18.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tracy Kennett).
Je potrebné vetrať perinu? Rozhodne, o tom by nemalo byť pochýb. Vyloženie prikrývok a vankúšov na čerstvý vzduch má mnoho výhod. Pozrite sa, ako správne vyvetrať posteľnú bielizeň a užívať si jej sviežosť.
Na kvalite spánku sa podieľa mnoho faktorov. Hlavným z nich, ktorý všetci dobre poznáme, je čas, ktorý strávime odpočinkom. Ďalším je pohodlná posteľ a matrac a ďalším je posteľná bielizeň, ktorou sa prikrývame. Jej sviežosť je dôležitým prvkom pri udržiavaní hygieny a to nielen z hľadiska čistoty, ale aj z hľadiska spánku. Pozrite si výhody vetrania perín a vankúšov vonku.
Prečo vetrať periny a vankúše? Zabíja vetranie roztoče?
Vetranie posteľnej bielizne má mnoho výhod. Jednou z nich je prehĺbenie kvality spánku. Prikrývka, ktorá vonia čerstvým vzduchom, ovplyvňuje úroveň uvoľnenia, takže sa dokážeme bez väčších problémov odovzdať „bohu spánku Morfeovi“.
Ďalšou výhodou je proces zbavovania sa roztočov, ktoré sa masívne hromadia na našej posteľnej bielizni. Vetranie a pravidelná výmena posteľnej bielizne v spálni pomáhajú predchádzať nežiaducim účinkom, ktoré hrozia ľuďom. Ak vás zaujíma, ako často by ste mali uvedené činnosti vykonávať, poponáhľame sa s odpoveďou.
Ako správne vetrať perinu? Nemusíte sa obávať, že by ste nemali balkón
Perinu a vankúše by ste mali vetrať aspoň raz týždenne. Pravdepodobne väčšina z vás už na vlastné oči videla scénu, keď ľudia vyniesli periny a vankúše na balkón. Žiadne obavy, nebude to potrebné. Samozrejme, je to najlepší spôsob osvieženia tkaniny, pretože vzduch má vďaka dostatočnej cirkulácii dobrý prístup ku každej časti odevu. Existuje však aj metóda pre tých, ktorí nemajú balkón, terasu alebo iný priestor, v ktorom by sa mohli pokúsiť o podobný efekt.
Stačí, ak aspoň raz týždenne otvoríte okno v miestnosti a vyvetráte ju. Prospeje to perine aj vankúšom. Približne po 20 minútach je dobré otočiť ich naruby, aby ste sa uistili, že sú cele dobre vyvetrané. Alergici musia byť pri tomto type riešenia, žiaľ, opatrní. Môžu si zhoršiť svoju dočasnú peľovú alergiu. Tí, ktorí majú to šťastie, že môžu využívať svoj balkón, alebo žijú v rodinných domoch a môžu perinu vyniesť von, by mali vedieť, že dôležitým aspektom v celom tomto postupe je čas.
Kedy vyvetrať perinu? Vyberte si správny čas počas dňa
Ak máme možnosť vyniesť perinu za steny nášho bytu, nesmieme zabúdať na počasie a dennú dobu. Zakrytý balkón v daždivý deň nie je žiadna výhovorka. Vtedy by sme perinu nemali vetrať. Efekt bude úplne opačný, ako chceme dosiahnuť. Vlhkosť prenikne do štruktúry tkaniny, čo môže viesť k množeniu ešte väčšieho množstva baktérií.
Perinu by sme nemali vystavovať ani počas horúceho dňa. Vyhnite sa silnému slnečnému žiareniu, ktoré tiež nebude mať dobrý vplyv na kvalitu štruktúry. Ak si chcete vychutnať sviežosť, najlepšie je využiť ranný alebo večerný chlad. A čo ročné obdobia?
Vetranie periny v chlade a na slnku. Čo je lepšie?
Už sme zistili, že horúce dni nie sú najlepšou príležitosťou na dodanie sviežosti perine a vankúšom. Čo však v prípade mrazivého počasia? To je najlepšou možnosťou. Ak ste si doteraz mysleli, že vetranie perín v zime nie je najrozumnejší nápad, musíte na to zabudnúť. Nie je nič lepšie ako mrazené posteľné prádlo, ktoré je vďaka nízkym teplotám úplne bez roztočov a akýchkoľvek baktérií, ktoré sa na tkanine hromadia.
Okrem toho získava osviežujúci účinok, ktorý príjemne obklopí naše telo počas spánku. Nezabudnite, že najdôležitejšie je pritom správne rozprestrieť perinu. Vzduch sa dostane do všetkých častí periny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako rýchlo vymeniť posteľnú bielizeň? Otočte ho a zrolujte ako burrito. Ušetríte čas a veľa nervov
Najlepšie domáce patenty na bielenie posteľnej bielizne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.