01.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Vedci už dávno zistili, že stav čriev ovplyvňuje zdravie celého ľudského tela. Špecialisti neustále pripomínajú, aby sme pri zostavovaní jedálneho lístka zaraďovali potraviny, ktoré podporujú správne fungovanie črevnej mikroflóry. Hoci sú v tejto súvislosti obzvlášť obľúbené fermentované potraviny ako kimchi a kombucha, neznamená to, že sa musíme spoliehať len na ne. Odborníci navrhujú, ktoré obľúbené a ľahko dostupné produkty zvoliť, aby ste sa postarali o prospešné mikroorganizmy žijúce v tráviacom systéme.
Črevá ako druhý mozog tela
Nie nadarmo sa črevám hovorí „druhý mozog“. Vedci dokázali, že tráviaci trakt je vystlaný viac ako 100 miliónmi nervových buniek, ktoré komunikujú s centrálnym nervovým systémom. Signály z črevnej mikroflóry sa prenášajú do mozgu a naopak.
Jedálniček, ktorý má pozitívny vplyv na fungovanie tráviaceho systému, by preto mal obsahovať zdroje probiotík – živé kultúry baktérií, ktorých úlohou je udržiavať správny črevný mikrobióm. Prirodzene sa vyskytujú vo fermentovaných potravinách, medzi ktoré patria okrem iného: jogurty, kombucha, kyslá kapusta, kyslé uhorky, kimchi a kefír.
„Mnohé z tých ochutených kombuch a kefírov, ktoré nájdete v obchodoch – môžu mať niečo pomyselne dobré, ako vlákninu a kultúru, ale tieto ingrediencie sú tam často len preto, aby umožnili uvádzať zdravotné tvrdenia na výrobkoch s vysokým obsahom cukru a navrhnutým tak, aby podporili predaj“
– varuje v rozhovore pre „The Guardian“ Chris van Tulleken, lekár a autor knihy „Ultra-Processed People: Why Do We All Eat Stuff That Is’t Food … and Why Can’t We Stop?“, vydanej minulý rok.
Špecialista radí vyberať si nespracované potraviny namiesto zdanlivo zdravých potravín, ktoré sú v skutočnosti plné sladidiel a umelých aróm.
„Veda o tom, čo je dobré pre náš mikrobióm, stále objavuje, no existuje niekoľko jednoduchých vecí, ktorými sme si istí. Celé alebo minimálne spracované ovocie a zelenina, vrátane fazule a strukovín, sú pre vás dobré. Medzitým existuje dobrý dôvod domnievať sa, že jedlo s emulgátormi, gumami, modifikovanými škrobmi a nevýživnými sladidlami pravdepodobne nie je skvelé pre baktérie vo vašom vnútri“
– upozorňuje odborníčka.
Syr a olivy – tieto produkty vás možno prekvapia
Ukazuje sa, že jedným z najlepších produktov, ktoré si môžeme vybrať, aby sme sa postarali o zdravie našich čriev, je syr – najmä ten, ktorý je vyrobený z nepasterizovaného mlieka.
„Za zmienku stojí, že syr obsahuje veľa soli a tuku, preto by sme ho nemali jesť bez striedmosti. Je však bohatým zdrojom prospešných baktérií – dokonca bohatším ako obľúbené kyslé uhorky. V porovnaní s kimchi, kde je extrém s dominanciou baktérií mliečneho kvasenia, syr vyniká neuveriteľnou rozmanitosťou“
– vysvetľuje zakladateľka výskumnej stránky MicrobialFoods Bronwen Percival.
Ďalším ľahko dostupným produktom, ktorý sa oplatí zaradiť do jedálnička, sú olivy.
„Obsahujú nielen cenné mononenasýtené mastné kyseliny, ale aj polyfenoly, ktoré podporujú správny vývoj črevných baktérií. Dôležité je, že to platí pre všetky olivy, vrátane tých z konzervy či téglika“
– hovorí dietologička a autorka kuchárskych kníh Federica Amati.
Horká čokoláda neprospieva len srdcu
Na zdravie čriev má pozitívny vplyv aj horká čokoláda, ktorá obsahuje spomínané polyfenoly, a ocot – nielen jablčný.
„Počas fermentácie baktérie celulózy a baktérie kyseliny octovej premieňajú alkohol na kyselinu octovú vhodnú pre črevá. Práve táto zmes baktérií a kvasiniek podporuje činnosť čriev a dokonca upokojuje tráviace problémy“
– vysvetľuje Nick Jefferson, ktorý vyrába ocot vyrobený zo sezónnych sezónnych prísad.
Ak chceme zlepšiť stav našich čriev, mali by sme svoj jedálny lístok obohatiť aj o strukoviny, ktoré sú výborným zdrojom vlákniny. Vláknina harmonizuje fungovanie tráviaceho systému, dodáva pocit sýtosti a zabraňuje zápche. Priaznivo pôsobí na črevnú mikrobiotu, slúži ako živina pre mikroorganizmy žijúce v tráviacom trakte.
Ako hovorí odborník na výživu Tim Spector, z rovnakého dôvodu sa oplatí zvoliť si prírodný kváskový chlieb.
„Mali by ste si dať pozor, či chlieb, ktorý si vyberiete, nie je vyrobený z imitácie kysnutého cesta. Takéto výrobky sa vyrábajú s pekárskym droždím alebo inými kypriacimi prostriedkami. Čo je horšie, mnohé z nich obsahujú emulgátory, ktoré preukázateľne poškodzujú membránu. čreva. sliznicu Vyberme si teda kváskový chlieb, ktorý kvasí pomaly – najlepšie cez noc – a je vyrobený z celých zŕn“
– vysvetľuje odborník.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pokladnica vitamínov a minerálov. Kúpte si ho v obchode so zeleninou, sezóna sa práve začína
Rýchlo sa objaví a ešte rýchlejšie zmizne. Radšej si urobte zásoby tejto zeleniny, kým je sezóna
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.