10.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/NakarinZ).
Levanduľa – záhradná kráska, ktorá je v našej krajine veľmi obľúbená. Rastlina pripomínajúca francúzsku Provence je ozdobou záhrad, terás alebo balkónov. Ak rastie v kvetináči alebo debničke, oplatí sa ju umiestniť na konkrétne miesto. Takto bude bujne kvitnúť.
Levanduľa pochádza zo Stredomoria. Zvyčajne sa spája s fialovými a modrými poliami Provence. Nemusíte však chodiť do francúzskeho regiónu, aby ste si ju mohli vychutnať – levanduľových polí je na Slovensku čoraz viac. Má to svoj dôvod – tento voňavý ker sa dobre prispôsobil aj nášmu podnebiu.
Levanduľa: záhradná krása a jej odrody
Na Slovensku sa najčastejšie pestuje levanduľa úzkolistá. Charakteristickými znakmi tejto vždyzelenej rastliny sú úzke, striebristé listy a kvety usporiadané do cípov. Ich farba môže byť od svetlomodrej, ružovej, bielej až po fialovomodrú. Rastlina kvitne od júna do októbra a dorastá do výšky približne 50 cm.
Ďalšie obľúbené odrody levandule v našej krajine sú:
- Hidcote,
- Lavandula angustifolia,
- Dwarf Blue,
- Rosea,
- Alba,
- Lavandula Latifolia.
Prírodný repelent proti komárom
Levanduľa sa bude krásne vynímať pozdĺž záhradných chodníkov, v záhonoch alebo na skalkách. Je skvelým spoločníkom ruží. Za zmienku stojí, že levanduľa svojou vôňou láka včely, motýle a čmeliaky. Na druhej strane pôsobí ako repelent proti komárom alebo voškám. Ako vidíte, zoznam jej výhod nekončí len jej krásnym vzhľadom.
Levanduľu možno pestovať v záhrade aj v kvetináčoch či debničkách. Nízke odrody možno vysádzať do okrúhlych keramických kvetináčov – dôležité je, aby mali pod sebou otvory na odvádzanie prebytočnej vody. Krík bude krásne vyzerať aj v prútených košoch.
Ako zalievať levanduľu v kvetináči?
Levanduľa nemá rada príliš veľa vody, ale ak ju pestujete v kvetináči, musíte mať na pamäti, že potrebuje trochu viac vlahy ako tie, ktoré rastú v záhrade. Zalievať by sa mala, keď je pôda mierne suchá – niekoľkoročné sadenice stačí zalievať len občas. Opakom sú mladé sadenice, ktoré potrebujú pravidelnú zálievku.
Rastlina by sa mala aj pravidelne strihať. Najlepšie dvakrát za sezónu – na jar odstraňujete zdrevnatené alebo poškodené výhonky. Skracujete ju a formujete kopulovitý tvar. Keď levanduľa začne kvitnúť, buď koncom augusta, alebo začiatkom septembra, suché súkvetia treba odrezať.
Na toto miesto umiestnite kvetináč s levanduľou. Bude kvitnúť ako nikdy predtým
Pri pestovaní levandule je kľúčová aj poloha. To platí nielen pre rastliny vysadené v záhrade, ale aj pre tie v kvetináčoch. Rastlina potrebuje veľa slnka a neznáša tienisté miesta, preto je najlepšie umiestniť kvetináč alebo debničku tam, kde bude mať prístup k svetlu.
Levanduľa v kvetináči nekvitne? Dôvodom nemusí byť len nedbalosť, napr. z hľadiska strihania. Dôvodom môže byť práve nesprávna poloha – taká, pri ktorej je kvetináč umiestnený na príliš tienistom mieste. Bez dobrého svetla sa levanduľa nebude dobre vyvíjať. Preto sa odporúča umiestniť ju na slnečné miesto.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už viem, prečo levanduľa nekvitla. V záhradníctve mi poradili a odrazilo sa to na jej kvitnutí
Dajte si ho pod vankúš a uvidíte, čo sa stane. Účinky sa dostavia nečakane
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.