12.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Masianya).
Slimáky a ulitníky sú letnou nočnou morou záhradkárov a majiteľov pozemkov. V záhrade dokážu napáchať spúšť a neušetria ani jeden list alebo kvet. Ako sa týchto nepríjemných votrelcov účinne zbaviť? Dobrou správou je, že nemusíte minúť veľa peňazí.
Slimáky, najmä v lete, sú postrachom záhradkárov. Sú skutočnými zabijakmi starostlivo upravených záhonov a starostlivo vysadených kvetov. Dokážu premeniť najkrajšie kríky v záhrade na ohryzanú pustatinu, ako krajinu po nákaze kobyliek. Najhoršou odrodou z pohľadu záhradkárov a majiteľov pozemkov je takzvaný slizniak, slimák bez ulity. Živí sa koreňmi, ale aj stonkami, trávou, listami, odrezkami ovocia a zeleniny, púčikmi a okvetnými lístkami.
Aké škody môžu slimáky napáchať v záhrade?
- Robia diery v listoch rastlín, čo vedie k ich oslabeniu a následne ovplyvňuje aj ďalší rast.
- Zanechávajú hlien, ktorý pri kontakte s jemným povrchom rastliny môže spôsobiť plesňové infekcie.
- Poškodenie kvetných pukov, v dôsledku čoho rastlina nemôže kvitnúť.
- Znižujú výnosy tým, že sa živia plodinami, ktoré pestujete.
Slimáky a ulitníky sa zvyčajne živia po daždi a v noci. Ak nechcete ráno vidieť svoju záhradu zničenú, môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste ochránili svoje rastliny pred napadnutím. Najbežnejším spôsobom je, samozrejme, ohradenie záhonov, aby sa do nich slimáky a slimáky nedostali. Slimáky a ulitníky nemajú radi drsné povrchy, preto môžete záhony ohradiť napríklad tak, že okolo nich nasypete štrk alebo ostrý piesok.
Ako sa zbaviť slimákov? Spustošená záhrada bude minulosťou
Niektorí ľudia však radšej siahnu priamo po chemikáliách dostupných v záhradkárskych obchodoch. To je zvyčajne dobré a účinné riešenie, ale má niekoľko podstatných nevýhod. Po prvé, financie. Chemikálie môžu byť často značnou záťažou pre peňaženku. Po druhé, niektoré z nich obsahujú látky, ktoré môžu ovplyvniť stav rastlín a tiež škodiť zvieratám a hmyzu, ktorých existencia v záhrade je prospešná.
Povedzme však, že vyššie uvedené metódy zlyhali, alebo jednoducho chcete vyskúšať ekologickejšie a úspornejšie riešenie, než siahnete po chemikáliách. Existuje niekoľko produktov, ktoré vám pomôžu v boji proti nepríjemným votrelcom. Sú mimoriadne lacné a väčšinu z nich už pravdepodobne máte doma.
Čo odrádza slimáky?
- Krieda – dobre známa zo školy a dostupná v každom papiernictve. Jednoducho ju rozdrvte a rozsypte okolo sadeníc.
- Škorica – potrebujete len mleté korenie z vrecúška, ktoré dostanete v každom supermarkete za pár eur. Slimáky neznášajú jej intenzívnu vôňu. Do práškovej kriedy môžete pridať mletú škoricu, čím zdvojnásobíte účinnosť tejto domácej metódy na nenásytné mäkkýše
- Vaječné škrupiny – rozdrvené škrupiny jednoducho posypete okolo rastlín. Vytvoria prirodzenú bariéru pre týchto nepozvaných hostí.
- Kávová usadenina – nabudúce ich nevyhadzujte do smetí, ale použite ich v záhrade. Slimáky nielenže neznášajú vôňu kávy, ale kofeín môže byť pre ne smrteľný. Pre záhradkárov je to dvojnásobne dobrá správa: káva je tiež prirodzeným hnojivom pre rastliny, ktorým dodáva živiny, ako je draslík, horčík a dusík.
- Drevný popol – slimáky a ulitníky neznášajú prašné, suché a práškové látky. Drevený popol preto funguje perfektne.
TIP! Medzi majiteľmi pozemkov je obľúbená aj „pivná pasca“. Na jej prípravu stačí použiť obyčajnú nádobu. Nalejte do nej trochu piva a umiestnite ju do zeme tak, aby jej okraj bol na hranici pôdy. Najlepšie je nechať takto pripravenú pascu cez noc v blízkosti sadeníc. Ráno stačí skontrolovať ich obsah a slimáky, prilákané zápachom, odniesť ďaleko od vašej záhrady a vypustiť ich.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aké kvety nemajú radi slimáky? Zasaďte ich a sledujte, ako škodcovia idú do domu vášho suseda
Teraz je ten najlepší čas zbaviť sa ich zo záhrady. Ak to neurobíte, zožerú všetko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.