8.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jack Hong).
Včely sú jedny z najúčinnejších a najprínosnejších opeľovačov v našom prostredí. Ich prítomnosť v záhrade môže významne prispieť k zdraviu rastlín a bohatosti úrody, ako aj k obohateniu biodiverzity miestneho ekosystému. Vytvorenie priestoru priateľského k včelám je nielen gestom na ochranu prírody, ale aj praktickým a užitočným riešením pre každého záhradkára. Odborníčka na záhradníctvo spoločnosti Nelson Garden Elin Burén vysvetľuje, prečo je prítomnosť včiel v záhrade potrebná a ako pre ne vytvoriť priestor priateľský k včelám.
Včely zohrávajú kľúčovú úlohu v zdraví a stabilite ekosystémov na celom svete. Ako opeľovače prispievajú k reprodukcii väčšiny kvetov a poľnohospodárskych plodín. Bez ich neustálej práce by sa mnohé rastliny ťažko rozmnožovali, čo by destabilizovalo ekosystémy a ohrozovalo potravinovú bezpečnosť. Včely podporujú biodiverzitu aj tým, že opeľujú rastliny, ktoré poskytujú úkryt a potravu pre rôzne formy života. Ich práca prispieva nielen k výnosom plodín, ale ovplyvňuje aj farbu a tvar prírodnej krajiny, čím ju robí rozmanitejšou a atraktívnejšou.
Výber rastlín
„Optimálny čas na výsev medonosných rastlín je na jar, keď pominie riziko mrazov, hoci mnohé z nich možno vysievať aj začiatkom leta. Pred výsevom je dôležité dobre pripraviť pôdu, odstrániť burinu a poskytnúť rastlinám vhodné podmienky na rast. Rastliny, ako je napríklad ihličnan, slnečnica alebo nechtík, sú pre včely mimoriadne cenné. Existujú aj medonosné rastliny, ktoré sú dokonale prispôsobené slabšej pôde, ako napríklad facélia alebo nevädza,“
– vysvetľuje Elin Burén, odborníčka na záhradníctvo z Nelson Garden.
Pestovanie a starostlivosť o medonosné rastliny sa veľmi nelíši od pestovania iných záhradných rastlín. Nezabudnite ich pravidelne zalievať, najmä počas suchých období, a starať sa o pôdu. To zabezpečí, že vaše rastliny budú bohato kvitnúť a prilákajú veľké množstvo opeľujúceho hmyzu.
Bezpečné prostredie
Včely potrebujú nielen potravu, ale aj vodu a prístrešok. Veľmi im pomôže, ak necháte časti záhrady trochu divoké, s miestami, kde môžu nájsť vodu a úkryt, ako sú hromady kameňov alebo trsy trávy. Oplatí sa tiež inštalovať hmyzie hotely, ktoré sa dajú ľahko vyrobiť z drevených kvádrov alebo bambusových trubiek, prípadne jednoducho kúpiť.
Najdôležitejšie pri vytváraní priestoru vhodného pre včely je vyhnúť sa pesticídom a herbicídom, ktoré môžu byť pre včely škodlivé. Namiesto chemických pesticídov je vhodné používať prírodné a organické hnojivá, ktoré neohrozujú zdravie hmyzu a drobných živočíchov žijúcich v záhrade.
Vytvorenie priestoru v záhrade priateľského k včelám prispieva nielen k ochrane týchto vzácnych opeľovačov, ale obohacuje aj vaše okolie, zvyšuje biodiverzitu a krásu krajiny. Jednoduché zmeny v spôsobe, akým sa staráte o záhradu, môžu mať pre tento malý hmyz veľký význam. Stojí za to podniknúť kroky na ochranu včiel vytvorením miest priateľských k včelám, ktoré sú oázami pokoja a krásy zároveň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po bodnutí včelou alebo osou použite spôsoby našich starých mám. Opuch ustúpi a bolesť zmizne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.