10.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alkestida).
Klobása sa často dostáva do našich chladničiek. Niekedy sa stane, že napriek tomu, že je skladovaná pri nízkej teplote, sa na nej objavia zvláštne biele zvyšky. Mnohí ľudia si myslia, že je to pleseň, ale ako to je v skutočnosti? Odpoveď je jednoduchá.
Každý z nás aspoň raz v živote uvažoval, či je výrobok ešte vhodný na konzumáciu. Pochybnosti môže vyvolať podozrivý vzhľad, vôňa alebo štruktúra, nehovoriac o tom najdôležitejšom: chuti. Čo sa stane, keď otvoríte chladničku a uvidíte klobásu s bielym povlakom? Ponáhľame sa s vysvetlením.
Podozrivé biele zvyšky na klobásach sú plesne? Rozptýlime všetky pochybnosti
Predtým, ako vyhodíte klobásu s podivnými zvyškami do odpadkového koša, dôkladne skontrolujte, či je určite pokazená. Niektoré mäsové výrobky – čo je zaujímavé, najmä tie kvalitné – prechádzajú počas „zotrvania“ v chladničke procesom kryštalizácie. Potvrdzuje to, že pochúťka bola vo fáze výroby dobre odparená, v dôsledku čoho rozpustená soľ zmenila svoj stav skupenstva.
Sušené salámy po vybratí z chladničky rýchlo stratia biely povlak. Okrem toho sa niektoré klobásy vyrábajú s jedlou plesňou, ktorá je úplne bezpečná a spôsobuje, že mäso zbelelo. Nezabudnite však, že klobásy sa môžu pokaziť, ak nie sú správne skladované.
Ako správne skladovať klobásy?
Nevhodné skladovanie potravín vedie k hromadeniu baktérií a v konečnom dôsledku k ich znehodnoteniu. Splesnivené klobásy sa dajú veľmi ľahko rozpoznať podľa ich sivej, zelenkavej alebo dokonca modrastej farby. Plesnivá koža znamená, že výrobok nie je bezpečný na konzumáciu a musí sa zlikvidovať. Skazená klobása je tiež klzká na dotyk a nepríjemne zapácha.
Aby si klobása čo najdlhšie zachovala svoju čerstvosť a chuť, mala by sa skladovať v chladničke pri teplote 2-7 °C. Najlepšie je umiestniť ju na strednú policu, zabalenú do pergamenu alebo papiera. V žiadnom prípade sa nesmie skladovať v sáčku so zipsom alebo v inom plastovom obale, pretože urýchľujú proces plesnivenia. Treba si tiež uvedomiť, že klobásy v prírodnom obale sa kazia rýchlejšie ako suché alebo sušené výrobky, preto ich treba rýchlejšie skonzumovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je v poriadku jesť klobásu, na ktorej sa vytvoril záhadný biely povlak? Vysvetľujeme, čo to znamená
Ako pripraviť dobrú klobásu na grile? Pozor na 3 chyby. Kvôli nim je suchá a chutí ako podrážka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.