17.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Algirdas Gelazius).
Pleseň zemiaková na paradajkách je závažné ochorenie, ktoré však môžete zvládnuť domácim postrekom. Pamätajte, že je jednoduchšie jej predchádzať ako ju liečiť. A nikdy nepodceňujte prvé príznaky plesne zemiakovej, pretože čím neskôr zareagujete, tým menšiu šancu máte na záchranu plodov vo vašej záhrade.
Pleseň zemiaková je nebezpečné hubové ochorenie, ktoré rovnako často ako zemiaky napáda aj paradajky. Zelenina je voči nej obzvlášť zraniteľná v období silných dažďov.
Nečakajte, kým sa problém objaví vo vašej záhrade, ale pripravte sa vopred zavedením preventívnych opatrení. Pravidelne vetrajte skleníky a tunely, v ktorých rastie vaše ovocie, a preventívne používajte domáci postrek proti plesni zemiakovej na paradajkách. Zachránite tak svoju úrodu.
Pleseň zemiaková na paradajkách – príznaky, podľa ktorých ju spoznáte
Najcharakteristickejšími príznakmi plesne zemiakov na paradajkách sú samozrejme škvrny, ktoré sa objavujú na listoch, výhonkoch aj plodoch. Spočiatku majú sivú alebo sivozelenú farbu.
Neskôr, ako choroba postupuje, sa zmenia na hnedé alebo úplne čierne. Majú nepravidelný tvar. Ďalším príznakom plesne zemiakovej sú biele zvyšky (mycélium), ktoré často sprevádzajú zmenu farby.
Boj proti plesni zemiakovej na rajčiakoch. Prevencia je lepšia ako liečba
Najlepším spôsobom boja proti plesni zemiakovej na paradajkách je prevencia. Koniec koncov, už dlho nie je známe, že prevencia je lepšia ako liečba. Ak chcete minimalizovať riziko výskytu tohto problému, môžete vysadiť špecifické odrody paradajok, ktoré sú odolnejšie voči napadnutiu hubami (Antares a Polbig).
Pri zalievaní paradajok by ste nemali kropiť ich listy, pretože vlhkosť podporuje rozvoj hubových ochorení. Zavlažujte ich pri zemi, nie zhora, a snažte sa pravidelne vetrať skleník, v ktorom sa zelenina pestuje.
Ak rastlina ochorie, okamžite odstráňte choré výhonky, listy a plody a potom ich zo záhrady ihneď odstráňte. Zabránite tak šíreniu plesne zemiakovej na ďalšie sadenice. Choré paradajky nepoužívajte na kompostovanie. Namiesto toho ich vložte do uzavretého vreca na odpad.
Použite postrek proti kvasinkám na paradajkách a problém zmizne
Na boj proti plesni zemiakovej môžete použiť hotové prípravky zo záhradkárskych obchodov. Lepšou voľbou sú však prírodné domáce postreky, ktoré si pripravíte sami. Jedným z najlepších je kvasnicový postrek na paradajky, ktorý obsahuje prospešné huby, ktoré vyháňajú škodlivé patogény.
Na jeho prípravu potrebujete 100 gramov čerstvých pekárskych kvasníc. Rozpustite ich v 10 litroch vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom a každých 7-8 dní rastliny postriekajte. Aplikácia prípravku by mala potlačiť rozvoj choroby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Staré pečivo nevyjde nazmar. Zmäknuté vo vode vyživí plodiny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.