7.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kristine Rad).
Vedeli ste, že ríbezle sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C? Tieto plody sa vyznačujú nielen výnimočnou chuťou, ale majú aj veľkú výživovú hodnotu. Mnohí záhradkári sa ich rozhodnú pestovať, aby si mohli vychutnať šťavnaté ríbezle priamo z vlastného pozemku. Kľúčovým ošetrením, ktoré ovplyvňuje zdravie kríkov a bohatosť úrody, je hnojenie. To je nevyhnutné nielen na začiatku vegetačného obdobia, ale aj počas obdobia intenzívneho rastu. Ak chcete, aby vaše ríbezle mali veľa sladkých plodov, použite organické hnojivo už teraz. Výsledky vás určite prekvapia.
Aké požiadavky majú ríbezle?
Ríbezle sa pestujú v niekoľkých odrodách. Môžete si vybrať čierne, červené a dokonca aj biele. Majú podobné požiadavky a ich pestovanie nie je najnáročnejšie. Napriek tomu im musíte zabezpečiť optimálne podmienky na rast a bohatú úrodu, aby ste sa mohli tešiť z chutných a zdravých plodov. Aké požiadavky majú ríbezle? Najskôr začnime stanovišťom. Malo by byť teplé, slnečné a chránené pred silným vetrom. Hoci sú pomerne tolerantné voči pôde, vyhýbajte sa ťažkým, ílovitým a zamokreným pôdam. Najlepšie rastú v úrodnej, humusovej a priepustnej pôde s mierne kyslým až neutrálnym pH 6-7.
Ríbezle si nevyžadujú osobitnú starostlivosť, ale bezpodmienečne potrebujú rez. Technika prerezávania závisí od zvoleného druhu. Čierne rodia najmä na jedno a dvojročných výhonkoch, zatiaľ čo červené a biele rodia na troj a štvorročných výhonkoch. Zimný rez sa najlepšie vykonáva od januára do polovice marca. Pokiaľ ide o letné prerezávanie, toto ošetrenie by sa malo vykonať bezprostredne po plodení. Okrem toho ríbezle potrebujú pravidelnú zálievku. Najmä v lete a počas dlhších období sucha. Sú pomerne odolné voči nízkym teplotám. Mladé rastliny sa oplatí na zimu chrániť.
Ako a kedy hnojiť ríbezle?
Pri pestovaní ríbezlí nesmieme zabúdať na hnojenie. To ovplyvňuje výnos a kvalitu plodov. Spôsob hnojenia závisí od štádia vývoja kríkov. Na začiatku jari sa spoľahnite na hnojivá bohaté na dusík. Tie podporujú rast ríbezlí. Ďalšie hnojenie sa vykonáva v období intenzívneho rastu a kvitnutia ríbezlí. Hnojivá s vysokým obsahom draslíka a fosforu sú ideálne pre zdravý vývoj kvetov a neskoršie plodenie. Po zbere úrody sa zasa oplatí použiť draselné hnojivá. Pomôžu vám pripraviť kríky na zimný spánok a prežiť nepriaznivé podmienky prostredia. Je tiež vhodné vedieť, že ríbezle zle reagujú na nedostatok horčíka a železa. Tieto zložky sa podieľajú na procese syntézy chlorofylu.
Čo možno urobiť, aby ríbezle prinášali veľa plodov? Nezabudnite sa postarať o júnové hnojenie. Podelím sa s vami o recept na organické hnojivo. Vďaka nemu kríky prinášajú šťavnaté plody. Vezmem drevný popol a rozsypem ho okolo ríbezlí. Potom všetko zalejem a je hotovo. Drevný popol je skvelý na hnojenie kríkov v júni. Neobsahuje dusík, ale je bohatý na draslík, fosfor, horčík, vápnik a ďalšie mikroživiny, ktoré majú pozitívny vplyv na úrodu. Zložky, ktoré obsahuje, im pomáhajú rásť silné a zdravé a zvyšujú ich odolnosť voči chorobám a škodcom. Na hnojenie čiernych ríbezlí stačí 100 až 150 g popola, zatiaľ čo na hnojenie červených a bielych ríbezlí potrebujete 200 g popola. Toto prírodné hnojivo je spoľahlivé a bezpečné. Určite ho vyskúšajte a vaše ríbezle budú rodiť ako nikdy predtým.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zlejeme horúcou vodou a zalejte ríbezle. Vaši susedia budú ohromení bohatým ovocím
Kde v záhrade umiestniť ríbezle či egreše? Ako zabrániť slnečnému úpalu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.