16.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Vechterova Valeria).
Žijú na ňom natrvalo a považujú ho za svoj domov. A potom spôsobujú značné problémy. Stavajú si hniezda, znečisťujú povrchy a môžu byť veľmi nepríjemné. Pre mnohých je jedinou vhodnou reakciou na takéto správanie inštalácia siete. Ale ste si istí? Čo sa dá urobiť, aby ste holuby nepustili na balkón? Postarajte sa o priestor týmto spôsobom a vtáky budú húfne utekať.
Môžu byť naozaj nepríjemné a majiteľom balkónov a terás spôsobovať veľké nepríjemnosti. Holuby tam radi hniezdia, ničia rastliny a predovšetkým zanechávajú neporiadok.
Udržať holuby mimo týchto priestorov je však náročné (a upratovanie po ich prítomnosti sa zdá byť ešte väčším problémom). Preto je dobré pustiť sa do práce skôr, ako vzniknú škody.
Čo môžete urobiť, aby ste zabránili holubom dostať sa na váš balkón? Tu je návod, ako sa ich zbaviť
Holuby, známe ako skutočná postrach veľkomiest, si veľmi obľúbili terasy, balkóny alebo parapety na dvoroch. Zastavujú sa tam, aby sa nasýtili, a potom sa k nim správajú, akoby to bol ich vlastný domov – ťažko hrajú na dobrú náladu majiteľa bytu alebo domu. Tieto povrchy systematicky znečisťujú svojím trusom a môžu prenášať aj choroby alebo parazity. Preto je dobré ich jemne požiadať, aby odišli. Ako to urobiť?
Mnohí majitelia balkónov zdôrazňujú, že jedinou správnou voľbou je inštalácia siete. Holubom sa tak zabráni sedieť na ploche balkóna a problém zmizne ako mávnutím čarovného prútika. Túto voľbu odporúčajú používatelia internetu a radia, aby sme sa hneď rozhodli pre sieť.
„Jedine sieťovanie. Žiaľ, keď som pri každom návrate z práce našla hniezdo, vzdala som to a nainštalovali sme sieťku.“,
„Iba sieťku. Všetky plašiče, zvuky, spreje – nič nezabralo“,
„Jedine sieť, iná možnosť nie je“.
– Používatelia internetu sa delia o svoje skúsenosti.
Iní však poukazujú na to, že existuje viac spôsobov. „Môj priateľ použil wd40 a na zábradlie zavesil kúsky látky ako stuhy namočené do wd40“. – radí jeden používateľ internetu. „Minulý rok sa chceli zahniezdiť. Odstránila som konáre, vyplašila ich, dala som tam plastovú vranu. Bol to neľútostný boj. Nakoniec som ich smerom niekoľkokrát postriekal vodou. Nezasiahol som ich, ale pomohlo to“. – uvádza ďalší. Čo ešte sa oplatí urobiť?
Čoho sa holuby najviac boja? V hrôze utečú
Pomôcť vám môžu osvedčené domáce riešenia. Začnite boj s nepozvanými hosťami inštaláciou špeciálnych hrotov na zábradlia, ktoré zabránia vtákom sedieť na zábradlí. Potom, zbavené miesta na krátky odpočinok, odletia.
Na balkón sa oplatí zavesiť aj CD, ktorých lesklý povrch, odrážajúci slnečné lúče, bude vtáky odrádzať svojím leskom. Mnohí majitelia balkónov si na balkón vešajú aj záclony alebo závesy, aby nemuseli inštalovať sieťky – zakrývajú tak miesta, kde môžu vtáky hniezdiť.
Aké pachy holuby nemajú rady? Prírodný liek proti holubom
Vojnu holubom môžete vyhlásiť aj pomocou výrobku, ktorý nájdete v každej kuchyni. Liehový ocot zmiešaný s vodou v pomere 1:1 sa stane prírodným prostriedkom proti holubom. Stačí podobnou zmesou systematicky utierať alebo postrekovať povrchy na balkóne. Keď ucítia takúto vôňu, vtáky sa balkónu vyhnú veľkým oblúkom.
Keď zacítia vôňu éterických olejov, tiež odletia. Stačí zmiešať niekoľko kvapiek s vodou a postriekať plochy, na ktorých sa vtáky zdržiavajú. Jednoduché? Ako to?
Ako sa ukázalo, mnohí majitelia terás a balkónov, keď vidia prítomnosť holubov na nich, do nerobia nič. Niektorí používatelia internetu priznávajú, že sa dokonca snažia s vtákmi spriateliť.
„Kŕmime ich“,
„Nevnímam ich ako problém“,
„U mňa boli pred rokom. Urobili si hniezdo v kvetináčoch. Matka sa volala Giselle, deti Galileo a Ptolemaios,“
– zverujú sa na facebooku. Zároveň radia, že keď nič nepomáha, treba sa zmieriť s osudom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešajte s vodou a nastriekajte na balkón. Holuby v panike utečú
Holuby už nikdy nebudú sedieť na balkóne. Stačí si kúpiť tento výrobok v lekárni, rozrezať a zavesiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.