3.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HiTecherZ).
Pestovanie paradajok nie je náročné. Aby však zelenina rástla krásne a bez chorôb, je dôležité nielen nezabudnúť na jej správne zalievanie. Rovnako dôležité je používať ochranné postreky, najlepšie vyrobené svojpomocne z prírodných produktov.
Len málo vecí chutí tak dobre ako doma vypestované ovocie a zelenina. V máji sú záhrady a pozemky združení pestovateľov plné farebných čučoriedok, malín, jahôd, reďkoviek a paradajok. Ako sa o ne starať, aby rástli zdravé a šťavnaté? Musíte pamätať na ekologický postrek. Nižšie vám vysvetlíme, ako ho pripraviť.
Prírodný postrek na paradajky. Chráni pred chorobami a podporuje rast
Pravidelný postrek môže pre vašu úrodu urobiť zázraky. Namiesto používania prípravkov kúpených v obchode, ktoré sú plné pesticídov a iných chemikálií, sa však rozhodnite pre jednoduchosť a prírodné riešenia. Na výživu paradajok bude výborne fungovať postrek vyrobený z mlieka (najlepšie z tučného mlieka) a vody. Stačí zmiešať päť litrov vody s jedným litrom mlieka a potom rastliny postriekajte zhora nadol, z oboch strán.
Tento prírodný prostriedok nielenže odradí škodcov a ochráni zeleninu pred plesňami a inými chorobami, ale tiež stimuluje rast kríkov. Postrek je vhodné vykonávať raz za týždeň a pol. Aby sme jeho účinok ešte zvýšili, môžeme doň pridať nastrúhané hobliny draselného mydla. S takýmto elixírom sú naše paradajky odsúdené na krásnu, zdravú a bohatú úrodu.
Iné účinné ochranné prípravky. Vyrobíte ich z jednoduchých ingrediencií
Používanie ochranných prípravkov sa môže ukázať ako rozhodujúce pri starostlivosti o kríky paradajok. Nezriedka sa stáva, že porasty napadnú choroby, ako je napríklad pleseň zemiaková, alternárióza, gangréna alebo pleseň sivá. Aby ste im predišli, oplatí sa používať preventívne postreky. Odporúčame postrekovať rastliny večer, aby mali čas vstrebať cenné živiny.
Okrem iného je účinný aj postrek prírodnými kvasinkami. Na tento účel rozpustite kocku pekárskych kvasníc v 10 litroch vody, potom vzniknutý roztok nalejte do postrekovača a aplikujte ho raz týždenne. Skúsení pestovatelia a záhradkári sa často obracajú aj na žihľavu alebo rododendronový hnoj. Postreky z týchto rastlín sú nielen stopercentne ekologické a bezpečné, ale aj mimoriadne účinné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené
Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.