15.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/vecstock).
Prírodné a ručne pripravované hnojivá si záhradkári z nejakého dôvodu veľmi vážia. Skúsení odborníci majú prehľad o tom, čo je súčasťou špeciálnej zmesi v každej fáze prípravy. To zaručuje, že ich rastliny dostávajú len to najlepšie. Ukazuje sa, že jedna z najdôležitejších zložiek, ktorá vyživuje uhorky a paradajky a zabezpečuje ich výnimočne dobrý rast, sa nachádza v kuchyni.
Ako vyrobiť hnojivo zo suchého chleba?
Domáce zero-waste živiny sú ideálne pre záhrady, v ktorých chcete obmedziť používanie chemikálií na minimum. Takéto metódy znamenajú, že sa môžete bez obáv tešiť z vlastnoručne vypestovaných a neskôr zozbieraných plodín. Vynikajúcim zdrojom živín na posilnenie na slnku dozrievajúcich paradajok alebo uhoriek je hnojivo vyrobené zo suchého chleba, ktorý sa neskonzumoval čerstvý. Ako z chleba vyrobiť účinné hnojivo pre rastliny?
Najprv si nazbierajte 3-4 plátky starého chleba, ktoré potom nakrájate na menšie kúsky. V ďalšom kroku ich vložíte do vysterilizovaného, čistého a suchého pohára, zalejete 300 ml filtrovanej vody a pridáte jednu polievkovú lyžicu bieleho cukru. Všetko dôkladne premiešate a odložíte asi na 3 – 4 hodiny. Po uplynutí tejto doby hnojivo scedíte do čistej nádoby, zriedite ho 700 ml vody a pridáte tri polievkové lyžice mlieka. Túto výživu aplikujte raz za dva týždne. Najlepšie je naliať ho priamo pod rastliny, ale môžete použiť aj fľašu s rozprašovačom a štedro ho nastriekať na listy.
Suchý chlieb ako hnojivo – alternatívna metóda
Druhý patent na použitie chleba v záhrade je rovnako jednoduchý, ale vyžaduje si obrniť sa trpezlivosťou. Na prípravu silnej výživy pre kyslomilné rastliny potrebujete:
- 1,5 kg suchého celozrnného chleba
- 10 l filtrovanej vody alebo dažďovej vody
Príprava výživy zo suchého chleba
- Najprv chlieb rozdrvíte alebo nakrájate na menšie kúsky a potom ho vložíte do vedra. Všetko zalejete 10 litrami vody. Je dôležité, aby tekutina dôkladne pokryla celý chlieb.
- Vnútro vedra dôkladne premiešate a potom vrch zakryjete gázou alebo čistou látkovou plienkou.
- Takto pripravenú zmes necháte na teplom mieste sedem dní. Nezabudnite zmes raz denne premiešať.
- Po ďalších 2-3 dňoch namočený chlieb dodatočne rozdrobte. Môžete to urobiť rukami zaistenými rukavicami alebo použiť mixér.
- Po týždni je hnojivo pripravené na použitie. Predtým, ako ním začnete zalievať uhorky a paradajky, však zmes najprv preceďte cez gázu alebo husté sito.
- Ak chcete pôdu pri zalievaní obohatiť o vápnik a draslík, môžete pridať 200 g popola na 5 litrov hnojiva.
Hnojenie uhoriek a paradajok výživou z chleba
Zelenina, ktorá rastie v úrodnej pôde bohatej na potrebné zložky, nepotrebuje príliš časté hnojenie. Ak ste v takejto situácii, aplikujte prípravok na báze chleba trikrát za sezónu. Prvé prihnojovanie sa uskutočňuje počas rastu sadeníc uhoriek v skleníkoch. V tejto fáze ich chlebový odvar účinne posilní a dodá im energiu na ďalší vývoj. V polovici mája, keď sa teploty za oknom podarí normalizovať a riziko mrazov klesne takmer na nulu, môžete prejsť k výsadbe uhoriek do pôdy. Druhá zálievka chlebovým hnojom sa uskutoční sedem dní po ich uložení do zeme a tretia až vtedy, keď sa objavia púčiky.
V prípade paradajok sa odporúča ukončiť prihnojovanie rastliny chlebovým hnojivom, keď dozrejú prvé plody. Pole s uhorkami môžete hnojiť aj vtedy, keď sa na pozemku začnú objavovať prvé uhorky. Tým výrazne predĺžite obdobie plodenia a celková úroda bude bohatšia. Skúsení záhradkári odporúčajú dodržiavať pravidlo približne 500 ml hnojiva na jednu sadenicu. Iný prístup sa uplatňuje pri objavení sa kvetov. Vtedy stačí obmedziť množstvo na jeden pohár, t. j. približne 250 ml na rastlinu.
Z akého chleba vyrábať hnojivo?
Jedným z najobľúbenejších a najzákladnejších výrobkov, ktoré sa denne konzumujú, je chlieb. Chlieb, ktorý s obľubou konzumujete, sa vyrába zo starostlivo vybranej múky, vody, kvásku, droždia a korenia. Pečie sa podľa tradičných receptov, neobsahuje umelé zvýrazňovače chuti a pred vložením do pece kvasí a niekoľko hodín kysne.
Niekedy nie ste schopní zjesť chlieb, ktorý si kúpite. Jeho cenné hodnoty môžu využívať aj rastliny. Potrebujú najmä vitamíny a minerálne soli obsiahnuté v pečive. Stojí za to vedieť, že čerstvý chlieb sa dá použiť aj na výrobu domáceho hnojiva. Najlepšou voľbou je celozrnný chlieb. Ak chcete v záhrade používať pečivo, nepoužívajte plnené s prídavnými látkami. Semienka, orechy, sušená cibuľa, cesnak, brusnice, sušené slivky alebo pikantné korenie môžu rastlinám viac uškodiť ako pomôcť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môj záhradník mi odporučil zlaté hnojivo na uhorky. O takej veľkej úrode sa mi ani nesnívalo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.