05.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/NadinShlyueva).
Každý z nás rád z času na čas navštívi reštaurácie. Vďaka nim si môžeme rozšíriť svoje kulinárske obzory a vyskúšať aj niečo nové. To nás oslobodzuje od varenia doma, takže každú vychádzku berieme ako malú oslavu. Viete, čo sa nemá robiť v reštaurácii? Zachráňte sa pred chybou.
Slováci milujú jesť, takže reštaurácie nájdeme na každom kroku. Nové miesta rastú ako huby po daždi a my ich s chuťou navštevujeme hľadať kulinárske novinky. Sú to miesta pre rodinné či priateľské stretnutia, kde oslavujeme rôzne príležitosti. Pamätajte však, že ide o verejné miesta a existuje určitá etiketa, ktorá nás zaväzuje správať sa pri stole primerane. Akým chybám by ste sa mali vyhnúť?
Čo by ste nemali robiť v reštaurácii? Vyvarujme sa tohto správania a nenahneváme personál
Keď sa ideme najesť do reštaurácie, musíme si uvedomiť, že tam nie sme sami. Rešpekt by sme mali prejavovať nielen voči personálu, ale aj voči ostatným hosťom. Aby sme nemuseli čakať na miesto, často využívame systém rezervácie stolov.
Nedochvíľnosť je veľmi vážny prehrešok. Nedostavenie sa v dohodnutom čase môže mať za následok zrušenie rezervácie.
Keď si sadáme za stôl, mali by sme sa zdržať hlasných rozhovorov (vrátane telefonovania) a nefotiť sa prehnane. Nie je nič dráždivejšie ako človek, ktorý sa stravuje necivilizovaným spôsobom, napr. mľaská, čučí a nepoužíva príbory tam, kde je to potrebné. Predstavte si, že niekto vedľa vás pije polievku z taniera a vydáva charakteristické zvuky. To automaticky berie potešenie z jedenia.
Celkom netaktné je aj privolať čašníka lusknutím prstov alebo hlasným volaním. Pohľad a jemné zdvihnutie ruky rozhodne stačí.
Sprepitné sa u nás pomaly stáva štandardom, no často ho nahlas komentujeme. Nepočítajme drobné pred čašníkom, nepýtajme sa na percentá. Tento proces zahŕňa diskrétne platenie niekomu za jeho pomoc a službu.
Ako sa správať počas jedla? Každá krajina má svoj zvyk
Každá krajina má svoju vlastnú kultúru a etiketu reštaurácie. Bez vedomostí o tejto téme môžeme byť na dovolenke v zahraničí dosť prekvapení. Existuje veľa správania, ktoré sa u nás považuje za urážlivé či netaktné, no v zahraničí je úplne bežné. V Taliansku je hlasné hodovanie v reštaurácii znakom dobrej zábavy, takže tam často zaznamenáte hlasný smiech a živé rozhovory.
Kým u nás si dávame záležať na tom, aby sa neplytvalo jedlom, v Číne je zvykom objednávať si viac jedla, ako dokážete zjesť a nechávať zvyšky jedla je prejavom dobrých mravov.
Na dovolenke v Japonsku vás určite prekvapí, že tam všetci pri jedle hlasno sŕkajú. Pre Japoncov je to kulinárska chvála, pretože takéto správanie znamená, že jedlo chutí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Taliani sa pri pohľade na tento dezert chytia za hlavu. Slováci budú vo vytržení.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.