovať návrat zo strachu pred nebezpečenstvom.
Ďalšou zaujímavosťou je, že kuna často napáda kurníky, no vôňa vajec tiež nepatrí medzi jej obľúbené. Niektorí ľudia sa ich rozhodnú rozmiestniť okolo svojho pozemku, aby mali istotu, že sa ich ničivý cicavec nerozhodne znova navštíviť. Nezabúdajme, že na Slovensku patria k chráneným druhom cicavcov, tak im neubližujme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mravce ani ovocné mušky k vám domov nezavítajú! Postriekala som dom týmto olejom a zmizli
Trápia vás slizkí škodcovia? Vyberte ho z chladničky a dajte do záhrady. Chytíte ich všetkých
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.