6.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/stockgiu).
Je dobre známe, že pravidelná konzumácia sladkostí môže viesť k vzniku obezity, cukrovky, zubných problémov a iných zdravotných ťažkostí. Cukor nielenže spôsobuje mnohé choroby, ale je aj vysoko návykový. Našťastie existuje mnoho prírodných spôsobov, ako potlačiť chuť na cukor. Stačí, ak do svojho každodenného jedálnička zaradíte správne bylinky.
Cukor je škodlivý a návykový. Ako môžete obmedziť jeho konzumáciu?
Často siahate po sladkostiach, aby ste si zlepšili náladu alebo sa odmenili za úspechy. Niečo, čo sa začína ako príležitostné potešenie, sa časom môže stať každodenným zvykom a viesť k závislosti od cukru. Bohužiaľ, jeho nadbytok v strave môže vážne poškodiť vaše zdravie.
Telo si časom začne vyžadovať pravidelný prísun cukru a mozog vysiela signály, ktoré sa dožadujú ďalšieho sladkého občerstvenia. Dôsledkom je nielen nárast hmotnosti, ale aj rozvoj ďalších ochorení súvisiacich s obezitou, ako sú cukrovka 2. typu, srdcové choroby a hypertenzia.
To však nie je všetko – cukor spôsobuje v tele zápaly, negatívne ovplyvňuje zdravie čriev, vedie k inzulínovej rezistencii a nealkoholovému tukovému ochoreniu pečene.
Ak je však vaša chuť na sladké taká intenzívna, že je ťažké ju zastaviť, oplatí sa do jedálnička zaradiť bylinky, ktoré ju účinne potlačia.
Moruša biela na chudnutie. Znižuje chuť na sladké
Moruša biela je známa predovšetkým vďaka svojmu účinku na znižovanie hladiny glukózy v krvi. Rastlina zabraňuje aktivite inzulínu a pomáha brzdiť procesy zväčšovania objemu tukových buniek. Pravidelná konzumácia tejto byliny reguluje glykémiu a tiež zabraňuje nadmernému priberaniu na váhe.
Moruša biela účinne znižuje chuť na sladké, ale aj vstrebávanie sacharidov. Z tohto dôvodu je neoceniteľná pri redukčnej diéte.
Listy moruše obsahujú flavonoidy, ktoré majú antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Dá sa z nich pripraviť nálev a čaj, ktorý sa oplatí piť pravidelne, aj keď nebojujete s chuťou na sladké.
Púpava lekárska je nepostrádateľná pre tráviaci systém. Už žiadne maškrtenie na sladkostiach
Púpava lekárska sa už dlho používa v ľudovom liečiteľstve pre svoje výnimočné liečivé účinky: stimuluje imunitu organizmu, pomáha liečiť kožné ochorenia a podporuje chudnutie. Na liečebné účely sa používajú nálevy a sirupy, ktoré možno zaradiť do každodennej stravy.
Púpava má veľmi priaznivý vplyv na tráviaci systém. Stimuluje tvorbu žalúdočných štiav a kyselín, čím stimuluje žalúdok a črevá k efektívnejšiemu tráveniu. Nie je ľahostajná ani k pečeni – stimuluje ju, aby vylučovala viac žlče, a tým účinnejšie trávila tuky.
Inulín obsiahnutý v púpave je prebiotikum: podporuje rozvoj zdravej črevnej mikroflóry, pomáha odstraňovať toxíny, zabraňuje zápche a hnačke a podporuje odbúravanie telesného tuku. Výsledkom je, že pravidelné pitie púpavového čaju znižuje chuť do jedla a znižuje chuť na sladké.
Mäta znižuje chuť do jedla. Pite ju každý deň
Mäta je známa predovšetkým tým, že zmierňuje žalúdočné ťažkosti. Obsahuje mentol, ktorý zlepšuje trávenie a uvoľňuje svaly tráviaceho traktu, čo má blahodarný účinok na plynatosť.
Nie každý však vie, že pitie čaju z mätových listov znižuje chuť na sladké. Z tohto dôvodu sa mätový čaj odporúča počas rôznych redukčných kúr. Okrem toho má mäta protizápalový a upokojujúci účinok, preto sa ju oplatí zaradiť do každodenného jedálnička.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Upokojuje a znižuje krvný tlak. Zbierajte teraz a pripravte si aromatický čaj
Vôbec nie žihľava alebo mäta. Málokto si ju vyberá, čo je škoda. Nielen váha pôjde dole
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.